Recyklace jako univerzální lék?

04. března 2008, 17:16 - Ivan Pilný
04. března 2008, 17:16

Glosy postaršího technokrata

Stát i zelení připravují opatření, jak nás donutit více recyklovat odpad. V jednom zahraničním časopise jsem zahlédl fotografie hromad opotřebované elektroniky, počítačů, televizorů. Bylo to někde v Africe a zdá se, že je to velký byznys. Šrot se používá na součástky, nebo se z něj primitivním způsobem ohrožujícím zdraví a životní prostředí získávají suroviny, především vzácné kovy.
Hory odpadu byly neuvěřitelně vysoké, a tak jsem si položil otázku, jestli je problém v recyklaci, nebo spíše v nadspotřebě. Před pár dny jsem na večeru věnovaném vyhlášení podnikatele roku viděl video natočené s jedním z finalistů soutěže, šéfem podniku Less Janem Mičánkem. Byl tam obrázek jeho pracovního stolu s počítačem, který evidentně pamatoval počátky devadesátých let. Podnik má víc než miliardový obrat, víc než tisíc zaměstnanců a operuje úspěšně od Aljašky po Austrálii. Vzpomněl jsem si také na generální ředitele, jimž čtou e-maily asistentky. Zmíněné příklady jistě nelze zobecňovat a nemusejí být příkladem hodným následování ani příkladem ideálně řízených podniků. Co nás táhne k tomu, abychom počítače a elektroniku obměňovali tak rychle?
Subjektivními důvody jsou oslnění technologií a opojení novou hračkou. Nemáte hračku, která fotografuje, natáčí video, telefonuje, internetuje a e-mailuje (všechno samozřejmě mizerně)? Nejste tedy in! Dnes hraje roli i móda, nekupte si notebook s koženým víkem nebo takový, co se vejde do obálky na korespondenci! Převažují ovšem důvody ryze objektivní. Nemám teď na mysli marketing IT společností přesvědčujících vás o nezbytnosti koupě nového technologického zázraku. Moorův zákon o zdvojnásobení rychlosti procesorů každých osmnáct měsíců je nezbytným předpokladem k jakémukoli využití počítače. Portály se hemží fotografiemi a videy, takže propracovat se k informaci znamená být zatraceně rychle připojen a mít výkonný stroj. Aplikace nabobtnaly. Ochranné štíty proti virům, trojským koním, malware, spamům vás přivádějí k šílenství. I rychlý počítač kloktá hodně dlouho, než se dostanete k činnosti, pro níž jste jej zamýšleli použít. Odhazovaná technologie se kupí a vzniká nerudovská otázka: „Kam s ní?“ Při nejbližším pokušení pamatujte nejen na důvod, proč si novou hračku kupujete, ale také na životní prostředí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Která země má nejdražší tarify ve střední Evropě? ČR nebo Polsko?
Co je dobré vědět o základní daňové slevě?
Auta
Evropská komise vyšetřuje BMW, Mercedes a VW kvůli údajnému…
Mercedes vymění DTM za elektrické formule. Ostrý start plánuje na rok 2019
Subaru WRX STI proletělo Nürburgring téměř stejně rychle jako Porsche 918 Spyder
Mazda poprvé ukázala nový crossover CX-8. Bude to vlajková loď pro Japonsko
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta pro 30 movitých zákazníků
Technologie
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Čína blokuje WhatsApp, Rusko po jeho vzoru hodlá blokovat služby VPN a proxy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít