Řekové i burzy očekávají brzký pád vlády

03. listopadu 2011, 14:34 - MediaFax
03. listopadu 2011, 14:34

Řecká vláda je blízko pádu, zmítají jí spory o referendum a ztrácí většinu v parlamentu. Píše to dnes agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Předpokládám, že vláda nepřežije tuto noc,“ cituje Reuters Kostase Panagopulose, šéfa ústavu pro výzkum veřejného mínění Pollsters. Brzký pád vlády, který by pohřbil její plán na referendum o záchranném balíčku od eurozóny, předpověděli také další političtí analytici. Jejich prognózy uklidnily burzy. Evropské akcie otočily a po raním poklesu začaly růst.

Premiér Jorgos Papandreu svolal na čtvrtek krátce po poledni mimořádné zasedání vlády. Socialistická vláda státu stojícího na pokraji bankrotu, by měla zvážit další postup a také formulaci otázky, kterou chce předložit v referendu, které prosazuje Papandreu. Agentura Bloomberg informuje, že na zasedání vlády nedorazili čtyři ministři. Jednání patrně záměrně bojkotují.

Záchranný balíček pro předlužené Řecko obsahuje 130 miliard eur (3,2 bilionu korun) a padesátiprocentní odpis řeckých dluhů. To znamená, že Řecku mají být seškrtány dluhy za 100 miliard eur (2,5 bilionu korun). Referendum se má uskutečnit 4. prosince.

Průzkumy ukazují, že Řekové by unijní plán v referendu odmítli. Ze sond vyplývá, že by proti němu hlasovalo 60 procent obyvatel helénské země. Řekové se obávají, že ztratí možnost samostatně rozhodovat o hospodářství země. Proti všelidovému hlasování se vyslovuje nejen opozice, ale i mnozí vládní socialisté. Jsou mezi nimi dva členové vlády - ministr financí Evangelos Venizelos a ministr místního rozvoje Michalis Chrysochoidis.

Plán na referendum je mrtvý,“ prohlásil dnes ráno socialistický poslanec Nikos Salayannis. Ještě před referendem bude parlament hlasovat o důvěře vládě. A není jisté, zda v něm kabinet obstojí. Dva poslanci z řad vládních socialistů oznámili, že se zdrží hlasování o důvěře, které je plánováno na pátek. Důvodem je právě záměr vlády vyhlásit referendum. Vláda má ve třísetčlenném parlamentu 152 poslanců. Bez dvou by nemusela dostat potřebných 151 hlasů.

Opoziční předáci, kteří jsou proti referendu, žádají předčasné volby. Do nich by Řecko měla vést vláda „národní spásy“, v níž by zasedli také členové opozice. S touto myšlenkou už vyslovilo souhlas několik socialistických poslanců.

Poslanec za socialisty Dimitris Lintzeris bez obalu vyzval premiéra, ať odstoupí. “Papandreu by měl podat demisi, je minulost. Musíme vytvořit novou vládu široké shody,“ cituje Lintzerise agentura AFP. Řecké portály Proto Themaa a To Vima před polednem oznámily, že Papandreu po čtvrtečním jednání vlády podá demisi a začne jednat s opozicí o široké koalici. Rezignace je prý už napsána. Šéfka Papandreova štábu Regina Vartzeliová krátce nato vzkázala: “Premiér nerezignoval a nemá v úmyslu rezignovat.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít