Rekultivace nabídne nové příležitosti

06. března 2006, 00:00 - JAN EXNER
06. března 2006, 00:00

HEJTMAN JOSEF PAVEL: Velké investiční příležitosti v Karlovarském kraji se podnikatelům otevřou zejména na Sokolovsku. „Dobrým impulzem pro rozvoj především lokálního podnikání a služeb je samozřejmě také péče o památky,“ říká karlovarský hejtman Josef Pavel.

HEJTMAN JOSEF PAVEL: Velké investiční příležitosti v Karlovarském kraji se podnikatelům otevřou zejména na Sokolovsku. „Dobrým impulzem pro rozvoj především lokálního podnikání a služeb je samozřejmě také péče o památky,“ říká karlovarský hejtman Josef Pavel.  Jaké problémy nejvíce trápí malé a střední podnikatele v Karlovarském kraji?

Stejné jako ve zbytku České republiky - nadměrná regulace, vysoké zdanění, vysoké zatížení práce daněmi a odvody. Dále státní politika podpory pouze těch největších, pobídky „novým“, zahraničním investorům a s tím související relativní znevýhodňování „starých“, domácích, dlouhodobě fungujících firem. 

Co považujete naopak za největší přínos podnikání v regionu? Nové příležitosti určitě nabízejí připravené průmyslové zóny, velkým rozvojovým impulzem bude postupující rekultivace prostoru dotčeného hnědouhelnou těžbou na Sokolovsku, kde vzniknou obrovské „nepopsané“ plochy. Dobrým impulzem pro rozvoj především lokálního podnikání a služeb je samozřejmě také péče o památky. Mimořádným zdrojem prosperity je však již tradičně substance lázeňství a cestovního ruchu, do níž během uplynulých let provozovatelé a majitelé investovali obrovské prostředky.  Jaké nové prostory na příchod podnikatelů čekají? Nabízejí se jim průmyslové zóny v Chebu, Ostrově, Aši a Chodově, vznikne také rozsáhlá zóna poblíž Sokolova na vytěžených a rekultivovaných plochách. Sousedství s ekonomicky silným sousedem, tedy Německem, musí přinášet řadu výhod. Jaké například? Je to především zdroj pro cestovní ruch a související služby, ale významné místo v ekonomice kraje hrají také průmyslové podniky, které těží z blízkosti hranic, a tedy nízkých přepravních nákladů. Jedná se například o firmy vyrábějící automobilové komponenty v Nejdku a v Hranicích. Jak zlomovým okamžikem byl vstup do Evropské unie pro příhraniční region?

Přinesl otevření hranic pro volný pohyb zboží, ale bohužel ne tolik již pro volný pohyb pracovní síly nebo služeb. V podstatě můžeme říci, že se nejednalo o žádný přelom, Karlovarský kraj se na vstup dlouhodobě připravoval a samotné faktické přistoupení tak bylo jen logickým vyústěním těchto dlouhodobých procesů.

Lázeňská města v kraji přitahují návštěvníky nejen ze sousedního Německa, ale i z mnoha dalších zemí. Využívají toho podnikatelé či jejich sdružení, napomáhá vytvářením optimálních podmínek k této spolupráci krajský úřad?

Ano, kraj se snaží identifikovat oblasti, ze kterých přichází většina návštěvníků, a také regiony, se kterými je účelné oboustranně spolupracovat. Proto okamžitě po svém vzniku inicioval jednání, jejichž výsledkem bylo uzavření partnerství se sousedními spolkovými zeměmi Německa. Se Saskem byla deklarace o spolupráci podepsána v roce 2002 a s Bavorskem v roce 2004, tedy v roce vstupu České republiky do Evropské unie. V současnosti má kraj mnoho podnětů od podnikatelských subjektů v cestovním ruchu, které ukazují na ekonomicky významný podíl ruské klientely. Existuje tedy zájem navázat oficiální partnerství s ruskou stranou, jako nejlepší partner se jeví hlavní město Ruské federace Moskva.

Nabízíte i něco dalšího?

Kraj rovněž inicioval vznik sdružení Medispa, jehož účelem je sdružovat nejkvalitnější poskytovatele lázeňské péče, vytvořit hodnotící kritéria kvality lázeňské péče a prezentovat lázeňskou péči jako nedílnou součást medicíny. Karlovarský kraj se nedávno stal členem tohoto sdružení. V neposlední řadě samozřejmě kraj pravidelně prezentuje subjekty podnikající v lázeňství a cestovním ruchu v rámci světových veletrhů, vydává propagační a informační materiály, tiskoviny, publikace a podobně. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít