Recese v Německu české výstavnictví neovlivní

09. prosince 2002, 00:00 - Ivan Tesař, Analytik Ekonom.servisu
09. prosince 2002, 00:00

Německé hospodářství v současnosti směřuje již do druhé recese během posledních dvanácti měsíců. Brusel odhaduje, že rozpočtový schodek Německa letos skončí na 3,8 procentech hrubého domácího produktu. Tím by Německo porušilo pravidla Eurozóny pro deficit státního rozpočtu, který nemá být vyšší než tři procenta HDP.

Krize Německa by mohla znamenat, že o české výrobky bude na trhu našich západních sousedů menší zájem, a tím by se mohla hospodářská situace Německa přímo dotknout tuzemských firem (na německý trh směřuje téměř 40 procent českého exportu). Německo však udává směr také v oblasti veletrhů a výstav, kde je celosvětovou jedničkou. Na místě je tedy otázka, jak a zda se recese projeví právě v tomto oboru. Z výzkumu, který pro AUMA (Výstavnický a veletržní výbor německého hospodářství) realizoval německý institut EMNID (jedna z nejvýznamnějších společností zabývajících se v Německu průzkumy veřejného mínění) vyplývá, že celý odbor komunikací (kromě veletrhů sem patří také například reklama, marketing a PR aktivity) vykáže letos nižší zisky než v roce 2001. Obor komunikací pak zaznamená o něco nižší pokles zisku než celé německé hospodářství. Podle AUMA celá oblast marketingových komunikací sníží letos tržby asi o 1,3 procenta. Za první polovinu letošního roku pronajal výstavnický obor (průzkum prováděn u 78 veletrhů) o 1,4 % ploch méně než v loňském roce. Znamená to tedy, že pokles výstavnictví v podstatě kopíruje pokles ostatních komunikačních marketingových nástrojů. Pokles vystavujících německých firem (o 5,5 procenta) je v prvním pololetí částečně kompenzován nárůstem zahraničních vystavovatelů - a to o 1,5 procenta. I přes tento vývoj však z výzkumu AUMA vyplývá, že 75 procent firem (dotazováno bylo 1105 podniků s obratem přes pět milionů DEM) je přesvědčeno, že veletrh předčí v efektivitě oslovení zákazníků v oblasti B2B pouze osobní prodej či přímá reklama.

Dopad na Česko

Vývoj v Německu může přímo ovlivňovat také naše výstavnictví. Veletrhy Brno (s podílem kolem padesáti procent na tuzemském trhu) vlastní totiž německá společnost Messe Düsseldorf. Recese v Německu se však Veletrhů Brno zřejmě nedotkne. „Žádné změny v investičních plánech Messe Düsseldorf nepožaduje. Naopak pro příští rok plánujeme dalekosáhlé investice, výstavbu nového výstavního pavilonu S, a to o celkové rozloze netto přes pět tisíc metrů čtverečních v řádech dvě stě padesát až tři sta milionů korun,“ tvrdí ředitelka marketingu a komunikace Veletrhů Brno Věra Menšíková. Navíc hodlají Veletrhy Brno expandovat také do Prahy. Podle ředitelky marketingu a komunikace česká veletržní jednička vnímá, že trh je zejména v Praze a některé aktivity by v hlavním městě Veletrhy Brno dále rozšířily. „V současné době uvažujeme o tom, jakým nejlepším a nejefektivnějším způsobem tak učinit,“ říká Menšíková. To je podle ní jasným důkazem toho, že Němci počítají s tím, že recesi vystřídá co nevidět období růstu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít