Realitnímu trhu sluší větší průhlednost

31. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
31. července 2006, 00:00

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako "polotransparentní". V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě. Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu.

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako „polotransparentní“. V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě.

Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu. Hlavně firmy či soukromé osoby na trh vstupují zřídkakdy, nemohou tedy mít hlubší zkušenosti. Na druhé straně se obvykle jedná o vysoké částky, respektive investice, takže „omyl“ v jakékoli podobě může mít fatální důsledky.

V rámci obchodních operací, v kterých se přesouvají miliony i miliardy korun, je průhlednost trhu pochopitelným požadavkem. „Z hlediska transparentnosti bych dokonce neváhal konstatovat, že na rozdíl od jiných komodit typu spotřební zboží či automobily, je trh realit zcela neprůhledný. Pro zákazníky i uživatele je to škoda. V mnoha ohledech tato neprůhlednost poškozuje nejen je, ale i prodávající či pronajímatele,“ konstatuje Petr Urbánek z developerské společnosti Europolis. Prodejce i kupující chtějí především kvalitní informace o cenách na trhu. Stejně tak potřebují znát stav poptávky a nabídky - tato relace je pro odhad „správné“ ceny klíčová. Realitáři potřebují znát i podrobnosti o konkrétních transakcích, ty jsou významné pro alespoň přibližný odhad výnosů komerčních realit (jde přibližně o zhodnocení vložené investice, uvádí se v procentech ročně).

Pro všechny účastníky trhu je pak nanejvýš podstatná kvalita právních předpisů, jejich jednoznačnost, kompletnost a v neposlední řadě i vymahatelnost. S tím souvisí i kvalita práce státní správy a samosprávy. Jedná se o především o parametry (průhlednost, kritéria, termíny) procesů územního plánování a stavebních řízení. Vedle toho také o podmínky registrace. A v neposlední řadě se kvalita a průhlednost trhu hodnotí také profesní a etickou úrovní hlavních protagonistů, tedy realitních kanceláří.

Průzkum společnosti Jones Lang LaSalle podle uvedených kritérií domácí realitní trh ohodnotil v podstatě jako průměrný a tedy „poloprůhledný“. To je v průzkumu jedna z pěti kategorií transparentnosti, které byly definovány jako vysoká, standardní, částečná (poloprůhledná), nízká a nulová. Tradiční tržní ekonomiky se vešly do prvních dvou skupin (1. až 24. místo), Česko spolu s Mexikem vede v kategorii třetí.

V kontextu postkomunistické Evropy dopadla Česká republika v průzkumu nejlépe, ale to je asi jediný důvod ke spokojenosti. Scházejí totiž informace o vývoji trhu. Sběrem informací se v Česku zabývají státní i profesní organizace, ale velké množství transakcí a obchodníků na jedné straně a omezené informační zdroje na straně druhé věrohodnost údajů a všech výpočtů značně oslabují. Podrobně trh monitorují jenom zahraniční konzultační společnosti. Jejich průzkumy se ovšem omezují jen na komerční objekty nejvyšší kvality (nové nebo kompletně zrekonstruované objekty). A ani ty nejsou přehnaně spolehlivé. „Překotný vývoj trhu přináší výrazné zpoždění mezi dostupnými informacemi a aktuální realitou,“ upozorňuje Radek Bajgar z investiční společnosti CSPI.

Kvalitě informačních databází neprospívá ani relativní mládí českého trhu. „Praha se - co do transparentnosti - řadí poměrně vysoko. Stále však zaostává za tradičními trhy, jako je například Londýn, kde se data o trhu detailně monitorují a analyzují již přes třicet let,“ říká Damian Harrington z nadnárodní konzultační kanceláře CB Richard Ellis.

Zatímco v oblasti informací se situace v Česku zlepšuje, jinde je postup pomalejší. To lze vztáhnout třeba na rychlost práce pozemkového katastru. Harrington poukazuje také na nedostatky legislativy a v oblasti územního plánování.

TRANSPARENTNOST REALITNÍCH TRHŮ

(za rok 2006, vybrané země)

Pořadí Země Změna1)

1. Austrálie 0

2. USA 0

3. Nový Zéland 0

12. Německo 0

15. Rakousko +

18. Španělsko +

26. Česko +

27. Maďarsko +

28. Polsko +

34. Řecko +

48. Rumunsko +

55. Venezuela 0

56. Vietnam 0

Poznámka: 1) + zlepšení, 0 beze změn

Pramen: Jones Lang LaSalle

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít