Article, show

Reforma: Hon na podnikatele

14. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
14. července 2003, 00:00

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Vláda chystá opatření, která mohou přivést firmy k likvidaci.

Kromě minimální daně a zvýšení odvodů na sociální a zdravotní pojištění čeká mnohé z nich přechod na podvojné účetnictví. A možná přijde i zákon, který zruší možnost odpisovat leasingové splátky z daní.

Podnikatelé se musí připravit na krušný rok. Zavedení podvojného účetnictví při obratu nad tři miliony korun se nejvíce dotkne drobných provozoven, jako jsou samoobsluhy či benzinové pumpy a další živnosti, převážně v oblasti služeb. Obecně pak půjde o podnikatelské aktivity, u nichž existuje v poměru k obratu malý zisk. Tito podnikatelé doplatí na vládní novelu zákona o účetnictví nejvíce. Novela nezasáhne pouze klasické podnikatele, ale i řadu nejschopnějších osob ve svobodných povoláních. Zákon o účetnictví má údajně postihnout zhruba padesát tisíc osob. Tak to alespoň tvrdí ministerstvo financí. Předseda Sdružení podnikatelů ČR Bedřich Danda je však přesvědčen, že jich bude více. „Ministerstvo financí jenom odhaduje, kolika podnikatelů se má nová úprava dotknout, skutečné podklady nemá. Navíc nebylo schopno vysvětlit, proč by mělo být vedení podvojného účetnictví limitováno právě částkou tří milionů korun obratu,“ upozorňuje Danda. Přechod na podvojné účetnictví pokládá za problémovější záležitost, než je zvýšení odvodů OSVČ. „S tím už jsme se smířili, protože chápeme, že reforma se dotkne každého občana. Přechod na podvojné účetnictví je však vražedný,“ říká šéf živnostníků. Jediným důvodem pro zavedení povinného účetnictví, které s sebou nese zároveň povinnost zdanění zásob, je podle poslance Michala Doktora z ODS snaha státu po dodatečném zvýšení daňového inkasa. „Takovýto způsob ale považuji za nemravný,“ zdůvodňuje poslanec, proč jeho strana pro takové návrhy ruku nezvedne. Zoufalá snaha zlepšit katastrofální stav státní pokladny přivedla ministra financí Bohuslava Sobotku k dalšímu návrhu, jehož realizace by byla pro drobné podnikatele téměř likvidační: ztratili by možnost odepisovat leasingové splátky z daní. „Bylo by to velké neštěstí, namířené proti rozvoji malého a středního podnikání,“ varuje předseda Svazu průmyslu a dopravy Zdeněk Liška před ministrovými záměry. Je řada živností, pro které je odpis leasingových splátek prakticky jedinou výraznou možností jak snížit daňový základ. Ale i pro větší firmy by podobné opatření, zejména v době vstupu do Evropské unie, znamenalo snížení konkurenceschopnosti. Tato vládní opatření vyvolávají stále silnější odpor živnostníků a drobných podnikatelů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít