Reforma: Hon na podnikatele

14. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. července 2003, 00:00

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Vláda chystá opatření, která mohou přivést firmy k likvidaci.

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Podnikatelé se musí připravit na krušný rok. Zavedení podvojného účetnictví při obratu nad tři miliony korun se nejvíce dotkne drobných provozoven, jako jsou samoobsluhy či benzinové pumpy a další živnosti, převážně v oblasti služeb. Obecně pak půjde o podnikatelské aktivity, u nichž existuje v poměru k obratu malý zisk. Tito podnikatelé doplatí na vládní novelu zákona o účetnictví nejvíce. Novela nezasáhne pouze klasické podnikatele, ale i řadu nejschopnějších osob ve svobodných povoláních. Zákon o účetnictví má údajně postihnout zhruba padesát tisíc osob. Tak to alespoň tvrdí ministerstvo financí. Předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda je však přesvědčen, že jich bude více. „Ministerstvo financí jenom odhaduje, kolika podnikatelů se má nová úprava dotknout, skutečné podklady nemá. Navíc nebylo schopno vysvětlit, proč by mělo být vedení podvojného účetnictví limitováno právě částkou tří milionů korun obratu,“ upozorňuje Danda. Přechod na podvojné účetnictví pokládá za problémovější záležitost, než je zvýšení odvodů OSVČ. „S tím už jsme se smířili, protože chápeme, že reforma se dotkne každého občana. Přechod na podvojné účetnictví je však vražedný,“ říká šéf živnostníků. Jediným důvodem pro zavedení povinného účetnictví, které s sebou nese zároveň povinnost zdanění zásob, je podle poslance Michala Doktora z ODS snaha státu po dodatečném zvýšení daňového inkasa. „Takovýto způsob ale považuji za nemravný,“ zdůvodňuje poslanec, proč jeho strana pro takové návrhy ruku nezvedne. Zoufalá snaha zlepšit katastrofální stav státní pokladny přivedla ministra financí Bohuslava Sobotku k dalšímu návrhu, jehož realizace by byla pro drobné podnikatele téměř likvidační: ztratili by možnost odepisovat leasingové splátky z daní. „Bylo by to velké neštěstí, namířené proti rozvoji malého a středního podnikání,“ varuje předseda Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška před ministrovými záměry. Je řada živností, pro které je odpis leasingových splátek prakticky jedinou výraznou možností jak snížit daňový základ. Ale i pro větší firmy by podobné opatření, zejména v době vstupu do Evropské unie, znamenalo snížení konkurenceschopnosti. Tato vládní opatření vyvolávají stále silnější odpor živnostníků a drobných podnikatelů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Co potřebujete vědět o pojištění pro zvířata předtím, než ho založíte
Chcete přijmout brigádníka? Rady a tipy, jak na zaměstnávání brigádníků!
Až 52 600 Kč za semestr aneb poplatky za delší studium na VŠ
Auta
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na…
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Ducati Multistrada 1200 Enduro Pro má v hledáčku nejostřejší BMW GS
Technologie
Opera 46 významně zlepšuje stabilitu a omezuje stránky na pozadí
Psaní tahem prstu funguje už i v češtině, kalkulačka umí konvertovat měny [Windows Insider]
Standard Unicode 10.0 přináší znak bitcoinu a 56 nových emoji včetně vousáče a ponožek
Paměti a SSD budou dál zdražovat, zlepšení cen může nastat až v roce 2018
Tip: Hromadu užitečného softwaru za 534 dolarů můžete mít jen za 12 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít