Rekordní vzestup cen kvůli slabému dolaru

15. listopadu 2004, 00:00 - (pb)
15. listopadu 2004, 00:00

ZLATO V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

**ZLATO

V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

Investoři mají odedávna tři evergreeny. Komoditní (ropa), měnový (dolar) - a pak zlato, které je jak komoditou, tak významným finančním instrumentem. Také právě proto jsou ceny, respektive kurzy americké měny a zlata, na sobě velmi závislé. Pokud má dolar na finančních burzách pevnou pozici a jeho kurz je zároveň vysoký, pak cena zlata klesá. Podobně to funguje, jeli naopak dolar slabý a nejistý - v takovém období jsme právě teď. Obchodníci se zlatem, akciemi zlatých dolů i „zlatých“ futures (tedy smlouvami o budoucích dodávkách) tak mají doslova zlaté časy. K současné popularitě zlata přispívají i další okolnosti, jako je neklid v Iráku a pokračující konflikt na Středním Východě. V dobách politicky nejistých je zlato vždy žádané, mj. i díky své univerzální likviditě. Také proto je tento kov, přesněji řečeno zlaté mince a šperky, v takové oblibě v rozvojových zemích.

Ve vyspělých zemích sice občanské války a podobné katastrofy víceméně nehrozí, nicméně cena zlata se vyvíjí na základě stejných principů. Neklidem a nejistotou se ale v této části světa rozumí rozkolísání finančních a komoditních trhů, zejména nejistý kurz dolaru a ceny ropy. Navíc se zlato obvykle prodává za dolary, jeho nízký kurz tedy nákupy zlevňuje. A bude tomu tak v zásadě inadále: americká platební bilance dlouhodobě vykazuje schodek, v nikoli optimálním stavu jsou i státní finance USA, což bude kurz dolaru stlačovat směrem dolů. Zlato má i další roli - chrání majitele před inflací, protože samo je vůči ní imunní. To dnes představuje další faktor podpory růstu jeho cen - slabý dolar a globální napětí spolu s problémy těžařů ženou vzhůru ceny ropy, ato znamená, že všude ve světě se míra inflace bude zvyšovat. Podle zpráv z burz nyní zlato nakupují především investiční fondy, které naopak oslabují svou angažovanost na peněžních a komoditních trzích. Silná poptávka pochází také ze sektoru výroby klenotů a zájem mají v neposlední řadě i drobní investoři. Pro ty představuje například mince či slitek o hmotnosti jedné unce lehko dosažitelnou investici - jejich cena se v současnosti pohybuje kolem 480 dolarů. N ejvíce se prodávají mince americké, kanadské a jihoafrické (pod obchodními značkami American Eagle, Maple Leaf aKrugerrand) a švýcarské slitky Credit Suisse - oproti mincím, které se standardně razí ze zlata o ryzosti 22 karátů, jsou tyto slitky ze zlata 24karátového, tedy v podstatě čistého kovu. n

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít