Regionální partneři řeší přehlcenou městskou dopravu

19. dubna 2011, 12:26 - Profit, TZ
19. dubna 2011, 12:26

Pět partnerských organizací ve slezském regionu se zapojilo do mezinárodního projektu PIMMS Capital. Chtějí systémově zlepšit dopravní situaci ve velkých městech a řešit odklon od automobilové dopravy k ekologičtějším formám.

Foto: Profimedia.cz

Regionální rada Moravskoslezsko, Moravskoslezský kraj, Ostrava, Opava a Koordinátor ODIS s.r.o. budou sbírat zkušenosti v zahraničí - Birminghamu, Stockholmu a Limericku. Nejlepší poznatky by pak měly zavést v Moravskoslezském kraji. Zahraniční partneři se na oplátku podívají na fungování krajského integrovaného dopravního systému. Dvouletý projekt za 2,6 milionů korun je 85 % financován z evropského programu INTERREG.

Co se naučíme, máme v úmyslu zavést v našem kraji. Zajímá nás jakýkoliv funkční přístup i opatření, které je u nás možné uplatnit,“ předesílá za garanty projektu David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. “Jsme jediným českým regionem, kde získané zkušenosti provážeme na finanční prostředky, které je umožní uskutečnit,“ zdůrazňuje Sventek. Výstupem projektu budou alespoň tři návrhy, jak zkušenosti v regionu zavést a z čeho je financovat. Jedním z možných zdrojů jsou dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

První zkušenosti sbírali zástupci regionu minulý týden v anglickém Birminghamu, kde se seznámili s integrovanou dopravní strategií regionu West Midlands. “Veřejná doprava je v Birminghamu prioritou číslo jedna. Není jen způsobem dopravy z jednoho místa na druhé, ale i nástrojem pro snížení emisí a zvýšení kvality života ve městech,“ přibližuje Aleš Stejskal ze společnosti KODIS. Odpovídá tomu propracovaná dlouhodobá strategie a široká propagace využívání hromadné, cyklo a pěší dopravy i objem prostředků do ní vložených. “Inspirací je dlouhodobý přístup, středně a krátkodobé plány s jasnými cíli, indikátory úspěchu a neúspěchu a odpovědností za jejich plnění. Nechybí vazba na ekonomickou strategii rozvoje, zapojení zájmových skupin a hlavně veřejnosti nebo jednotný koncept propagace veřejné dopravy,“ říká Stejskal.

Tématem spolupráce s irským Limerickem budou cyklostezky, prioritní koridory pro autobusovou dopravu, parkoviště s napojením na veřejnou hromadnou dopravu a inteligentní dopravní systémy. Švédský Stockholm nabídne zkušenosti s řízením mobility a územním plánováním. Moravskoslezský kraj předvede zahraničním partnerům fungování integrovaného dopravního systému.

Projekt PIMMS Capital (Capitalising on Partner Initiatives in Mobility Management Services) usiluje o sdílení úspěšných a ověřených praktik různých regionů EU při snižování dopravní a s ní související ekologické zátěže ve větších městech. V různých projektech je do něj zapojeno 18 evropských regionů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít