Reality? Nájemci přestávají diktovat podmínky

13. května 2011, 09:11 - Renata Lichtenegerová
13. května 2011, 09:11

V Česku je nejméně volných průmyslových ploch k pronájmu od roku 2007. Kdo si nevybere z aktuální nabídky, bude muset čekat. Staví se v Brně a Ostravě, projekty v dalších lokalitách se chystají.

Foto: Sergo

V České republice za poslední rok významně ubyly volné průmyslové plochy k pronájmu. Procento prázdných prostor kleslo na nejnižší hodnotu za poslední tři roky. Důvodem je výrazný úbytek nové výstavby, ke kterému došlo od druhé poloviny roku 2009. „Míra nevyužití je momentálně nejsilnější faktor, který ovlivňuje dění na trhu. Pokud podíl volných ploch klesne pod 10 procent, znamená to omezenou nabídku, a to může v některých lokalitách vést k růstu nájemného. Dnes evidujeme volných pouze 8,6 procenta z existujících prostor a očekáváme další pokles tohoto ukazatele,“ říká Jaroslav Kaizr, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v pražské kanceláři Cushman & Wakefield.

Končí prý období, kdy si nájemci diktovali podmínky a developeři s cílem rychle pronajmout poskytovali výhody nebo šli s cenou dolů. V některých lokalitách, například v Brně, Praze-východ a v Plzni, je už dnes poměrně omezený výběr. „Pokud si zájemci nevyberou z existujících volných prostor, budou na výstavbu nových hal čekat nejméně pět měsíců. Případně mohou využít situace, kdy některému z nájemců skončí nájemní smlouva a on ji neprodlouží,“ konstatuje Kaizr.

Nové plochy v Brně a Ostravě

Podle sdružení Industrial Research Forum si firmy v prvním letošním čtvrtletí pronajaly v Česku 106,4 tisíc metrů čtverečních skladů a dalších průmyslových nemovitostí. To znamená meziroční pokles o 17 procent.

Developeři v prvních třech měsících letošního roku postavili necelých 14 tisíc metrů čtverečních nových průmyslových ploch, tedy nejméně od poloviny roku 2009. Developer Segro rozšířil svůj Tulipan Park v Ostravě a na celkové výstavbě se tak podílel 59 procenty. Zbývajících 41 procent výstavby realizoval developer CTP ve svém parku CTZone v Brně.

Aktuálně je ve výstavbě 203,6 tisíc čtverečních metrů skladů. Největší objem nové výstavby se koncentruje na jižní a severní Moravě a v severních Čechách. „Jde o vyhledávané lokality, kde je velmi nízká neobsazenost a stále solidní poptávka,“ popisuje Ondřej Novotný, analytik společnosti King Sturge. Stále podle něho platí, že developeři staví především pro předem jisté zájemce. „I když poptávka ožila, spekulativní výstavba v širším měřítku nebude v nejbližších letech možná,“ předpokládá Novotný.

S tím souhlasí i Jaroslav Kaizr. „Současná situace sice může vyvolat zájem developerů o opětovné zahájení spekulativní výstavby, většina nové výstavby však bude i nadále probíhat na základě předpronájmu. Na své oživení zatím stále čeká trh s průmyslovými pozemky, i když první vlaštovky už vidíme,“ konstatuje.

Nájmy porostou

Ve vybraných lokalitách s nejnižší mírou nepronajatosti lze podle odborníků očekávat růst průměrných nájmů. „Týká se to především průmyslových parků podél dálnic D1 a D11, dále Plzně a Ostravy. Naopak lokality s vyšší mírou nepronajatosti, jako je sever a západ Prahy, budou ještě nějaký čas na své naplnění čekat a nájemné zůstane stabilní,“ uvádí Kaizr.

Během prvního čtvrtletí zůstalo nájemné za nejlepší logistické sklady v Praze na loňské úrovni v rozmezí 3,8 až 4,25 eur za metr čtvereční a měsíc. „Menší projekty nebo pronájmy menších prostor mohou dosahovat nájemného v rozmezí 4,5 až 6 eur za metr čtvereční,“ říká Harry Bannatyne, konzultant společnosti Jones Lang LaSalle. Mimo Prahu, v Brně, Ostravě, Plzni a Pardubicích se nájemné za nejlepší prostory pohybuje v rozmezí 3,5 až 4,5 eur za metr čtvereční měsíčně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít