Regionální partneři řeší přehlcenou městskou dopravu

19. dubna 2011, 12:26 - Profit, TZ
19. dubna 2011, 12:26

Pět partnerských organizací ve slezském regionu se zapojilo do mezinárodního projektu PIMMS Capital. Chtějí systémově zlepšit dopravní situaci ve velkých městech a řešit odklon od automobilové dopravy k ekologičtějším formám.

Foto: Profimedia.cz

Regionální rada Moravskoslezsko, Moravskoslezský kraj, Ostrava, Opava a Koordinátor ODIS s.r.o. budou sbírat zkušenosti v zahraničí - Birminghamu, Stockholmu a Limericku. Nejlepší poznatky by pak měly zavést v Moravskoslezském kraji. Zahraniční partneři se na oplátku podívají na fungování krajského integrovaného dopravního systému. Dvouletý projekt za 2,6 milionů korun je 85 % financován z evropského programu INTERREG.

Co se naučíme, máme v úmyslu zavést v našem kraji. Zajímá nás jakýkoliv funkční přístup i opatření, které je u nás možné uplatnit,“ předesílá za garanty projektu David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. “Jsme jediným českým regionem, kde získané zkušenosti provážeme na finanční prostředky, které je umožní uskutečnit,“ zdůrazňuje Sventek. Výstupem projektu budou alespoň tři návrhy, jak zkušenosti v regionu zavést a z čeho je financovat. Jedním z možných zdrojů jsou dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko.

První zkušenosti sbírali zástupci regionu minulý týden v anglickém Birminghamu, kde se seznámili s integrovanou dopravní strategií regionu West Midlands. “Veřejná doprava je v Birminghamu prioritou číslo jedna. Není jen způsobem dopravy z jednoho místa na druhé, ale i nástrojem pro snížení emisí a zvýšení kvality života ve městech,“ přibližuje Aleš Stejskal ze společnosti KODIS. Odpovídá tomu propracovaná dlouhodobá strategie a široká propagace využívání hromadné, cyklo a pěší dopravy i objem prostředků do ní vložených. “Inspirací je dlouhodobý přístup, středně a krátkodobé plány s jasnými cíli, indikátory úspěchu a neúspěchu a odpovědností za jejich plnění. Nechybí vazba na ekonomickou strategii rozvoje, zapojení zájmových skupin a hlavně veřejnosti nebo jednotný koncept propagace veřejné dopravy,“ říká Stejskal.

Tématem spolupráce s irským Limerickem budou cyklostezky, prioritní koridory pro autobusovou dopravu, parkoviště s napojením na veřejnou hromadnou dopravu a inteligentní dopravní systémy. Švédský Stockholm nabídne zkušenosti s řízením mobility a územním plánováním. Moravskoslezský kraj předvede zahraničním partnerům fungování integrovaného dopravního systému.

Projekt PIMMS Capital (Capitalising on Partner Initiatives in Mobility Management Services) usiluje o sdílení úspěšných a ověřených praktik různých regionů EU při snižování dopravní a s ní související ekologické zátěže ve větších městech. V různých projektech je do něj zapojeno 18 evropských regionů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta…
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Test: Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G160 AWD
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off-roady
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít