Rekordní vzestup cen kvůli slabému dolaru

15. listopadu 2004, 00:00 - (pb)
15. listopadu 2004, 00:00

ZLATO V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

**ZLATO

V předminulém týdnu dosáhlo zlato šestnáctiletého cenového rekordu. Počátkem týdne se prodávala unce (31,1 gramu) tohoto kovu za více než 430 dolarů. Později cena překročila i hranici 435 USD za unci.

Investoři mají odedávna tři evergreeny. Komoditní (ropa), měnový (dolar) - a pak zlato, které je jak komoditou, tak významným finančním instrumentem. Také právě proto jsou ceny, respektive kurzy americké měny a zlata, na sobě velmi závislé. Pokud má dolar na finančních burzách pevnou pozici a jeho kurz je zároveň vysoký, pak cena zlata klesá. Podobně to funguje, jeli naopak dolar slabý a nejistý - v takovém období jsme právě teď. Obchodníci se zlatem, akciemi zlatých dolů i „zlatých“ futures (tedy smlouvami o budoucích dodávkách) tak mají doslova zlaté časy. K současné popularitě zlata přispívají i další okolnosti, jako je neklid v Iráku a pokračující konflikt na Středním Východě. V dobách politicky nejistých je zlato vždy žádané, mj. i díky své univerzální likviditě. Také proto je tento kov, přesněji řečeno zlaté mince a šperky, v takové oblibě v rozvojových zemích.

Ve vyspělých zemích sice občanské války a podobné katastrofy víceméně nehrozí, nicméně cena zlata se vyvíjí na základě stejných principů. Neklidem a nejistotou se ale v této části světa rozumí rozkolísání finančních a komoditních trhů, zejména nejistý kurz dolaru a ceny ropy. Navíc se zlato obvykle prodává za dolary, jeho nízký kurz tedy nákupy zlevňuje. A bude tomu tak v zásadě inadále: americká platební bilance dlouhodobě vykazuje schodek, v nikoli optimálním stavu jsou i státní finance USA, což bude kurz dolaru stlačovat směrem dolů. Zlato má i další roli - chrání majitele před inflací, protože samo je vůči ní imunní. To dnes představuje další faktor podpory růstu jeho cen - slabý dolar a globální napětí spolu s problémy těžařů ženou vzhůru ceny ropy, ato znamená, že všude ve světě se míra inflace bude zvyšovat. Podle zpráv z burz nyní zlato nakupují především investiční fondy, které naopak oslabují svou angažovanost na peněžních a komoditních trzích. Silná poptávka pochází také ze sektoru výroby klenotů a zájem mají v neposlední řadě i drobní investoři. Pro ty představuje například mince či slitek o hmotnosti jedné unce lehko dosažitelnou investici - jejich cena se v současnosti pohybuje kolem 480 dolarů. N ejvíce se prodávají mince americké, kanadské a jihoafrické (pod obchodními značkami American Eagle, Maple Leaf aKrugerrand) a švýcarské slitky Credit Suisse - oproti mincím, které se standardně razí ze zlata o ryzosti 22 karátů, jsou tyto slitky ze zlata 24karátového, tedy v podstatě čistého kovu. n

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít