Realitní portály se rozchází v číslech o vývoji nájemného

29. prosince 2010, 19:10 - ČTK
29. prosince 2010, 19:10

Čísla o vývoji tržních nájmů uváděná realitními portály se různí. Zatímco server Realytimix.cz dnes oznámil, že tržní nájmy u bytů o 60 metrech čtverečních ve většině tuzemských měst klesly, podle konkurenčního portálu Wikireality.cz jsou smluvní činže u malých bytů přibližně stejné jako před rokem.

Foto: Martin Siebert

V Ostravě bylo podle portálu Realytimix.cz tržní nájemné za byt o 60 metrech čtverečních v prosinci ve srovnání se začátkem roku nižší o deset procent, v Ústí nad Labem o 12,7 procenta. Největší nárůst naopak vykázaly Karlovy Vary, kde lidé za smluvní nájmy zaplatí o 6,1 procenta více.

Wikireality.cz uvádí největší pokles tržních nájmů u malých bytů pro Liberecký kraj, a to o 16 procent. Na jihu Moravy ukázala čísla serveru zlevnění činží o 13 procent. Na Olomoucku se tržní nájmy u malých bytů podle portálu naopak zvýšily o 25 procent, v Moravskoslezském kraji vzrostly o 16 procent.

Realytimix.cz dává pokles činží v Ostravě a Ústí nad Labem do souvislosti s blížícím se koncem regulace nájemného. Regulace nájmů v těchto dvou městech a na dalších místech republiky skončí posledním dnem letošního roku. V dalších krajských městech, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude až k 31. prosinci 2012.

Ředitel Wikireality.cz Tomáš Vyskočil připouští, že uvolňování nájemného v některých větších městech typu Ústí nad Labem, Ostravy nebo Pardubic zvýšilo nabídku nájemního bydlení. „Ceny tržního nájemného v těchto městech se ale až na Ostravu, kde zdražilo nájemné u malých bytů do 40 metrů čtverečních, prozatím nijak výrazně nemění,“ řekl ČTK.

Vycházíme z cen bytů k pronájmu, které zadávají pronajímatelé a realitní kanceláře a kterých máme na našem portále v nabídce asi 23.500. Jedná se o nabídkové ceny, výsledné tržní jsou ještě o něco nižší. Velký statistický vzorek je ale jasným ukazatelem letošního klesajícího cenového vývoje,“ popsal metodiku portálu Realytimix.cz jeho ředitel Jan Štěp. Wikireality.cz čerpá čísla ze vzorku 250.000 unikátních návštěvníků měsíčně a zhruba 20.000 inzerátů.

Předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček nedávno uvedl, že na českém trhu nájemního bydlení panuje v současnosti převis nabídky nad poptávkou. Ta tlačí výnosy vlastníků pronajímaných bytů dolů. Za oprávněný roční výnos považují pět procent z ceny pronajímaných bytů, aktuálně ale výnosy činí spíše jedno až tři procenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu…
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Technologie
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít