Registrační pokladny se blíží

14. února 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
14. února 2005, 00:00

VLÁDNÍ NÁVRH Na další komplikaci se musí připravit malí a střední podnikatelé. Po zvýšení odvodů a zavedení minimální daně se vládě zatím daří prosazovat návrh na zavedení registračních pokladen. Registrační pokladny patřily k hlavním bodům ekonomického programu všech dosavadních vlád, kterých se účastnila sociální demokracie.

VLÁDNÍ NÁVRH Na další komplikaci se musí připravit malí a střední podnikatelé. Po zvýšení odvodů a zavedení minimální daně se vládě zatím daří prosazovat návrh na zavedení registračních pokladen. Registrační pokladny patřily k hlavním bodům ekonomického programu všech dosavadních vlád, kterých se účastnila sociální demokracie. Zatím se jí však zavedení pokladen nedařilo prosadit. Po uplynulém týdnu je k tomu ale opět blíže - poslanci schválili v prvním čtení příslušný zákon. Dosavadní návrhy sociálních demokratů neprošly hlavně proto, že stále není jednoznačný účel návrhu. Přestože se vláda ohání slovy o lepším boji proti šedé ekonomice, ministr průmyslu Milan Urban připouští, že zavedení pokladen asi nebude mít přímý dopad na příjmy státního rozpočtu. Jde prý jen o další nástroj na zprůhlednění českého podnikatelského prostředí. Ministerstvo financí plánuje, že do státního rozpočtu přijde díky zavedení pokladen asi miliarda korun. Šéf lidovců Miroslav Kalousek však sociálnědemokratické výpočty zpochybňuje: „Neexistuje přímá souvislost mezi zavedením registračních pokladen a lepším výběrem nepřímých daní,“ říká. Přesto i jeho strana jako součást vládní koalice zavedení pokladen podpořila. Byl to prý ústupek za odložení myšlenky na povinná majetková přiznání. Zástupci nejsilnější opoziční strany a zejména samotní podnikatelé jsou však zcela jiného názoru. Nelíbí se jim hlavně nutné náklady: registrační pokladny přijdou na 20 až 40 tisíc korun a jsou pro drobné živnostníky drahé. Podle šéfa Sdružení podnikatelů Bedřicha Dandy by stačilo, aby finanční úřady důsledně kontrolovaly účetnictví podnikatelů podle současných pokladen. Většina firem pracujících s hotovostí už totiž registrační pokladny vlastní, i když neobsahují fiskální paměť. „Ani zavedení taxametrů nezabránilo některým taxikářům v okrádání nebo neplacení daně,“ podotýká Danda. Podle poslance Michala Doktora (ODS) by se měl nový zákon dotknout až 300 tisíc podnikatelů. „Registrační pokladny nejsou přirozenou součástí výběru daní vyspělých ekonomik. Tento zákon patří k těm, které ničí drobné podnikání,“ míní Doktor. Jeho strana se proto chystá po přepokládaném volebním vítězství v příštím roce zákon zrušit. A co říkají na zavedení registračních pokladen drobní živnostníci? „Již nyní žijeme na hranici holé existence. Nákup pokladny za 40 tisíc korun si vůbec nemůžeme dovolit,“ řekla Profitu majitelka květinářství na okraji Prahy Martina Nováková. „Živnostníky, kteří nebyli poctiví ani teď, to nepostihne, vyklouznou z toho. A těm, kteří daně platí v pořádku, pokladny ztíží práci,“ tvrdí Miroslav Bažant z královéhradeckého cechu podnikatelů v pohostinství. REGISTRAČNÍ POKLADNA

* fiskální paměť obsahuje všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu * měla by zabránit falšování údajů, a tedy krácení tržeb * její zavedení se plánuje na počátek roku 2007 * pořídit si ji budou muset všichni podnikatelé, kteří přijímají peníze v hotovosti (až na drobné výjimky) * pokud si podnikatel pokladnu nepořídí, hrozí mu pokuta až 500 tisíc korun (podrobněji v Profitu č. 49/2004)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít