Recenze: Záměna

28. listopadu 2010, 02:52 - Vláďa Barák
28. listopadu 2010, 02:52

V letošním roce mělo premiéru hned několik komedií o singl ženách. Teď je tu jedna, která sobecky nemyslí jen na trh mocných dam středního věku, ale konečně dokáže do hlavní úlohy postavit obě pohlaví, a navíc dost povedeně!

Foto: distributor filmu

Tvůrci filmů Malá Miss Sunshine a Juno přicházejí tentokrát s komedií o další realitě dnešní uspěchané doby. Ženy si čím dál více uvědomují, že mohou být soběstačné, a muži se často setkávají se situací, kdy jich není zapotřebí… Až na jeden detail, a to je plození dětí. Ale i to se dá poměrně lehce vyřešit. Jednou z takových žen je Kassie (Jennifer Aniston), emancipovaná čtyřicítka s nejvyšším časem mít potomka. Singl protikladem je její bývalý přítel Wally (Jason Bateman), příliš upřímný realista, a navíc hypochondr.

Pomyslný oheň na střeše vypukne, když Kassie oznámí Wallymu, že si hodlá pořídit dítě. Po menší roztržce, kdy Wallymu není příliš po chuti, že otcem jejího potomka může být v podstatě kdokoli, se naše dvojice potkává až na speciální oplodňovací párty. Wally se tu zpije do němoty a nechtěně způsobí záměnu spermatu. Druhý den má samozřejmě okno a vůbec nic si nepamatuje.

Záměna je rozhodně jednou z těch dospělejších komedií, které se nebojí otevírat tabu singl života. Chtě nechtě je tu hlavním hrdinou právě Wally a jeho neschopnost rozhoupat se k důležitému životnímu kroku. Spousta z nás si nepřipouští, že k zásadním rozhodnutím přistupujeme apaticky, než nám naši příležitost vezme věk nebo dravější kolega či kolegyně. Jsem rád, že právě tento příběh poodkrývá taje singl života lidí, kteří časem ztrácejí odvahu cokoli změnit a s někým se o sebe podělit.

Je celkem fajn přijít večer domů a nemuset nikomu vysvětlovat, kde jste byli a s kým. Podobně se do svého luxusního bytu vrací každý den i Wally. Také jemu jistou a poměrně milou formou nahrazují rodinu nejbližší přátelé. Přesto film právě poukazuje na to, že i svoboda se přejí a přeci jen patříme k živočišnému druhu, který potřebuje sociální zázemí v podobě rodiny vlastní.

Jde sice o příběh s nepříliš komplikovanou zápletkou, pokud však někdo řeší podobnou situaci ve svém vlastním životě, jde rozhodně o pěkně zapeklitou záležitost. Není to komedie roku, originálně ji ale dovažuje dvojice přátel hlavních hrdinů, a to věčně zmatený Leonard (Jeff Goldblum) a příjemně ztřeštěná Debbie (Juliette Lewis). Už z toho důvodu se na ni za pár let rád znovu podívám.

Celkové hodnocení: 60 %

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít