Řecký záchranný balík Řecku nepomůže srazit dluh na plánovaný cíl

16. února 2012, 17:34 - MediaFax
16. února 2012, 17:34

Dlouho projednávaný druhý záchranný balík pomoci pro Řecko nepomůže této jihoevropské zemi snížit dluh na plánovaný cíl. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vládní zdroje z eurozóny.

Foto: Miloslav Hamřík

Balík ve výši 230 miliard eur, tedy 130 miliard eur od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) a zhruba 100 miliard eur, které odepíší soukromí věřitelé Řecka, tak podle zdrojů agentury AFP z eurozóny nepomůže dosáhnout snížení na plánovaných 120 procent vůči hrubému domácímu produktu (HDP) v roce 2020.

Vysoký úředník z eurozóny sdělil agentuře AFP, že zpráva ukázala, že díky tomu veřejný dluh klesne jen na 129 procent hrubého domácího produktu místo 120 procent stanovených jako podmínka pro další podporu ze strany EU a Mezinárodního měnového fondu. “Úroveň zadlužení byla vypočtena na 129 procent,“ uvedl zdroj. Další zdroj z eurozóny přitom zdůraznil, že původní dohodnutý cíl, “je pro nás stále platný“.

Tzv. Eurogroup, tedy ministři financí eurozóny, by o nové pomoci Řecku měli rozhodovat v pondělí. Nizozemský ministr financí Jan Kees de Jager ale navrhuje, aby byla platba druhé záchranné pomoci Řecku byla odložena až na dobu, po dubnových řeckých parlamentních volbách. De Jager to uvedl v rozhovoru pro vlivný nizozemský finanční list Het Financieele Dagblad. “Navrhuji počkat až po volbách, kde se mohou dohodnout závazky vůči nové vládě,“ řekl de Jager.  Zároveň upozornil na to, že Řecko nepřijalo veškerá opatření nezbytná ke schválení nového balíku pomoci: “Naše podmínky jednoduše ještě nebyly splněny,“ zdůraznil nizozemský ministr. “Naše důvěra dosáhla svého historického minima,“ dodal.

Řecko čerpá od května roku 2010 mezinárodní finanční pomoc ve výši 110 miliard eur (zhruba 2,75 bilionu Kč). Tato částka ale nebude stačit, loni v říjnu se tak eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý záchranný balík - tentokrát za 130 miliard eur (přibližně 3,25 bilionu Kč). Řecku bez nového úvěru hrozí už v březnu bankrot.

Atény jednají s tzv. trojkou, tedy EU, Mezinárodním měnovým fondem a Evropskou centrální bankou, o dalších krocích, které by měly nastartovat právě druhý záchranný balíček Řecka v hodnotě 130 miliard eur. Kromě trojky musí ale Atény jednat také se soukromými věřiteli, kteří by měli smazat část ze svých pohledávek vůči Řecku ve výši 350 miliard eur.

V polovině března budou muset Atény splatit dluh 14,5 miliardy eur a bez druhého balíku od MMF a EU nebudou schopné své závazky splnit.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít