Realitnímu trhu sluší větší průhlednost

31. července 2006, 00:00 - PETR BÝM
31. července 2006, 00:00

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako "polotransparentní". V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě. Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu.

TRANSPARENTNOST PODNIKÁNÍ Tuzemský realitní trh byl v průzkumu společnosti Jones Lang LaSalle označen jako „polotransparentní“. V čele žebříčku průhlednosti trhu nemovitostí je Austrálie a na opačném konci Vietnam. Česko se umístilo na 26. místě.

Při realitních transakcích je dvojnásobně důležitá transparentnost trhu. Hlavně firmy či soukromé osoby na trh vstupují zřídkakdy, nemohou tedy mít hlubší zkušenosti. Na druhé straně se obvykle jedná o vysoké částky, respektive investice, takže „omyl“ v jakékoli podobě může mít fatální důsledky.

V rámci obchodních operací, v kterých se přesouvají miliony i miliardy korun, je průhlednost trhu pochopitelným požadavkem. „Z hlediska transparentnosti bych dokonce neváhal konstatovat, že na rozdíl od jiných komodit typu spotřební zboží či automobily, je trh realit zcela neprůhledný. Pro zákazníky i uživatele je to škoda. V mnoha ohledech tato neprůhlednost poškozuje nejen je, ale i prodávající či pronajímatele,“ konstatuje Petr Urbánek z developerské společnosti Europolis. Prodejce i kupující chtějí především kvalitní informace o cenách na trhu. Stejně tak potřebují znát stav poptávky a nabídky - tato relace je pro odhad „správné“ ceny klíčová. Realitáři potřebují znát i podrobnosti o konkrétních transakcích, ty jsou významné pro alespoň přibližný odhad výnosů komerčních realit (jde přibližně o zhodnocení vložené investice, uvádí se v procentech ročně).

Pro všechny účastníky trhu je pak nanejvýš podstatná kvalita právních předpisů, jejich jednoznačnost, kompletnost a v neposlední řadě i vymahatelnost. S tím souvisí i kvalita práce státní správy a samosprávy. Jedná se o především o parametry (průhlednost, kritéria, termíny) procesů územního plánování a stavebních řízení. Vedle toho také o podmínky registrace. A v neposlední řadě se kvalita a průhlednost trhu hodnotí také profesní a etickou úrovní hlavních protagonistů, tedy realitních kanceláří.

Průzkum společnosti Jones Lang LaSalle podle uvedených kritérií domácí realitní trh ohodnotil v podstatě jako průměrný a tedy „poloprůhledný“. To je v průzkumu jedna z pěti kategorií transparentnosti, které byly definovány jako vysoká, standardní, částečná (poloprůhledná), nízká a nulová. Tradiční tržní ekonomiky se vešly do prvních dvou skupin (1. až 24. místo), Česko spolu s Mexikem vede v kategorii třetí.

V kontextu postkomunistické Evropy dopadla Česká republika v průzkumu nejlépe, ale to je asi jediný důvod ke spokojenosti. Scházejí totiž informace o vývoji trhu. Sběrem informací se v Česku zabývají státní i profesní organizace, ale velké množství transakcí a obchodníků na jedné straně a omezené informační zdroje na straně druhé věrohodnost údajů a všech výpočtů značně oslabují. Podrobně trh monitorují jenom zahraniční konzultační společnosti. Jejich průzkumy se ovšem omezují jen na komerční objekty nejvyšší kvality (nové nebo kompletně zrekonstruované objekty). A ani ty nejsou přehnaně spolehlivé. „Překotný vývoj trhu přináší výrazné zpoždění mezi dostupnými informacemi a aktuální realitou,“ upozorňuje Radek Bajgar z investiční společnosti CSPI.

Kvalitě informačních databází neprospívá ani relativní mládí českého trhu. „Praha se - co do transparentnosti - řadí poměrně vysoko. Stále však zaostává za tradičními trhy, jako je například Londýn, kde se data o trhu detailně monitorují a analyzují již přes třicet let,“ říká Damian Harrington z nadnárodní konzultační kanceláře CB Richard Ellis.

Zatímco v oblasti informací se situace v Česku zlepšuje, jinde je postup pomalejší. To lze vztáhnout třeba na rychlost práce pozemkového katastru. Harrington poukazuje také na nedostatky legislativy a v oblasti územního plánování.

TRANSPARENTNOST REALITNÍCH TRHŮ

(za rok 2006, vybrané země)

Pořadí Země Změna1)

1. Austrálie 0

2. USA 0

3. Nový Zéland 0

12. Německo 0

15. Rakousko +

18. Španělsko +

26. Česko +

27. Maďarsko +

28. Polsko +

34. Řecko +

48. Rumunsko +

55. Venezuela 0

56. Vietnam 0

Poznámka: 1) + zlepšení, 0 beze změn

Pramen: Jones Lang LaSalle

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít