Realitní trh se bude koncentrovat

31. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
31. března 2008, 00:00

GENERÁLNÍ ŘEDITEL REALITNÍ SPOLEČNOSTI REAL SPEKTRUM JIŘÍ FAJKUS - Prudký pád cen akcií developerských firem je spíše nepřímým dopadem hypoteční krize. Přetlak investiční poptávky po nemovitostech a projektech je totiž dosud v Česku obrovský.

Recese americké ekonomiky vyvolaná krizí na trhu subprime hypoték zasáhla burzy celého světa, způsobila odliv investic i z českého kapitálového trhu. Jak ovlivnil tento vývoj realitní trh?

Musíme rozlišovat mezi individuálními a institucionálními investory. Individuální investor, který řeší vlastní bydlení nebo prostory pro podnikání, či investuje za účelem získání výnosu z nájemného, není krizí amerických rizikových hypoték ovlivněn přímo. Spíše bude přemýšlet, zda vývoj úroků umožní splácení jeho hypotéky, jak vývoj tržního nájemného ovlivní návratnost jeho investice a jestli nejsou nemovitosti nadhodnoceny.

Přelévá se krize z kapitálového trhu do realitního?

Prudký pád cen akcií developerských firem až o třetinu a váhání s dalšími primárními emisemi jsou spíše nepřímými dopady hypoteční krize. Přetlak investiční poptávky po nemovitostech a projektech je totiž dosud obrovský.

Je patrné, že by se část investic přelévala z kapitálového trhu postiženého tříměsíčním propadem do trhu realit?

Jak už jsem řekl, přetlak investiční poptávky je stále obrovský, těžko v něm tedy lze odhalit vliv možného odlivu z kapitálového trhu. Otázkou je, co bude dál. Pokud zpomalí příliv peněz do ekonomiky – očekává se pokles tempa růstu ekonomiky, růst úrokových sazeb, do budoucna provázený zpřísněním kritérií pro poskytování hypoték – budou ceny stagnovat, v přehřátých segmentech, jako je trh s panelovými byty, i klesat. Poptávka po panelových bytech již začíná být opatrná vzhledem k nadhodnoceným cenám. V jiných segmentech, jako jsou třeba stavební pozemky, však vzhledem k jejich absolutnímu nedostatku ceny vesele porostou dál. Tuzemské nemovitosti obecně mají stále ještě cenový diferenciál ve srovnání s vyspělými zeměmi Evropské unie. Jejich růstový potenciál je však podmíněn ekonomickou konjunkturou a „doháněním“ starých evropských ekonomik.

Ekonomika u nás posledních několik let vykazovala vysoká tempa růstu. Kopíruje realitní trh její vývoj?

Realitní trh se u nás dostal na vrchol a některé jeho segmenty se mohou ocitnout na křižovatce. V případě negativní synergie ekonomických cyklů Česka, Evropské unie i globálního, spolu s poklesem investičního optimismu a s možnou budoucí úvěrovou restrikcí, růstem inflace, růstem cen energií, může dojít k přepólování trhu z trhu prodávajícího na trh kupujícího. Také může dojít k ochlazení růstu obchodu s nemovitostmi i k praskání případných cenových bublin. Únorová vysoká sedmiprocentní inflace i lednový růst stavební výroby o pouhé jedno procento mohou být prvními signály.

Jak dopadne očekávané oslabování tempa růstu české ekonomiky a možná recese americké i evropské ekonomiky na realitní trh? Nečeká je situace, kterou nyní prožívá kapitálový trh?

Stavebnictví, realitní development i obchod s nemovitostmi, tažený individuální a institucionální poptávkou, podpořenou levnými a „měkkými“ úvěry, pocítí oslabení růstu ekonomiky velmi brzy. Lze očekávat restrukturalizaci realitních investorů, developerů i realitních kanceláří, pročištění a koncentraci trhu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Odstupné při odchodu z práce? 9 věcí, na které se každý ptá
Senátní výbor podpořil větší práva vlastníků bytů vůči neplatičům
Jak dlouho pracují Evropané na stát?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Tři virtuálové si chtěli nadále účtovat roamingové poplatky v EU
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít