Reformujte české úředníky!

21. srpna 2006, 00:00 - EDVARD KOŽUŠNÍK
21. srpna 2006, 00:00

Před dvěma týdny se uskutečnila mimořádná valná hromada Svazu průmyslu a dopravy České republiky. Jeho členové výrazným způsobem naplňují daněmi státní rozpočet a každá nová vláda by je měla brát vážně. Co požaduje přibližně 1500 českých firem, které zaměstnávají kolem 600 tisíc zaměstnanců?

Chtějí od nové vlády „razantní reformu státní správy, snížení daní spojené se zjednodušením daňového systému, úpravu pracovního zákonodárství a zajištění podmínek pro čerpání peněz ze strukturálních fondů“.

Jednoduchá jasná hesla, nad nimiž žádná vláda příliš spekulovat nebude. Zajímavým prvkem je to, že náš průmysl poprvé veřejně deklaroval, a to hned na prvním místě, že problémem naší země je nárůst byrokracie. Proč tak najednou? Vždyť v dokumentu „Strategie Svazu průmyslu a dopravy pro období 2005-2007“ nic takového není. Dovolím si spekulovat, že v dobrém slova smyslu v tom má prsty současný prezident svazu Jaroslav Míl, který se i v minulém vedení ČEZ projevil jako úspěšný krizový manažer v polostátní organizaci.

Nadměrná byrokracie je primárně způsobena přijímáním stále nových zákonů a regulací. Základem úspěšného boje proti zhoubnému regulačně-byrokratickému bujení je vedle škrtání zákonů, nařízení a vyhlášek také prevence. Tedy použití efektivních nástrojů proti přijímaní nových a zbytečných právních předpisů - legislativní obezitě. Už i Unie si uvědomuje extrémní riziko související s nadměrnou byrokracií. Sám Barroso prohlásil, že „Evropská unie smete nadbytečné zákony ze stolu“.

Česká administrativa se výrazně nezměnila za posledních sto a více let. Její základ nalezneme ve velmi efektivním způsobu správy Rakouska-Uherska, impéria předminulého století. To, co bylo funkční před stovkou a více let, dnes v globální konkurenci přestává stačit.

V každém programu dnešních parlamentních stran nalezneme obdobu změn či rovnou reforem fungování státní správy. Některá strana to akcentuje více, jiná méně. V dnes už mrtvé trojkoaliční smlouvě ODS, KDU-ČSL a Strany zelených najdeme formulaci, že trojkoalice chce budovat „moderní vstřícný a efektivní stát, který bude občanům poskytovat kvalitní, spolehlivé i snadno dostupné služby“. U ČSSD se v předvolebním programu hledá reforma administrativy obtížněji. V jejím desateru nic takového nenajdeme. Přesto v podrobném programu chce ČSSD odstraňovat nadbytečnou byrokracii prostřednictvím „informatizované demokracie“ a mluví o výkonnějších úřadech, které budou fungovat více jako soukromé firmy. Nový předseda vlády, který téma reformy české administrativy zvedne, může jenom vydělat. Pokud se mu to podaří, ocení to nejen občané a podnikatelé, ale i rozumné opoziční strany.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít