Registrační pokladny: koupit, nebo ne?

09. května 2005, 00:00 - JAN ŠMÍD
09. května 2005, 00:00

Možná je i šílená varianta: Budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny. Poslanecká sněmovna přehlasovala hlasy sociálních demokratů, komunistů a lidovců Senát a přijala zákon o registračních pokladnách. Od roku 2007 budou pro podnikatele v maloobchodu a v pohostinství povinné.

**Možná je i šílená varianta: Budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny.

Poslanecká sněmovna přehlasovala hlasy sociálních demokratů, komunistů a lidovců Senát a přijala zákon o registračních pokladnách. Od roku 2007 budou pro podnikatele v maloobchodu a v pohostinství povinné.

Zákon ještě může vetovat prezident republiky, ale bylo by to jen politické gesto -když Sněmovna dokázala 123 hlasy přehlasovat Senát, dokázala by totéž s prezidentem.

Nicméně veto možné je, protože ODS byla vždy proti registračním pokladnám, a tak se ráda znovu předvede. Hned se také nechala slyšet, že se zákonem nesouhlasí, a pokud vyhraje příští volby, zruší jej dříve než začne platit.

Pro občany a podnikatele nejsou zajímavé politické tance, které od roku 2002 propukají v nepravidelných intervalech, ale to, zda budou pokladny skutečně zavedeny a co toto zavedení přinese.

Ministerstvo financí slibuje, že zmizí daňové úniky a ve státní pokladně zacinká celá jedna miliarda korunek navíc. Stojí to za to? Sám ministr už připustil, že za účelem kontroly správného používání registračních pokladen bude muset stát najmout dalších 300 úředníků. A opravdu přestane podvádění státu na daních? To těžko, jen se budou hledat nové způsoby. Registrační pokladny mají v Itálii,

Polsku, Řecku, Slovensku a Turecku. Nikde zatím nezjistili, že by státní pokladně nějak prospěly.

Proč si tedy máme stoupnout do téhle neslavné řady a také zavést tak drahou zbytečnost? Věcné argumenty nehledejme, protože o věc samu už dávno nejde. Stalo se z ní téma politické cti; slib voličům a předmět politického boje. Sociální demokraté se museli vzdát svého oblíbeného tématu majetkových přiznání, aby jim výměnou za to lidovci slíbili, že podpoří kasy s pamětí. Registrační pokladny jsou tak jedním z mála vítězství sociální demokracie, o to cennějším, že přichází v době, kdy je této straně nejhůř. Až přijdeme na Nový rok 2007 do hospody, uvidíme na vlastní oči, že poslanci ČSSD nezaháleli. A když tam pokladny nebudou, uvidíme zase, že nezahálela ODS.

Takže jak to vlastně bude?

Živnostníci by nyní mohli odložit nákup pokladny a čekat, jak dopadnou volby. Ale ani když ODS v červnu 2006 zvítězí, není vyhráno - bude muset hledat v parlamentu spojence, a také připravit a prosadit novelu zákona - to může trvat i několik měsíců, a do toho ještě vpadnou parlamentní prázdniny. Nejbližší reálné datum pro schválení změny je asi tak říjen 2006. A když změna neprojde? Pak nastane poprask - kdo dokáže do 1. ledna 2007 dodat 300 tisíc pokladen?

Jelikož v Čechách nikdy nic není, jak má být, připravte se na všechny varianty. Pokladny možná budou zavedeny. Možná zavedeny nebudou. Možná je i šílená varianta, že budou zavedeny, všichni si je koupí, a teprve pak budou zrušeny. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít