Realitní kanceláře ušetří čas, stojí však peníze

24. listopadu 2003, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
24. listopadu 2003, 00:00

KAŽDÝ, KDO CHCE PRODAT, KOUPIT ČI PRONAJMOUT DŮM NEBO BYT, ŘEŠÍ PROBLÉM, ZDA SI VŠECHNO ZAŘÍDIT SÁM, NEBO VYUŽÍT SLUŽEB REALITNÍCH KANCELÁŘÍ. DOBRÁ REALITNÍ KANCELÁŘ ZAŘÍDÍ VŠE POTŘEBNÉ, TAKOVÉ POHODLÍ VŠAK STOJÍ PENÍZE.

Kvalitu dodavatelů signalizuje především komplexnost služeb a jasná cenová ujednání

Majitel domu či bytu, který se ho rozhodne prodat, se v zásadě bez služeb realitní kanceláře obejde. Musí si však sám sehnat kupce, obstarat potřebné dokumenty a zařídit všechny úkony na jednotlivých úřadech, nehledě na to, že alespoň smlouvu by měl shlédnout odborník - právník. Pokud si podobné starosti bude chtít ušetřit, může se obrátit na realitní kancelář. Ta si obvykle účtuje provizi ve výši tří až šesti procent ceny nemovitosti, za tu cenu ovšem zařídí vše potřebné - dobrá realitní kancelář se mj. vyznačuje právě tím, že poskytuje komplexní služby.

RUCE PRYČ OD JEDNOMUŽNÉ REALITKY

Realitních kanceláří jsou na českém trhu stovky, jen Asociace realitních kanceláří České republiky (ARK ČR) jich sdružuje více než 200. „Mám takový pocit, že oprávnění k výkonu realitní činnosti u nás může získat kdekdo a podle toho také práce některých realitních kanceláří vypadá,“ říká právník Jan Novotný. Podle jeho slov by si každý měl při výběru vhodné realitní kanceláře všímat, zda má své stálé sídlo a úřední hodiny a realitní činnost je její hlavní aktivita. Zároveň varuje před těmi realitními kancelářemi, které „tvoří“ jedna osoba v bytě panelového domu. „Taková kancelář může jen velmi těžko zajistit kvalitní služby,“ tvrdí. Vyplatí se obejít několik kanceláří, posoudit obchodní podmínky i „první dojem“ a na základě toho si vybrat. Jistou zárukou kvality bývá členství v ARK ČR. Každý člen totiž musí absolvovat minimálně kurz základů realitní činnosti a akceptovat etický kodex, který např. ukládá pojištění odpovědnosti za způsobenou škodu. „To ale vůbec neznamená, že kvalitní činnost nedovede nabídnout ta kancelář, která není členem asociace,“ upozornil Novotný.

ZÁKLAD = PRÁVNÍ SLUŽBY

Jak již bylo řečeno, kvalitní realitní kancelář by měla být schopna poskytnout kompletní servis. To znamená zajistit prodávajícího či kupce, připravit dokumentaci a zařídit i jednání s příslušnými úřady, jako je například katastr nemovitostí. Realitní kanceláře mohou rovněž přímo spolupracovat s bankami a na přání klienta vyřídit i hypotéku či jiný způsob financování. J. Novotný rovněž doporučuje spolupracovat jen s jednou realitní kanceláří: Na otázku, zda je lepší při prodeji nemovitosti spolupracovat s jednou nebo několika realitními kancelářemi, je Novotný pro jednu. „Většinou nepůsobí dobře, když jednu a tutéž nemovitost nabízí často za různých podmínek více firem.“

“ Ten, kdo nechce využít služeb realitních kanceláří, by si rozhodně měl při prodeji domu či bytu nechat poradit minimálně od právníka,“ říká dále. Právník totiž může například upozornit na některé věci, které by později mohly přinést problémy. Je nutné například prověřit a zjistit, zda kupovaná nemovitost není zatížena nějakým zástavním právem, zda nemá skryté vady či zda je majitelem skutečně ten, kdo ji prodává.

POZOR NA SMLOUVU

Nejdůležitějším prvkem ve vztahu klienta a realitní kanceláře je znění smlouvy o zastupování. Ta by měla obsahovat zejména rozsah poskytovaných služeb, výši odměny za tyto služby a rozsah pověření k zastupování klienta. „Některý klient chce po realitní kanceláři například pouze některé úkony, jiné si zařídí sám,“ vysvětluje Novotný. Realitní kancelář na základě svých zkušeností rovněž může klientovi doporučit výši ceny, za kterou chce nemovitost prodat či koupit, pochopitelně zvláště tehdy, když klientovy představy jsou nereálné. I tato cena by měla být součástí smlouvy. A s penězi souvisí i poslední „ukazatel“ dobré realitní kanceláře. „Seriózní kancelář by neměla chtít peníze dopředu a neměla by trvat na zaplacení výdajů, pokud se prodej neuskuteční,“ dodal Novotný. Pokud jde o cenu služeb - dobrá realitní kancelář si účtuje pouze provizi z ceny, za kterou se nemovitost nabízí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít