Řecko ochromila další velká stávka

01. prosince 2011, 14:16 - MediaFax
01. prosince 2011, 14:16

Řecko dnes ochromila čtyřiadvacetihodinová stávka státních i soukromých zaměstnanců proti úsporným opatřením. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Miloslav Hamřík

Ústřední demonstrace v centru Atén začala oficiálně krátce po 10:00 SEČ. Řecké školy podle agentury Reuters zůstaly ve čtvrtek zavřené, nemocnice pracují jen s minimálním počtem personálu a vlaková a autobusová doprava i ostatní druhy dopravy jsou rovněž zasaženy. Do stávky vstoupili i zaměstnanci ministerstev a státních podniků.

Rozsáhlé komplikace se ale tentokrát neočekávají v letecké dopravě, protože ke stávce se nepřipojili letoví dispečeři. Jejich odbory už nechtějí zasadit další ránu turismu, který je pro Řecko životně důležitý. Aténské letiště potvrdilo, že provoz je normální.

Dělníci vyšli do ulic, aby předvedli dynamickou reakci vládě, která chce učinit nové škrty, nové nižší mzdy nebo zrušit kolektivní smlouvy,“ uvedl podle agentury Reuters pro NET TV Christos Kiosis, šéf odborů v podniku Eydap v Aténách.

Stávka je zaměřena především proti rozpočtovým škrtům, jež projednává řecký parlament a které prosazuje nová koaliční vláda. Řecké obyvatelstvo tak čeká výrazné propouštění a další snižování platů. V následujících měsících by mělo být propuštěno kolem 30 tisíc státních zaměstnanců.

Řecko je závislé na půjčkách od mezinárodních věřitelů, a proto se zavázalo k úsporné politice, kterou jí stanovily EU, Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská centrální banka (ECB). Ministři financí eurozóny, tzv. Eurogroup, v úterý schválili vyplacení šesté tranše záchranné pomoci Řecku ve výši osmi miliard eur. Partneři Řecka z eurozóny se zavázali vyplatit 5,8 miliardy eur (148 mld. Kč), další 2,2 miliardy vydá Mezinárodní měnový fond (MMF).

Peníze, které mají Atény dostat, pocházejí z prvního záchranného programu pro Řecko schváleného loni na jaře v celkové výši 110 miliard eur. Bez uvolnění tranše by Řecko v prosinci zbankrotovalo. Země eurozóny a MMF začátkem listopadu pozastavily vyplacení už schválené tranše, protože Řecko chtělo vypsat referendum o úsporném a reformním balíku. To se nakonec neuskutečnilo. Na nátlak Evropské unie (EU) se mezitím lídři všech velkých řeckých politických stran zavázali, že budou pokračovat v realizaci úsporných opatření.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít