Recenze: Dívka, která si hrála s ohněm

08. listopadu 2010, 05:16 - Barák Vláďa
08. listopadu 2010, 05:16

Po zfilmování populárních knih se nevyhneme porovnávání, jestli ve výsledném snímku bylo obsaženo všechno tak, jak si čtenáři pamatují. Zejména, jde-li o nejlepší švédský krimi román roku 2006.

Foto: Bontonfilm

Fanoušci trilogie Milénium od Stiega Larssona mohou být zatím spokojeni, změna režiséra v případě druhého pokračování trilogii prospěla. Zatím.

Připravte se na to, že jestliže jste v prvním díle dokázali ze základních informací skládačky sestavit sotva rámeček, v tomto pokračování se jen velmi zdlouhavě dostanete k dalším fragmentům celého komplikovaného příběhu. Na scéně se opět objevuje hackerka Lisbeth Salanderová (Noomi Rapace). Ta se po více než roce stráveném v zahraničí vrací zpátky do Švédska, aby svému poručníkovi připomněla jejich starou nepsanou dohodu. Bohužel její poručník je nalezen mrtev a Lisbeth se i v tomto případě stává hlavní podezřelou. Kdo věří v její nevinu, je jen Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist), novinář z časopisu Milénium, s nímž Lisbeth nepravidelně komunikuje. Tyto spřízněné duše i v tomto pokračování postupně prohlubují vzájemnou důvěru. Celá zápletka se tentokrát spustí kvůli chystanému uveřejnění článku se šokujícím materiálem o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem.

Co vás bohužel v průběhu sledování filmu určitě praští do očí, je až přehnaný produkt placement, kterému se nejspíš nevyhneme ani v připravované americké verzi této filmové trilogie. Úplně náhodou tu zahlédnete nenápadně postavenou sklenici s jistou instantní kávou v obýváku, kam si ji běžně s sebou určitě neberete, a samozřejmě v každém filmovém obydlí narazíte na švédskou značku populárního nábytku. Larssonovi čtenáři si určitě užijí již zmíněnou podrobnost a rozvleklost děje, naopak diváci, kteří Milénium nečetli, se mohou při tomto kriminálním zapeklitém příběhu trochu nudit. A bude hůř, třetí pokračování má být údajně ještě delší než to druhé. Co ale musím uznat a vyzdvihnout, je fakt, že hrdinové, které ve snímku sledujete, nejsou svalnatí hezounci nebo modelky. Jsou to obyčejně vypadající lidé s vlastním kouzlem osobnosti, a to i přesto, že jde o ve Švédsku velice populární herce.

Jestli byste rádi rozuzlili záhadu Milénia ve všech dílech najednou, a to včetně exkluzivní české předpremiéry závěrečné části Dívka, která kopla do vosího hnízda, můžete vyrazit na Palace film festival 2010, který běží v Praze a v Brně. Více informací naleznete na www.palacecinemas.cz/pff.

Celkové hodnocení: 70 %

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít