Menu Zavřít

Realitní investoři v Evropě se stále zaměřují na klíčové investice

19. 10. 2011
Autor: profit

Zájem o riskantní investice v Evropě od počátku roku 2011 vzrostl o 43 %, na celosvětové úrovni zájem vzrostl o 46 %, nejvýrazněji v Kanadě, a to o 64 %.  

Foto: Profimedia.cz

Společnost Colliers International vydala aktuální hodnocení celosvětové nálady investorů (Global Investor Sentiment Survey) v oblasti realit a o jejich zájmu o rizikové investice. Zpráva hodnotí optimismus investorů, jejich obavy a vnímání tržních cyklů.

V Evropě 64 % dotázaných investorů uvedlo, že navýšení jejich investic do nemovitostí je více než pravděpodobné. Nicméně objem vhodných projektů je stále znepokojující pro 49 %, nabídka projektů  „na prodej“ zůstává klíčovou bariérou expanze a více než 54 % uvádí, že je zaměřeno na klíčové projekty s návratností investic 5-10 %. Celkem 57 % investorů oznámilo, že jejich chuť riskovat se od počátku roku nezvýšila. Není divu, ti, kteří investovat chtějí, sázejí na jistotu.

Na globální úrovni přibližně 71 % respondentů deklarovalo, že je více jak pravděpodobné, že se budou zajímat o expanzi. Stejně jako v Evropě, největší obava globálních investorů je, zda na trhu je dostatek projektů na prodej, které umožní naplnit jejich očekávání.

„Vzhledem k pokračující averzi investorů k riskantním investicím a nedávným investičním trendům v Evropě, budeme i nadále svědky snah o nákup kancelářských nemovitostí v Londýně a Paříži. Těsně je bude následovat Německo se svými maloobchodními nemovitostmi na celém území a Hamburk s nabídkou kancelářských budov,“ řekl Ewen Hill, ředitel mezinárodních investic z Colliers International UK.

Ukazatelé nákladů na zajištění financí pro nákup nemovitostí nevykazují žádné zlepšení. 41 % evropských investorů ve skutečnosti hlásí nárůst finančních nákladů a 44 % jich uvádí, že nezaznamenali žádnou změnu. Oproti tomu 68 % dotázaných investorů z Kanady potvrdilo, že náklady na obhospodařování dluhu jim klesly.

 

Co se týče cyklu obsazenosti, většina dotázaných respondentů (40 %) uvedla, že poptávka po kancelářích roste stejně jako nájemné. Jelikož ale investoři momentálně upřednostňují právě investice do realit vyšší kategorie, je velice pravděpodobné, že výsledky v této oblasti trhu nejsou zcela přesné a následně tedy plně nereflektují spíše temnější výhled sekundárního trhu.

Při pohledu do budoucna, téměř dvě třetiny evropských respondentů očekávají, že se v následujících 12 měsících cyklus zlepší. Nicméně investoři nejsou příliš optimističtí ohledně růstu nájemného. Dvě třetiny si myslím, že nájemné nepřesáhne míru inflace v dalších pěti letech. V kontrastu s tímto očekáváním investoři v Austrálii a na Novém Zélandu věří, že nájemné inflaci přesáhne.

BRAND24

Při pohledu na atraktivitu nemovitostí, coby vhodnou příležitost k investici, ve srovnání s obdobím před deseti lety většina evropských investorů (62 %) uvedla, že jejich atraktivita se nezvýšila. Změny pracovních postupů na trhu s kancelářskými nemovitostmi a zejména nástup on-line maloobchodu měly negativní dopad na nízkou kvalitu nemovitostí na sekundárních trzích, které se staly nemoderními.

Dobrou zprávou může být názor mnoha respondentů, že větší transparentnost informací o návratnosti vložených investic do realit napomohla jejich větší atraktivnosti. Zejména investoři z řad institucí, jejichž výnosy jsou měřitelné oproti jiným aktivům, mají nyní spolehlivý nástroj. Toto globální hodnocení nálady investorů bylo provedeno Colliers International Research ve spolupráci s odborníky z Colliers International z divize mezinárodních investic. Průzkum se uskutečnil během prvních dvou týdnu v srpnu 2011. Komplexní 40 stránková zpráva je k dispozici na webu Colliers.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).