Řecko ochromila další velká stávka

01. prosince 2011, 14:16 - MediaFax
01. prosince 2011, 14:16

Řecko dnes ochromila čtyřiadvacetihodinová stávka státních i soukromých zaměstnanců proti úsporným opatřením. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Ústřední demonstrace v centru Atén začala oficiálně krátce po 10:00 SEČ. Řecké školy podle agentury Reuters zůstaly ve čtvrtek zavřené, nemocnice pracují jen s minimálním počtem personálu a vlaková a autobusová doprava i ostatní druhy dopravy jsou rovněž zasaženy. Do stávky vstoupili i zaměstnanci ministerstev a státních podniků.

Rozsáhlé komplikace se ale tentokrát neočekávají v letecké dopravě, protože ke stávce se nepřipojili letoví dispečeři. Jejich odbory už nechtějí zasadit další ránu turismu, který je pro Řecko životně důležitý. Aténské letiště potvrdilo, že provoz je normální.

Dělníci vyšli do ulic, aby předvedli dynamickou reakci vládě, která chce učinit nové škrty, nové nižší mzdy nebo zrušit kolektivní smlouvy,“ uvedl podle agentury Reuters pro NET TV Christos Kiosis, šéf odborů v podniku Eydap v Aténách.

Stávka je zaměřena především proti rozpočtovým škrtům, jež projednává řecký parlament a které prosazuje nová koaliční vláda. Řecké obyvatelstvo tak čeká výrazné propouštění a další snižování platů. V následujících měsících by mělo být propuštěno kolem 30 tisíc státních zaměstnanců.

Řecko je závislé na půjčkách od mezinárodních věřitelů, a proto se zavázalo k úsporné politice, kterou jí stanovily EU, Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská centrální banka (ECB). Ministři financí eurozóny, tzv. Eurogroup, v úterý schválili vyplacení šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur. Partneři Řecka z eurozóny se zavázali vyplatit 5,8 miliardy eur (148 mld. Kč), další 2,2 miliardy vydá Mezinárodní měnový fond (MMF).

Peníze, které mají Atény dostat, pocházejí z prvního záchranného programu pro Řecko schváleného loni na jaře v celkové výši 110 miliard eur. Bez uvolnění tranše by Řecko v prosinci zbankrotovalo. Země eurozóny a MMF začátkem listopadu pozastavily vyplacení už schválené tranše, protože Řecko chtělo vypsat referendum o úsporném a reformním balíku. To se nakonec neuskutečnilo. Na nátlak Evropské unie (EU) se mezitím lídři všech velkých řeckých politických stran zavázali, že budou pokračovat v realizaci úsporných opatření.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít