Reforma: Hon na podnikatele

14. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. července 2003, 00:00

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Vláda chystá opatření, která mohou přivést firmy k likvidaci.

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Podnikatelé se musí připravit na krušný rok. Zavedení podvojného účetnictví při obratu nad tři miliony korun se nejvíce dotkne drobných provozoven, jako jsou samoobsluhy či benzinové pumpy a další živnosti, převážně v oblasti služeb. Obecně pak půjde o podnikatelské aktivity, u nichž existuje v poměru k obratu malý zisk. Tito podnikatelé doplatí na vládní novelu zákona o účetnictví nejvíce. Novela nezasáhne pouze klasické podnikatele, ale i řadu nejschopnějších osob ve svobodných povoláních. Zákon o účetnictví má údajně postihnout zhruba padesát tisíc osob. Tak to alespoň tvrdí ministerstvo financí. Předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda je však přesvědčen, že jich bude více. „Ministerstvo financí jenom odhaduje, kolika podnikatelů se má nová úprava dotknout, skutečné podklady nemá. Navíc nebylo schopno vysvětlit, proč by mělo být vedení podvojného účetnictví limitováno právě částkou tří milionů korun obratu,“ upozorňuje Danda. Přechod na podvojné účetnictví pokládá za problémovější záležitost, než je zvýšení odvodů OSVČ. „S tím už jsme se smířili, protože chápeme, že reforma se dotkne každého občana. Přechod na podvojné účetnictví je však vražedný,“ říká šéf živnostníků. Jediným důvodem pro zavedení povinného účetnictví, které s sebou nese zároveň povinnost zdanění zásob, je podle poslance Michala Doktora z ODS snaha státu po dodatečném zvýšení daňového inkasa. „Takovýto způsob ale považuji za nemravný,“ zdůvodňuje poslanec, proč jeho strana pro takové návrhy ruku nezvedne. Zoufalá snaha zlepšit katastrofální stav státní pokladny přivedla ministra financí Bohuslava Sobotku k dalšímu návrhu, jehož realizace by byla pro drobné podnikatele téměř likvidační: ztratili by možnost odepisovat leasingové splátky z daní. „Bylo by to velké neštěstí, namířené proti rozvoji malého a středního podnikání,“ varuje předseda Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška před ministrovými záměry. Je řada živností, pro které je odpis leasingových splátek prakticky jedinou výraznou možností jak snížit daňový základ. Ale i pro větší firmy by podobné opatření, zejména v době vstupu do Evropské unie, znamenalo snížení konkurenceschopnosti. Tato vládní opatření vyvolávají stále silnější odpor živnostníků a drobných podnikatelů.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít