Article, show

Regionální partneři řeší přehlcenou městskou dopravu

19. dubna 2011, 12:26 - Profit, TZ
19. dubna 2011, 12:26

Pět partnerských organizací ve slezském regionu se zapojilo do mezinárodního projektu PIMMS Capital. Chtějí systémově zlepšit dopravní situaci ve velkých městech a řešit odklon od automobilové dopravy k ekologičtějším formám.

Foto: Profimedia.cz

Regionální rada Moravskoslezsko, Moravskoslezský kraj, Ostrava, Opava a Koordinátor ODIS s.r.o. budou sbírat zkušenosti v zahraničí - Birminghamu, Stockholmu a Limericku. Nejlepší poznatky by pak měly zavést v Moravskoslezském kraji. Zahraniční partneři se na oplátku podívají na fungování krajského integrovaného dopravního systému. Dvouletý projekt za 2,6 milionů korun je 85 % financován z evropského programu INTERREG.

Co se naučíme, máme v úmyslu zavést v našem kraji. Zajímá nás jakýkoliv funkční přístup i opatření, které je u nás možné uplatnit,“ předesílá za garanty projektu David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. “Jsme jediným českým regionem, kde získané zkušenosti provážeme na finanční prostředky, které je umožní uskutečnit,“ zdůrazňuje Sventek. Výstupem projektu budou alespoň tři návrhy, jak zkušenosti v regionu zavést a z čeho je financovat. Jedním z možných zdrojů jsou dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

První zkušenosti sbírali zástupci regionu minulý týden v anglickém Birminghamu, kde se seznámili s integrovanou dopravní strategií regionu West Midlands. “Veřejná doprava je v Birminghamu prioritou číslo jedna. Není jen způsobem dopravy z jednoho místa na druhé, ale i nástrojem pro snížení emisí a zvýšení kvality života ve městech,“ přibližuje Aleš Stejskal ze společnosti KODIS. Odpovídá tomu propracovaná dlouhodobá strategie a široká propagace využívání hromadné, cyklo a pěší dopravy i objem prostředků do ní vložených. “Inspirací je dlouhodobý přístup, středně a krátkodobé plány s jasnými cíli, indikátory úspěchu a neúspěchu a odpovědností za jejich plnění. Nechybí vazba na ekonomickou strategii rozvoje, zapojení zájmových skupin a hlavně veřejnosti nebo jednotný koncept propagace veřejné dopravy,“ říká Stejskal.

Tématem spolupráce s irským Limerickem budou cyklostezky, prioritní koridory pro autobusovou dopravu, parkoviště s napojením na veřejnou hromadnou dopravu a inteligentní dopravní systémy. Švédský Stockholm nabídne zkušenosti s řízením mobility a územním plánováním. Moravskoslezský kraj předvede zahraničním partnerům fungování integrovaného dopravního systému.

Projekt PIMMS Capital (Capitalising on Partner Initiatives in Mobility Management Services) usiluje o sdílení úspěšných a ověřených praktik různých regionů EU při snižování dopravní a s ní související ekologické zátěže ve větších městech. V různých projektech je do něj zapojeno 18 evropských regionů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít