Reformujte české úředníky!

21. srpna 2006, 00:00 - EDVARD KOŽUŠNÍK
21. srpna 2006, 00:00

Před dvěma týdny se uskutečnila mimořádná valná hromada Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Jeho členové výrazným způsobem naplňují daněmi státní rozpočet a každá nová vláda by je měla brát vážně. Co požaduje přibližně 1500 českých firem, které zaměstnávají kolem 600 tisíc zaměstnanců?

Chtějí od nové vlády „razantní reformu státní správy, snížení daní spojené se zjednodušením daňového systému, úpravu pracovního zákonodárství a zajištění podmínek pro čerpání peněz ze strukturálních fondů“.

Jednoduchá jasná hesla, nad nimiž žádná vláda příliš spekulovat nebude. Zajímavým prvkem je to, že náš průmysl poprvé veřejně deklaroval, a to hned na prvním místě, že problémem naší země je nárůst byrokracie. Proč tak najednou? Vždyť v dokumentu „Strategie Svazu průmyslu a dopravy pro období 2005-2007“ nic takového není. Dovolím si spekulovat, že v dobrém slova smyslu v tom má prsty současný prezident svazu Jaroslav Míl, který se i v minulém vedení ČEZ projevil jako úspěšný krizový manažer v polostátní organizaci.

Nadměrná byrokracie je primárně způsobena přijímáním stále nových zákonů a regulací. Základem úspěšného boje proti zhoubnému regulačně-byrokratickému bujení je vedle škrtání zákonů, nařízení a vyhlášek také prevence. Tedy použití efektivních nástrojů proti přijímaní nových a zbytečných právních předpisů - legislativní obezitě. Už i Unie si uvědomuje extrémní riziko související s nadměrnou byrokracií. Sám Barroso prohlásil, že „Evropská unie smete nadbytečné zákony ze stolu“.

Česká administrativa se výrazně nezměnila za posledních sto a více let. Její základ nalezneme ve velmi efektivním způsobu správy Rakouska-Uherska, impéria předminulého století. To, co bylo funkční před stovkou a více let, dnes v globální konkurenci přestává stačit.

V každém programu dnešních parlamentních stran nalezneme obdobu změn či rovnou reforem fungování státní správy. Některá strana to akcentuje více, jiná méně. V dnes už mrtvé trojkoaliční smlouvě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených najdeme formulaci, že trojkoalice chce budovat „moderní vstřícný a efektivní stát, který bude občanům poskytovat kvalitní, spolehlivé i snadno dostupné služby“. U ČSSD se v předvolebním programu hledá reforma administrativy obtížněji. V jejím desateru nic takového nenajdeme. Přesto v podrobném programu chce ČSSD odstraňovat nadbytečnou byrokracii prostřednictvím „informatizované demokracie“ a mluví o výkonnějších úřadech, které budou fungovat více jako soukromé firmy. Nový předseda vlády, který téma reformy české administrativy zvedne, může jenom vydělat. Pokud se mu to podaří, ocení to nejen občané a podnikatelé, ale i rozumné opoziční strany.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít