Reforma: Hon na podnikatele

14. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. července 2003, 00:00

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Vláda chystá opatření, která mohou přivést firmy k likvidaci.

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Podnikatelé se musí připravit na krušný rok. Zavedení podvojného účetnictví při obratu nad tři miliony korun se nejvíce dotkne drobných provozoven, jako jsou samoobsluhy či benzinové pumpy a další živnosti, převážně v oblasti služeb. Obecně pak půjde o podnikatelské aktivity, u nichž existuje v poměru k obratu malý zisk. Tito podnikatelé doplatí na vládní novelu zákona o účetnictví nejvíce. Novela nezasáhne pouze klasické podnikatele, ale i řadu nejschopnějších osob ve svobodných povoláních. Zákon o účetnictví má údajně postihnout zhruba padesát tisíc osob. Tak to alespoň tvrdí ministerstvo financí. Předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda je však přesvědčen, že jich bude více. „Ministerstvo financí jenom odhaduje, kolika podnikatelů se má nová úprava dotknout, skutečné podklady nemá. Navíc nebylo schopno vysvětlit, proč by mělo být vedení podvojného účetnictví limitováno právě částkou tří milionů korun obratu,“ upozorňuje Danda. Přechod na podvojné účetnictví pokládá za problémovější záležitost, než je zvýšení odvodů OSVČ. „S tím už jsme se smířili, protože chápeme, že reforma se dotkne každého občana. Přechod na podvojné účetnictví je však vražedný,“ říká šéf živnostníků. Jediným důvodem pro zavedení povinného účetnictví, které s sebou nese zároveň povinnost zdanění zásob, je podle poslance Michala Doktora z ODS snaha státu po dodatečném zvýšení daňového inkasa. „Takovýto způsob ale považuji za nemravný,“ zdůvodňuje poslanec, proč jeho strana pro takové návrhy ruku nezvedne. Zoufalá snaha zlepšit katastrofální stav státní pokladny přivedla ministra financí Bohuslava Sobotku k dalšímu návrhu, jehož realizace by byla pro drobné podnikatele téměř likvidační: ztratili by možnost odepisovat leasingové splátky z daní. „Bylo by to velké neštěstí, namířené proti rozvoji malého a středního podnikání,“ varuje předseda Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška před ministrovými záměry. Je řada živností, pro které je odpis leasingových splátek prakticky jedinou výraznou možností jak snížit daňový základ. Ale i pro větší firmy by podobné opatření, zejména v době vstupu do Evropské unie, znamenalo snížení konkurenceschopnosti. Tato vládní opatření vyvolávají stále silnější odpor živnostníků a drobných podnikatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít