Reformní batoh jde do sněmovny

28. května 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ PETR KUČERA a ČTK
28. května 2007, 00:00

VEŘEJNÉ FINANCE První velká zkouška Topolánkovy vlády může začít. Koalice ODS, lidovců a zelených v minulém týdnu schválila návrh daňových a sociálních změn. V červnu o nich začne rozhodovat sněmovna. Se zásadní změnou daní, sociálních dávek či podstatným rozšířením poplatků ve zdravotnictví počítá první etapa reformy veřejných financí, kterou minulý týden jednomyslně schválila vláda Mirka Topolánka.

VEŘEJNÉ FINANCE První velká zkouška Topolánkovy vlády může začít. Koalice ODS, lidovců a zelených v minulém týdnu schválila návrh daňových a sociálních změn. V červnu o nich začne rozhodovat sněmovna.

Se zásadní změnou daní, sociálních dávek či podstatným rozšířením poplatků ve zdravotnictví počítá první etapa reformy veřejných financí, kterou minulý týden jednomyslně schválila vláda Mirka Topolánka. Změny, spojené do jediného zákona, nyní poslala k projednání do sněmovny. Balík změn je silný asi 15 centimetrů a někteří ministři mu pracovně říkají „tlusťoch,“ což ovšem nemá nic společného s alternativním scénářem reformy z dílny exministra financí Vlastimila Tlustého.

UŽ NENÍ NEDOTKNUTELNÝ

Při první prezentaci vládního „reformního batohu“ premiér Mirek Topolánek prohlašoval, že balík změn bude ve sněmovně „nedotknutelný“ aměl v úmyslu spojit s ním hlasování o důvěře vládě. Po dvou měsících je situace jiná. „Diskuzi ve sněmovně se nebráníme, rozumné návrhy a úpravy naopak uvítáme,“ říká ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Vláda ale chce uhlídat celistvost navrhované reformy tak, aby ji neopustily nepopulární kroky a aby případné pozměňovací návrhy nezpůsobily hluboký propad příjmů státního rozpočtu.

Reforma by měla v následujících letech státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun. Mimochodem, sám Topolánek již nemluví o reformách, ale o „nulté fázi stabilizačních opatření“. Reformní nálada prý ve společnosti není. V souboru, schváleném minulý týden, přitom vláda zatím neřeší další důležité změny, jako například penzijní reformu nebo vysoké daňové zatížení práce.

JEDNOTNÁ SAZBA DPH NEPROŠLA

Vláda sice navrhuje jednotnou sazbu daně z příjmu na úrovni 15 procent, u daně z přidané hodnoty si ale lidovci vymohli dvojí sazbu: základní na úrovni 19 procent a sníženou na úrovni devíti. Stále platí, že daň z příjmu by se měla platit z takzvané superhrubé mzdy, do níž se bude započítávat zaplacené sociální a zdravotní pojištění.

Zeleným se podařilo prosadit zavedení ekologických daní na plyn, hnědé uhlí a elektřinu. Cílem je šetrnější zacházení s životním prostředím. Vláda přistoupila na požadavek zelených, aby byly od ekologické daně osvobozeny domácnosti topící plynem. Budou tak zvýhodněny oproti lidem, kteří topí uhlím nebo elektřinou. Daň se samozřejmě nebude platit ani při využívání alternativních zdrojů.

Právě ekologické daně by byla ochotna podpořit i sociální demokracie. „Ovšem jen kdyby je vláda vyjmula z balíku reforem a předložila samostatně,“ řekl minulý týden stínový ministr ČSSD pro životní prostředí Petr Petržílek.

NESYSTÉMOVÉ VÝHODY ZŮSTANOU

Koalice také ustoupila železničářům a souhlasila se zachováním daňového zvýhodnění režijních jízdenek zaměstnanců drah. Ministr financí Miroslav Kalousek nicméně tuto výhodu označil za nesystémovou.

Osud reformního balíku, který je klíčový pro další existenci kabinetu, je vzhledem ke křehkému postavení koalice stále nejistý. Opozice jako celek ho odmítá, vážné výhrady znějí i z vládního tábora. Ostré střety se čekají o poplatky u lékaře, ekologické daně a daňové úlevy. Rozhodnuti nejsou ani bývalí sociální demokraté Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří s Topolánkovou vládou uzavřeli dohodu o toleranci na celé volební období. Podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka sociálnědemokratičtí poslanci odmítnou vládní reformu jako jeden muž, protože poškozuje 95 procent obyvatel České republiky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Finance.cz pozvaly klienty na curling

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

  • Největší mýty o bolesti zad

  • Profesor Sameš: Porucha lícního nervu není legrace

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít