Realitní makléř: Lidé se vrátí

09. září 2002, 00:00 - Eva Martínková
09. září 2002, 00:00

Pojišťovny mohou nyní regulovat výstavbu podél toků Jako první odcházejí ze zaplavených oblastí podnikatelé. A to nejen proto, že jejich provozovny utrpěly škody. Také proto, že nemají klientelu. Ceny pronájmů v nezaplavených oblastech stoupají. Podnikatelé, kterým povodně ochromily chod firmy na déle než 14 dnů, mohou snadno zkrachovat.

Pojišťovny mohou nyní regulovat výstavbu podél toků

Jako první odcházejí ze zaplavených oblastí podnikatelé. A to nejen proto, že jejich provozovny utrpěly škody. Také proto, že nemají klientelu. Ceny pronájmů v nezaplavených oblastech stoupají.

Podnikatelé, kterým povodně ochromily chod firmy na déle než 14 dnů, mohou snadno zkrachovat. Tito lidé horečně shánějí nové prostory, do nichž by chtěli své provozovny přemístit. V Praze jim je nápomocna například hospodářská komora, která vytváří databázi levných nebytových prostor k okamžitému krátkodobému pronájmu. Majitelé karlínských obchůdků postrádají ve vylidněné čtvrti klientelu. „Lidé se tam určitě vrátí. Na Moravě se také vrátili. To přece nejde, jen tak se sebrat a navždy odejít,“ říká generální sekretář Asociace realitních kanceláří Petr Borůvka. Lidé se jistě vrátí, ale doufejme, že ne úplně na stejná místa. Velké slovo budou mít pojišťovny. V místech, která zasáhla velká voda poprvé, pojistky logicky zdraží. To se týká například všech zaplavených území v hlavním městě. Ale v mnohých typicky záplavových oblastech na venkově mohou pojišťovny odmítnout nové stavby vůbec pojistit. Pojišťovny tak nyní mají v rukou obrovskou moc. Mohou regulovat zástavbu v záplavových oblastech a předcházet příštím neštěstím. Ceny bytů a domů v záplavových oblastech mají podle představ realitních kanceláří klesnout až o 40 procent. Naopak stoupají ceny pronájmů, do kterých se potřebují načas stěhovat obyvatelé 5000 zcela zničených bytů a desítek tisíc bytů poškozených. V Praze není problém krátkodobý pronájem sehnat, v některých lokalitách na Mělnicku a Neratovicku je situace horší. Nemovitosti v nejpostiženějších lokalitách jsou prakticky neprodejné. Majitelé domů v Karlíně a Holešovicích budou mít problém s pronájmem přízemí a prvních pater. Pražské Maniny okamžitě ztratily na ceně až 50 procent a těžko se vrátí na původní cenovou hladinu. Desetiprocentní pokles i v budoucnu zřejmě zaznamenají byty a komerční prostory v místech, která letos zaplavila voda, a přesto, že budou pro příště chráněna povodňovými stěnami.

Nebytové prostory

Hospodářská komora hl. města Prahy vyzvala pražské podnikatele, kteří nebyli zasaženi povodní a mají možnost poskytnout ke krátkodobému pronájmu (cca tři měsíce) jakékoli nebytové prostory těm firmám, kterým povodeň znemožnila pokračovat v činnosti v původních prostorách, aby své nabídky posílali na e-mailovou adresu: hkp-povodne@seznam.cz včetně adresy a telefonického spojení. Z databáze nabídek předávají pracovníci komory vytipované kontakty podnikatelům, kteří se s poptávkou po prostorách obrací telefonicky na Linku vzájemné pomoci (0728/ 673 363).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít