Řecký vzor

12. června 2013, 11:50 - Pavel Páral
12. června 2013, 11:50

Řecká vláda zavřela svou státní televizi a rozhlas. Zastavili vysílání ze dne na den a zaměstnanci mají dostat padáka. Založit se má nová státní televizní společnost, která bude levnější a bude v ní pracovat jen necelá třetina současných zaměstnanců.

Kdo by do těch Řeků řekl, že dokáží udělat něco opravdu dobře? Možná je v tom sice zase jenom kalkul, jak předvést Evropské komisi, že skutečně snižují počty státních zaměstnanců. Letos jich mají propustit rovné čtyři tisíce. Ovšem v principu je zrušení staré, zbyrokratizované a zkostnatělé instituce a její náhrada novou společností tím nejlepším řešením, jaké lze při naprosté většině reorganizací státních institucí zvolit.

Kdo někdy zažil nějakou reorganizaci a z ní pramenící pocity marnosti a zbytečnosti, ví dobře, o čem je řeč. Tichá, pasivní rezistence a neustále se vracející zaběhlé praktiky, nemizející ani přes zásadní obměnu personálu, vhánějí reformátorům slzy do očí.

Naprosto výmluvným příkladem jsou české pokusy omezit státní administrativu, které probíhají tak, že se zpravidla zruší neobsazená místa a pak se shánějí peníze, protože platy z neobsazených míst si už dávno rozdělili zaměstnaní úředníci. A ti všichni mají přece nějakou agendu, kterou musejí řešit. Tudíž je nelze propustit. Za čas se pak ukáže, že ten úředník je na tu agendu málo a musejí se mu přijmout dva podřízení.

Přebujelé úřady

Že většina agendy je agendou sloužící jen a pouze uvnitř úřadu, je sice naprosto zřejmé, ale prakticky neřešitelné. A čím je úřad větší, tím je větší i podíl této agendy na práci jeho úředníků. Známé pravidlo profesora Parkinsona tvrdí, že každý úřad roste až do velikosti, kdy přestane komunikovat s okolím a pracuje jen sám pro sebe. Zní to sice jako humorná nadsázka, ale skočte se občas podívat na nějaké ministerstvo.

Vzít si tak příklad z Řeků a zrušit pro začátek třeba ministerstvo kultury a někde vedle zkusit postavit nové, menší, činící opravdu jenom to, co od takového ministerstva společnost potřebuje. Bylo by takové ministerstvo počtem zaměstnanců poloviční, čtvrtinové, osminkové? Možná by nebylo vůbec. A jak by dopadly jiné úřady? Ale zapomeňme. Něco takového se může stát jenom v Řecku.


Čtěte další komentáře Pavla Párala:

Tenhle magoš není pro mladý

O kachnách a hrdličkách

Barák od střechy


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít