Regulátor zasáhl, bude opět hlídat ceny

17. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
17. října 2005, 00:00

ZEMNÍ PLYN Energetický regulační úřad bude od ledna opět regulovat ceny plynu pro všechny zákazníky. Minulý pátek to neočekávaně oznámil předseda úřadu Josef Fiřt. Překvapivé rozhodnutí zcela mění původní harmonogram otevírání trhu s plynem.

ZEMNÍ PLYN

Energetický regulační úřad bude od ledna opět regulovat ceny plynu pro všechny zákazníky. Minulý pátek to neočekávaně oznámil předseda úřadu Josef Fiřt.

Překvapivé rozhodnutí zcela mění původní harmonogram otevírání trhu s plynem. Energetický regulační úřad (ERÚ) s ním přišel tři dny poté, co zástupce RWE Transgas na tiskové konferenci upozornil, že se od ledna „citelně“ zvýší ceny plynu pro nové oprávněné zákazníky, zhruba 130 tisíc firem a podnikatelů (viz strana 37, která šla do tisku před odvetnou reakcí ERÚ a popisuje tak původní plán otevírání trhu).

Energetický regulátor od letošního ledna neurčoval konečné ceny plynu pro několik desítek podniků, největších odběratelů. Od roku 2006 je neměl vyhlašovat ani pro všechny další firmy, podnikatele a organizace. Jedinou skupinou zákazníků, kteří měli být i nadále chráněni regulovanou cenou, byly domácnosti.

JEŠTĚ NEJMÉNĚ ROK

Dominantní dodavatel plynu, společnost RWE Transgas, která prakticky ovládá český trh, se proti opětovnému zavedení regulace okamžitě ohradila. „Tento postup považujeme za neobvyklý,“ uvedla v tiskovém prohlášení.

Úřad své rozhodnutí, že bude i nadále omezovat zdražování plynu vyhlašovanou maximální cenou, zdůvodnil špatnými zkušenostmi s otevřením trhu pro největší zákazníky. Skupina RWE Transgas jim podle ERÚ neoprávněně zvyšovala ceny a regulátor proto již požádal antimonopolní úřad, aby toto její chování prošetřil. Předseda ERÚ Josef Fiřt je přesvědčený, že jeho úřad musí ceny hlídat i nadále. „Nelze očekávat, že by do ledna došlo na trhu k takovým změnám, které by omezily dominantní postavení RWE Transgas,“ vysvětlil. Podle místopředsedy Blahoslava Němečka by úřad měl ceny regulovat minimálně rok. Příští rok na podzim opět provede analýzu trhu, na základě které se rozhodne, jak dál postupovat.

POKUTA PRO TRANSGAS

Představitelé ERÚ uvedli, že RWE Transgas dostane pokutu za vysoké ceny, které mu přinesly neoprávněný zisk v řádu milionů korun. Její výši však neupřesnili.

Společnost RWE Transgas věří, že se dokáže ubránit. Tvrdí, že podle jejích analýz jsou ceny, které letos stanovila pro největší odběratele, v pořádku. Ti ale protestují už delší dobu a tvrdí, že jim plyn meziročně zdražila téměř o čtyřicet procent. O prošetření tohoto postupu požádali regulační úřad už letos v létě.

„Transgas musí jednoznačně odmítnout sdělení regulátora, že stížnosti zákazníků jsou oprávněné. Stejně tak jsme nuceni jednoznačně odmítnout informace o neoprávněně získaném majetkovém prospěchu,“ píše se v prohlášení RWE. Regulátor podle tohoto prohlášení postupoval značně nestandardně, když zveřejnil informace o detailech šetření, které stále ještě probíhá.

Foto popis| Regulace cen plynu se RWE Transgas příliš nezamlouvá.

Foto autor| Profit - Luděk Vycpálek

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít