Reforma zemědělství EU je na světě

30. června 2003, 00:00 - Petr Havel, publicista
30. června 2003, 00:00

Je to krok historický, i když kompromisní Po letech diskusí o směrování společné zemědělské politiky EU padlo v Lucemburku historické rozhodnutí: Ministři zemědělství Patnáctky schválili kompromisní variantu reformy nejdražší hospodářské nadnárodní strategie na světě.

Je to krok historický, i když kompromisní

Po letech diskusí o směrování společné zemědělské politiky EU padlo v Lucemburku historické rozhodnutí: Ministři zemědělství Patnáctky schválili kompromisní variantu reformy nejdražší hospodářské nadnárodní strategie na světě.

Kandidátské země včetně ČR mají možnost rozhodnout se, zda ke změnám v systému dotací přistoupí okamžitě poté, co začnou platit, nebo až po roce 2012, kdy skončí příští sedmiletý společný unijní rozpočet. Dojednaný kompromis pro ČR zároveň znamená, že po vstupu do EU nebudou v žádném případě kráceny přímé platby ve výši 25 procent skutečnosti EU, ani možnost dorovnat je z národních zdrojů o dalších třicet procent. Reformu zemědělské politiky EU vítá jak ministr zemědělství ČR Jaroslav Palas, tak zástupci nejpočetnější tuzemské nevládní organizace rolníků, Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ). Podle Palase je reforma pro ČR výhodná, neboť zachovává dohody z Kodaně a navíc naši zemědělci mohou díky zjednodušené formě vyplácení přímých podpor vyčerpat veškeré dotační prostředky z EU. Tajemník ASZ Michal Pospíšil zase oceňuje, že reforma obsahuje filozofii přesunu podpor vztažených k produkci na podpory zaměřené pro rozvoj venkova, čili z takzvaného blue boxu, do green boxu, což je klíčové pro další pokračování liberalizace světového obchodu v rámci Světové obchodní organizace WTO. „Pro nás je to výhoda, dosud jsme neměli žádnou zemědělskou politiku, teď budeme mít rovnou tu reformovanou,“ uvedl Pospíšil. Potvrdil také názor, že reforma dává více prostoru pro národní zájmy jednotlivých států, které nebudou svázány dosavadní výraznou regulací podmínek zemědělského podnikání.

Hlavní body reformy

Výdaje zůstanou do roku 2006 omezeny stropem 40 miliard eur, schváleným reformou v roce 1999. V roce 2007 se horní hranice výdajů zvýší na 45 miliard eur a do roku 2013 stoupne na 48,5 miliardy s ohledem na inflaci.

Budou zavedeny nové formy dotací oddělené od produkce, kdy zemědělci mohou z Bruselu získat peníze bez ohledu na to, kolik vyprodukovali. Pro získání dotací budou farmáři muset splnit přísná kritéria na ochranu životního prostředí, animal welfare a standardy zemědělské bezpečnosti. Bude zavedena jednotná platba zemědělcům založená na tom, jak vysoké dotace získali v letech 2000 až 2002. Členské státy mohou zavést nové schéma dotací od roku 2005, nebo jej odložit až na rok 2007.

75 procent plateb za obilniny bude odděleno od produkce. Zbylých 25 procent zůstane svázáno s množstvím produkovaného obilí. Členské státy se mohou rozhodnout zrušit dotace spojené s výší produkce až u 60 procent plateb za tvrdou pšenici.

U živočišné výroby existují různé možnosti jak zrušit dotace spojené s objemem produkce. Jsou založeny na specifických dotacích pro typy chovů, například skotu nebo ovcí. Členské státy mají i zde možnost úplně zrušit spojení dotací s objemem produkce.

Farmářům, kteří dostávali přímou pomoc vyšší než 5000 eur, se dotace sníží v roce 2005 o tři procenta, v roce 2006 o čtyři procenta a o pět procent ročně v letech 2007 až 2012. Peníze, které se tímto omezením ušetří, budou převedeny do fondu určeného na rozvoj venkova. Osmdesát procent peněz určených na zemědělský rozvoj může zůstat v zemi původu.

Intervenční ceny obilnin jako pšenice, ječmene a kukuřice nebudou nijak změněny. Minimální cena obilnin zůstane 101,31 eura za tunu. Přímá podpora zůstane nezměněna na 63 eurech za tunu. Měsíční příspěvek zemědělcům na skladování obilnin se sníží o 50 procent. Intervenční podpora pro žito se zruší.

Reforma u mléka bude zahájena v roce 2004. Minimální cena másla se sníží o dalších deset procent. Minimální cena odstředěného sušeného mléka se sníží o 15 procent během tříletého období, které začne v roce 2004. V letech 2007 a 2008 nebudou zvýšeny mléčné kvóty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a…
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Technologie
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít