Reforma od podlahy

29. března 2011, 19:20 - Vladimir Martynyuk
29. března 2011, 19:20

Nový ukrajinský daňový zákoník zavádí množství změn

Ukrajina zavádí od nástupu prezidenta Viktora Janukovyče řadu reforem, které mají významný dopad na podnikatele a investory. Jednou z klíčových změn je také nový daňový zákoník, který přinesl mnoho podstatných změn do dosavadního daňového systému. Tento legislativní předpis nabyl účinnosti od 1. ledna 2011, některá jeho ustanovení vstupují do účinnosti k 1. dubnu 2011 nebo později. Ukrajinská vláda představuje nový daňový zákoník jako velice pokrokový dokument, který mimo jiné snižuje sazby hlavních daní (daň ze zisku právnických osob a DPH), ruší mnohé místní tíživé daně a zjednodušuje proces vracení DPH, včetně vývozních transakcí, což je hlavní nepříjemnost pro podnikatele na Ukrajině. Samotné daňové sazby nepředstavují na Ukrajině zásadní problém, jsou docela srovnatelné se sazbami v jiných evropských zemích. Skutečným problémem je však kvalita daňové správy. Právě kvůli ní Světová banka řadí Ukrajinu k nejméně přitažlivým zemím, pokud jde o snadnost podnikání. Je pozoruhodné, že daňový zákoník zavedl institut „automatického“ (bezodkladného) vracení DPH. Postup vracení je prý velice přímý, dovoluje průhledným společnostem obdržet od vlády hotovost během pár týdnů namísto čekání měsíce a roky, jak bylo dosud zvykem. Pro účinnou aplikaci nového zákona musí ukrajinská vláda vytvořit a vést elektronický rejstřík pro veškeré fakturace DPH. I zde je třeba mít na zřeteli fakt, že nárok na vracení DPH je možný pouze za podmínek stanovených daňovým zákoníkem.
Daňový zákoník vyslovuje princip stability daňových pravidel, tedy zákaz zpětného vynucování budoucích změn daní, které by byly nepříznivé pro obchod. Stanoví rovněž povinnost oznámit nejméně šest měsíců předem podnikatelům jakékoli budoucí významné změny zákoníku.

Klíčové body nového daňového zákoníku • Snižuje celkový počet daní.
• Redukuje daňové sazby DPH a daní ze zisku pro obchodní společnosti.
• Zvyšuje zdanění fyzických osob.
• Pro daňové nerezidenty zavádí podobný režim zdanění jako pro rezidenty.
• Snaží se eliminovat některé z dosavadních mezer v daňových předpisech.

Hlavní změny podle jednotlivých oblastí Daň ze zisku právnických osob Část zákoníku o dani ze zisku právnických osob nabyla účinnosti od dubna. Sazba daně ze zisku obchodních společností a jiných právnických osob má být postupně snižována z dosavadních 25 procent na 16 procent v roce 2014, a to následovně: rok 2011 23 procent, rok 2012 21 procent, rok 2013 19 procent a od roku 2014 16 procent.
• Určité kvalifikované provozy budou těžit z nulového zdanění do roku 2015 nebo 2020.
• Zisk se vypočítává odečtením nákladů prodeje, provedených prací, poskytnutých služeb a dalších odpočitatelných výdajů z výnosů.
• Zákoník obsahuje podrobný seznam výdajů odpočitatelných z daně a také seznam těch výdajů, pro které je odpočet omezen nebo vyloučen. Odečitatelnost licenčních poplatků a poplatků za služby pro osoby bez trvalého pobytu je omezena.
• Byla zavedena nová pravidla pro odepisování.
• Společnosti zapojené do určitých druhů podnikání, například letecká výroba a loďařství, jsou od daně ze zisku osvobozeny až do roku 2015 nehledě na jejich obrat nebo počet zaměstnanců.

Daň z přidané hodnoty • Stávající sazba DPH 20 procent by měla být snížena od roku 2014 na 17 procent. • Právní poradenství a služby v oblasti auditu dani z přidané hodnoty nepodléhají.
• Některé provozy jsou dočasně osvobozeny od DPH, např. dovoz a dodávka určitých strojů na výrobu a spotřebu biopaliv – do roku 2019, určité provozy v oblasti polygrafického průmyslu a vesmírného inženýrství do roku 2015.
• Zákoník zavádí takzvané „automatické“ (bezodkladné) vracení vstupní DPH ze státního rozpočtu, avšak pouze při splnění určitých kritérií. Za opožděné vrácení vstupní DPH je stát povinen platit úroky. • Byla zavedena zákonná evidence fakturace DPH v jednotném rejstříku. Pokud nebude přijatá faktura DPH do rejstříku zavedena, plátce daně nebude oprávněn k připsání příslušné daně.

Daň z příjmu fyzických osob • Pro osoby s ročním příjmem pod deset minimálních mezd (což v současnosti představuje asi 1200 dolarů) zůstane daňová sazba na patnáctiprocentní úrovni. Pro osoby s příjmem přesahujícím výše uvedené kritérium bude daňová sazba zvýšena až na 17 procent.
• Pro daňové nerezidenty je zaveden stejný daňový režim jako pro rezidenty, to znamená 15 procent a 17 procent (do konce roku 2010 pro daňové nerezidenty platila třicetiprocentní daňová sazba).

Daňová správa a vymáhání daní • Velké a středně velké společnosti budou muset podávat daňová přiznání pouze v elektronické podobě.
• Během přechodného období, od 1. ledna 2011 do 30. června 2011, činí pokuta za porušení daňového zákona jednu ukrajinskou hřivnu (přibližně 0,13 dolarů) za každé porušení.
• Pokud plátce daně poruší ustanovení daňového zákoníku týkající se daně ze zisku právnických osob během druhého nebo třetího čtvrtletí roku 2011, nebude uložena žádná sankce. Celkově byly některé tresty za porušení daňových povinností zmírněny.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Technologie
Nová generace karet GeForce bude založená na evoluci Pascalu. Volta a HBM2 jen v HPC?
Harry Potter slaví 20. výročí. Google vás provede slavnými lokacemi světa čar a kouzel
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít