Rekordní vzestup cen kvůli slabému dolaru

15. listopadu 2004, 00:00 - (pb)
15. listopadu 2004, 00:00

ZLATO V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

**ZLATO

V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

Investoři mají odedávna tři evergreeny. Komoditní (ropa), měnový (dolar) - a pak zlato, které je jak komoditou, tak významným finančním instrumentem. Také právě proto jsou ceny, respektive kurzy americké měny a zlata, na sobě velmi závislé. Pokud má dolar na finančních burzách pevnou pozici a jeho kurz je zároveň vysoký, pak cena zlata klesá. Podobně to funguje, jeli naopak dolar slabý a nejistý - v takovém období jsme právě teď. Obchodníci se zlatem, akciemi zlatých dolů i „zlatých“ futures (tedy smlouvami o budoucích dodávkách) tak mají doslova zlaté časy. K současné popularitě zlata přispívají i další okolnosti, jako je neklid v Iráku a pokračující konflikt na Středním Východě. V dobách politicky nejistých je zlato vždy žádané, mj. i díky své univerzální likviditě. Také proto je tento kov, přesněji řečeno zlaté mince a šperky, v takové oblibě v rozvojových zemích.

Ve vyspělých zemích sice občanské války a podobné katastrofy víceméně nehrozí, nicméně cena zlata se vyvíjí na základě stejných principů. Neklidem a nejistotou se ale v této části světa rozumí rozkolísání finančních a komoditních trhů, zejména nejistý kurz dolaru a ceny ropy. Navíc se zlato obvykle prodává za dolary, jeho nízký kurz tedy nákupy zlevňuje. A bude tomu tak v zásadě inadále: americká platební bilance dlouhodobě vykazuje schodek, v nikoli optimálním stavu jsou i státní finance USA, což bude kurz dolaru stlačovat směrem dolů. Zlato má i další roli - chrání majitele před inflací, protože samo je vůči ní imunní. To dnes představuje další faktor podpory růstu jeho cen - slabý dolar a globální napětí spolu s problémy těžařů ženou vzhůru ceny ropy, ato znamená, že všude ve světě se míra inflace bude zvyšovat. Podle zpráv z burz nyní zlato nakupují především investiční fondy, které naopak oslabují svou angažovanost na peněžních a komoditních trzích. Silná poptávka pochází také ze sektoru výroby klenotů a zájem mají v neposlední řadě i drobní investoři. Pro ty představuje například mince či slitek o hmotnosti jedné unce lehko dosažitelnou investici - jejich cena se v současnosti pohybuje kolem 480 dolarů. N ejvíce se prodávají mince americké, kanadské a jihoafrické (pod obchodními značkami American Eagle, Maple Leaf aKrugerrand) a švýcarské slitky Credit Suisse - oproti mincím, které se standardně razí ze zlata o ryzosti 22 karátů, jsou tyto slitky ze zlata 24karátového, tedy v podstatě čistého kovu. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít