Reformujte české úředníky!

21. srpna 2006, 00:00 - EDVARD KOŽUŠNÍK
21. srpna 2006, 00:00

Před dvěma týdny se uskutečnila mimořádná valná hromada Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Jeho členové výrazným způsobem naplňují daněmi státní rozpočet a každá nová vláda by je měla brát vážně. Co požaduje přibližně 1500 českých firem, které zaměstnávají kolem 600 tisíc zaměstnanců?

Chtějí od nové vlády „razantní reformu státní správy, snížení daní spojené se zjednodušením daňového systému, úpravu pracovního zákonodárství a zajištění podmínek pro čerpání peněz ze strukturálních fondů“.

Jednoduchá jasná hesla, nad nimiž žádná vláda příliš spekulovat nebude. Zajímavým prvkem je to, že náš průmysl poprvé veřejně deklaroval, a to hned na prvním místě, že problémem naší země je nárůst byrokracie. Proč tak najednou? Vždyť v dokumentu „Strategie Svazu průmyslu a dopravy pro období 2005-2007“ nic takového není. Dovolím si spekulovat, že v dobrém slova smyslu v tom má prsty současný prezident svazu Jaroslav Míl, který se i v minulém vedení ČEZ projevil jako úspěšný krizový manažer v polostátní organizaci.

Nadměrná byrokracie je primárně způsobena přijímáním stále nových zákonů a regulací. Základem úspěšného boje proti zhoubnému regulačně-byrokratickému bujení je vedle škrtání zákonů, nařízení a vyhlášek také prevence. Tedy použití efektivních nástrojů proti přijímaní nových a zbytečných právních předpisů - legislativní obezitě. Už i Unie si uvědomuje extrémní riziko související s nadměrnou byrokracií. Sám Barroso prohlásil, že „Evropská unie smete nadbytečné zákony ze stolu“.

Česká administrativa se výrazně nezměnila za posledních sto a více let. Její základ nalezneme ve velmi efektivním způsobu správy Rakouska-Uherska, impéria předminulého století. To, co bylo funkční před stovkou a více let, dnes v globální konkurenci přestává stačit.

V každém programu dnešních parlamentních stran nalezneme obdobu změn či rovnou reforem fungování státní správy. Některá strana to akcentuje více, jiná méně. V dnes už mrtvé trojkoaliční smlouvě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených najdeme formulaci, že trojkoalice chce budovat „moderní vstřícný a efektivní stát, který bude občanům poskytovat kvalitní, spolehlivé i snadno dostupné služby“. U ČSSD se v předvolebním programu hledá reforma administrativy obtížněji. V jejím desateru nic takového nenajdeme. Přesto v podrobném programu chce ČSSD odstraňovat nadbytečnou byrokracii prostřednictvím „informatizované demokracie“ a mluví o výkonnějších úřadech, které budou fungovat více jako soukromé firmy. Nový předseda vlády, který téma reformy české administrativy zvedne, může jenom vydělat. Pokud se mu to podaří, ocení to nejen občané a podnikatelé, ale i rozumné opoziční strany.

Mohlo by vás zajímat

Petr Pavel

Generál Pavel: Rusko není rivalem pro NATO, válku nechystá

Miloš Zeman

Zeman: Číňané v tuzemsku již investovali 50 miliard

 Dubnová premiéra vozu LeEco LeSee v Pekingu

Číňané představili autonomní vůz, jenž má skolit Teslu

Praha Prague The Style Outlets

V Česku bude třetí outlet. Slibuje prémiové značky

Praha Ilustrační foto

Nových bytů letos přibude nejvíce od realitní krize

Pobočka Vojenské zdravotní pojišťovny v Praze

Nový ředitel vojenské pojišťovny vzejde z konkurzu

  • Anastázie Harris: Anglii zbývá už jen královna

  • Vratislav Strašil: Auta sice milujeme a žijeme z nich,…

  • Vladimír Beneš: Jediný neurochirurg, po kterém…

  • Jan Vančura: krejčí miliardářů

  • Lenka Vejválková: Jak funguje zákulisí fashion byznysu

  • Euro Business Express

  • Josef Bernard: Stát Škodovce hodně pomohl

  • James Cusumano: Pochybuji, že Elvis žije

  • Vlastimil Harapes: Nemám rád cyklostezky a nejraději bych…

Hry pro příležitostné hráče