Řecko ochromila další velká stávka

01. prosince 2011, 14:16 - MediaFax
01. prosince 2011, 14:16

Řecko dnes ochromila čtyřiadvacetihodinová stávka státních i soukromých zaměstnanců proti úsporným opatřením. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Ústřední demonstrace v centru Atén začala oficiálně krátce po 10:00 SEČ. Řecké školy podle agentury Reuters zůstaly ve čtvrtek zavřené, nemocnice pracují jen s minimálním počtem personálu a vlaková a autobusová doprava i ostatní druhy dopravy jsou rovněž zasaženy. Do stávky vstoupili i zaměstnanci ministerstev a státních podniků.

Rozsáhlé komplikace se ale tentokrát neočekávají v letecké dopravě, protože ke stávce se nepřipojili letoví dispečeři. Jejich odbory už nechtějí zasadit další ránu turismu, který je pro Řecko životně důležitý. Aténské letiště potvrdilo, že provoz je normální.

Dělníci vyšli do ulic, aby předvedli dynamickou reakci vládě, která chce učinit nové škrty, nové nižší mzdy nebo zrušit kolektivní smlouvy,“ uvedl podle agentury Reuters pro NET TV Christos Kiosis, šéf odborů v podniku Eydap v Aténách.

Stávka je zaměřena především proti rozpočtovým škrtům, jež projednává řecký parlament a které prosazuje nová koaliční vláda. Řecké obyvatelstvo tak čeká výrazné propouštění a další snižování platů. V následujících měsících by mělo být propuštěno kolem 30 tisíc státních zaměstnanců.

Řecko je závislé na půjčkách od mezinárodních věřitelů, a proto se zavázalo k úsporné politice, kterou jí stanovily EU, Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská centrální banka (ECB). Ministři financí eurozóny, tzv. Eurogroup, v úterý schválili vyplacení šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur. Partneři Řecka z eurozóny se zavázali vyplatit 5,8 miliardy eur (148 mld. Kč), další 2,2 miliardy vydá Mezinárodní měnový fond (MMF).

Peníze, které mají Atény dostat, pocházejí z prvního záchranného programu pro Řecko schváleného loni na jaře v celkové výši 110 miliard eur. Bez uvolnění tranše by Řecko v prosinci zbankrotovalo. Země eurozóny a MMF začátkem listopadu pozastavily vyplacení už schválené tranše, protože Řecko chtělo vypsat referendum o úsporném a reformním balíku. To se nakonec neuskutečnilo. Na nátlak Evropské unie (EU) se mezitím lídři všech velkých řeckých politických stran zavázali, že budou pokračovat v realizaci úsporných opatření.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail…
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít