Ředitelka Turkish Airlines: Jsem perfekcionalistka a nerada řídím lidi

27. srpna 2009, 12:41 - Jana Pike
27. srpna 2009, 12:41

Vše v České republice trvá poněkud déle. Nicméně to může být mnohdy i výhodou, protože máte možnost být více vidět, pokud jste aktivnější než vaše okolí, říká o svých pracovních zkušenostech Fatma Yuceler, ředitelka Turkish Arlines pro Česko a Slovensko.

Jak jste se dostala ke své profesi?

Náhodou. Na univerzitě v Istanbulu, kde jsem studovala literaturu a cizí jazyky, jsem měla kamarádku, která ze všeho nejvíc toužila být letuškou. A protože již jednou u přijímacího pohovoru neuspěla, šla jsem podruhé s ní, abych ji podpořila. A tak se stalo, že i mně nabídli práci, kterou jsem tehdy přijala. Při svých studiích jsem pro Turkish Airlines pracovala na částečný úvazek a po dokončení jsem nastoupila na oddělení marketingu na plný pracovní úvazek.

V Turkish Airlines pracujete už více než 20 let, pracovně jste v minulosti působila například i v New Yorku. Můžete srovnat rozdíly pracovního prostředí v Turecku, Česku a v USA? Je nějaký rozdíl mezi našimi pracovními zvyky?

Určitě ano. Turecko je typickou středomořskou zemí, a proto i mentalita obyvatel této země je jiná než středoevropská či americká. V New Yorku je velmi konkurenční prostředí. Nejen mezi společnostmi, ale také mezi lidmi. Lidé pracují velmi tvrdě a někdy nemáte čas ani na jídlo. Musím říci, že je to mnohdy velmi únavné, ale na druhou stranu je New York velmi živé město. Miluji jeho atmosféru, zažijete zde skutečnou školu života. Navíc se zde máte šanci potkat s nejnovější technologií a mnoha novinkami, které vám umožňují i váš osobní růst a rozvoj.

Místní společnosti mají mnoho zkušeností v oblasti marketingu, a samotné Spojené státy americké jsou rozhodně nejlepším místem, kde se lze naučit mnoho věcí. S příchodem do České republiky v roce 2004 se mé pracovní nasazení trochu zpomalilo, připadalo mi, že zde vše trvá poněkud déle. Nicméně to může být mnohdy i výhodou, protože máte možnost být více vidět, pokud jste aktivnější než vaše okolí. Co se týče pracovních návyků, je zde například v porovnání s USA zaměstnanci striktně dodržována pracovní doba.

Je těžké prosadit se jako žena na tak vysoké funkci a v prostředí, které je velmi konkurenční?

Určitě to těžké je. Nejen v naší společnosti, ale i v ostatních leteckých společnostech je velmi málo žen na vysokých manažerských postech. Myslím si, že ženy musí pracovat o mnoho tvrději, aby dosáhly stejného ocenění jako muži.

A jak to vidíte u nás?

Nemohu zcela objektivně posoudit situaci v České republice, ale domnívám se, že se situace zlepšuje a řada schopných žen je čím dál tím více na vysokých řídících postech.

Jakého pracovního úspěchu si nejvíce ceníte?

Asi celkového zvýšení povědomí o Turkish Airlines v České republice a představení Turkish Airlines jako mezinárodního dopravce s širokou sítí destinací. Turkish Airlines mají v současné chvíli 9 letů z Prahy do Istanbulu, což umožňuje našim klientům spojení do mnoha dalších destinací po celém světě jako například Bangkok, Peking, Šanhgaj, Singapur, Jakarta, HongKong, Dilí, Bombaj, Kapské Město, Johanesburg, Nairobi a mnoho dalších.

Co je pro vás v práci největší výzvou?

Vše co dělám, dělám precizně. Jsem perfekcionalista a nejsem spokojená, když jsou věci udělány napůl. V důsledku to jistě přinese lepší kvalitu. Myslím si, že vždy se dá dosáhnout více. Mé krédo je dělat vše nejlépe, a proto se vždy snažím překonat své možnosti.

Baví vás řídit lidi? Nerada lidi řídím, ale ráda s nimi spolupracuji. Jste tvrdá šéfová? Někdy je to nezbytné. Není mou prioritou být tvrdá, ale občas si to situace vyžaduje. Když jste začala pracovat v Praze, co vás jako manažerku nejvíce překvapilo? Vše trvalo dlouho. Když jsem třeba potřebovala udělat jen malé stavební úpravy v kanceláři, dostala jsem odpověď, že je to možné nejdříve za dva, tři týdny. Také někteří lidé nebyli zpočátku velmi přátelští, ale to je asi tím, že Čechům trvá delší dobu, než se otevřou. Jaká klišé jste slyšela o České republice, než jste sem přijela? Nevím, jestli klišé, ale co mě zaujalo, že Česko je velmi romantické místo jako z pohádky. Plné hradů a zámků. Daří se vám skloubit soukromí s vaší náročnou prací? Obávám se, že preferuji práci na úkor soukromého života. Máte oblíbenou relaxaci? Určitě jsou to krátké výlety do různých destinací a čas strávený s rodinou. Mám výhodu, že svůj koníček mohu spojit s prací. V budoucnu bych s Turkish Airlines chtěla navštívit ještě řadu míst, abych získala více zkušeností s různými kulturami. Po čem se vám u nás stýská?**

Pláž. Bylo by skvělé, kdyby zde bylo moře a pláž.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít