Reformičky, které příliš nepomohou

07. května 2007, 00:00 - JAROSLAV SCHEJBAL, EVA MARZINI
07. května 2007, 00:00

I když hlavní dubnovou událostí byly Velikonoce, našich sedm statečných se spíše zaměřilo na hodnocení dopadů vládou chystané reformy na podnikání. Měli však i jiné starosti. Radim Jančura například musel vysvětlovat, proč mu shořel autobus.Na počátku dubna vláda vyrukovala se svojí představou reformy veřejných financí.

I když hlavní dubnovou událostí byly Velikonoce, našich sedm statečných se spíše zaměřilo na hodnocení dopadů vládou chystané reformy na podnikání. Měli však i jiné starosti. Radim Jančura například musel vysvětlovat, proč mu shořel autobus.

Na počátku dubna vláda vyrukovala se svojí představou reformy veřejných financí. Na každého z našich Sedmi statečných sice navrhované změny dopadnou jinak, v celkovém hodnocení se však všichni shodují: Než reforma je to spíše reformička. „Času prostudovat navržené změny jsme moc neměli, ale je nám bohužel jasné, že jde o jeden z mnoha politických kroků, které opět podnikatelům příliš nepomohou,“ míní Šárka Grycová ze společnosti Noris.

KLIDNĚ JE ZRUŠTE ÚPLNĚ

Vlastník strojírenské skupiny Wikov Martin Wichterle upozorňuje, že pozitivní vliv snížení sazby u daně z příjmu právnických osob bude do značné míry vykompenzován rozšířením základu daně. „Takže žádná výhra to nebude a dopad to na nás bude mít zanedbatelný,“ konstatuje Wichterle.

Některé detaily chystaných změn však naši podnikatelé hodnotí přece jen kladně. „Kvituji změnu vyplácení nemocenské. Domnívám se, že zcela bezpečně sníží nemocnost. Pro nás to však není až takový problém. Pozitivnější vliv to bude mít na podniky, které zaměstnávají lidi s nízkými příjmy,“ domnívá se Wichterle.

Firmám a vydavatelům stravenek neudělalo příliš radosti avizované zrušení možnosti snížení základu daně o část nákladů na stravenky. Hospodského Karla Palána to však potěšilo. „Pro mě by bylo vůbec nejlepší, kdyby se zrušily úplně. Mám se stravenkami spoustu práce a navíc nefungují tak, jak mají. Jak ohlídáte personál, aby nevyměňoval svým známým stravenky za peníze? Já na tom potom tratím šest procent, co zaplatím firmě, která stravenky vydává, jako provizi,“ osvětluje svůj pohled Palán.

FERNET A NEPŘÁTELÉ INTERNETU V dubnu také oslavil Zdeněk Rydygr významné jubileum - padesáté narozeniny. „Sešlo se nás 56, a proto se to také konalo v továrně a ne u nás doma. Dostal jsem například poukaz na pobyt pro dvě osoby ve slovenských lázních a kamarádi mi sehráli scénku ze známého televizního seriálu MASH. Ležel jsem na originálním lůžku, byl jsem operován a potom jsem dostal kapačku ferneta,“ vypráví severočeský karnevalový guru.

Martina Wichterleho zase při jeho cestách po světě rozesmála příhoda s rezervací v ukrajinském hotelu. „Našli jsme hodně zajímavý hotel u kyjevského letiště Borispol, který funguje tak, že když si tam uděláte rezervaci po internetu, tak za to zaplatíte dvakrát více než rovnou na místě. Ten vlastník bude asi nějaký brutální odpůrce moderních technologií. Naštěstí to kolegyně po internetu špatně zarezervovala, takže jsme zaplatili nakonec poloviční cenu,“ směje se Wichterle.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít