Řecké dluhopisy za stovku

09. dubna 2010, 13:27 - Petra Pelantová
09. dubna 2010, 13:27

Češi se nebojí investic do rizikových státních bondů

Už za pouhých sto korun je možné v Česku investovat do fondu, který drží řecké či portugalské dluhopisy. Zájemců přitom neustále přibývá. Například High yield dluhopisový fond Investiční společnosti České spořitelny (ISČS) zvýšil objem spravovaných aktiv během prvního letošního čtvrtletí o 50 procent. Do portfolia fondu přitom patří řecké státní dluhopisy. Celková pozice Řecka se v tomto fondu pohybuje do pěti procent celkového portfolia, tvrdí Martin Burda, šéf Investiční společnosti České spořitelny. „ISČS High yield dluhopisový fond se snaží využívat atraktivních nákupních příležitostí právě prostřednictvím vysokovýnosových dluhopisů, jakými jsou v současnosti zmíněné řecké státní dluhopisy,“ popisuje Burda. „Fond investuje do celé řady dluhopisů emitentů z různých oborů, čímž významně snižuje celkové riziko. Patří k nejúspěšnějším dluhopisovým fondům na českém trhu s výkonností za uplynulých dvanáct měsíců ve výši 65 procent a výkonností od počátku roku 2010 téměř šest procent,“ dodává šéf ISČS.

Jen dlouhodobě

Zatímco na konci roku 2010 činil objem aktiv v tomto fondu necelých sto milionů korun, v současné době spravuje přes 150 milionů korun. Ve srovnání s objemy, jež spravují méně rizikové fondy, se sice jedná pouze o malou část investic, jenže vzhledem k tomu, jaký byl zájem o tyto rizikovější investice v minulosti, se jedná o velmi slušný výsledek, tvrdí experti. Fond rovněž drží přibližně dvouprocentní pozici v portugalských státních dluhopisech. „Jedná se o fond s poměrně vysokým kolísáním ceny, který by měl být pouze doplňkem dluhopisového portfolia dlouhodobého investora,“ upozorňuje Burda. Dle něj poslední dobou stoupá zájem investorů o vysokovýnosové dluhopisy obecně. „Je-li jejich portfolio kvalitně řízeno, mohou vysokovýnosové dluhopisy – jako doplněk dluhopisového portfolia – dlouhodobě znatelně navýšit celkový výnos,“ domnívá se Burda. Zájem investorů o rizikové státní dluhopisy potvrzuje i další fond na tuzemském trhu, který spravuje řecké státní bondy. „Do našeho Atlantik flexibilního dluhopisového fondu jsme po poklesu cen nakoupili na primárním trhu řecký desetiletý dluhopis v objemu zhruba dvě procenta portfolia fondu. Tuto investici vnímáme pouze jako část diverzifikovaného portfolia státních a podnikových dluhopisů. Před vypuknutím řecké krize fond nedržel v řeckých cenných papírech žádné pozice,“ uvedl Martin Kujal ze společnosti Atlantik Asset Management. Tento fond aktuálně spravuje 240 milion korun a jeho aktiva průběžně rostou. U fondu ISČS činí minimální investice sto korun, zde jsou to tři stovky. Jde tudíž o investice dostupné pro každého. Nakupovat řecké bondy napřímo je totiž pro běžného smrtelníka téměř nemožné, neboť minimální útrata dosahuje několika milionů korun.

Výnosy ještě porostou

Výnosy pětiletých státních bondů vydané řeckou vládou aktuálně přesahují šest procent. Řada investorů tyto dluhopisy kupuje, neboť věří, že pravděpodobnost řeckého krachu je minimální. „V krátkém období je skutečně krajně nepravděpodobné, že Řecko zbankrotuje. Díky úsporným opatřením, jež Řecko přislíbilo, existuje patrná ochota EU i Mezinárodního měnového fondu v případě nutnosti pomoci. V delším období je potřeba pozorně sledovat vnitropolitickou situaci v Řecku a naplňování úsporných opatření a reforem. Pokud nebudou Řekové ochotni dále šetřit, nikdo jim peníze v budoucnu nepůjčí,“ upozorňuje Kujal. Experti však varují, že by mělo jít výhradně o doplňkovou investici. „Je nutno brát v potaz, že riziko je relativně vysoké. Proto by objem investice měl být přiměřený,“ zdůrazňuje Kujal.
Podle aktuálních statistik drží tuzemské banky řecké státní dluhopisy v objemu zhruba 25 miliard korun. Osm miliard má v portfoliu Komerční banka. Ta ale tvrdí, že je klientům prostřednictvím svých fondů nenabízí. Totéž říká i ČSOB. Přestože někteří experti míní, že výnosy řeckých bondů ještě porostou, už nyní prý lze na této investici slušně vydělat. Růst výnosů se očekává především z toho důvodu, že v dubnu Řekové potřebují splatit dluhopisy za více než dvanáct miliard eur a v květnu pak za více než osm miliard eur. Je tedy jasné, že země potřebuje peníze a že za ně bude muset nabídnout odpovídající výnos.

***

GRAF
Výnosy pětiletých státních dluhopisů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít