Realitní houpačka a bytový paradox

16. července 2007, 00:00 - PETR BÝM
16. července 2007, 00:00

Jak bude zítra vypadat realitní trh? Každý tvrdí něco jiného. Kupujte reality, jsou v kurzu všude ve světě, říkají jedni. Pozor, na Západě dochází k propadu cen i výnosů komerčních nemovitostí, oponují jiní. A třetí tvrdí, že na východ Evropy skutečný realitní boom teprve čeká.

Jenže navrhovaná reforma negativně ovlivní celý český realitní trh, upozorňují experti. S byty je to ještě horší. Kupujte, zvýší se DPH na stavební práce, zní jeden hlas. Nepospíchejte, většina nových bytů bude spadat do kategorie sociálního bydlení, volají odjinud. Ale další dodá: po reformě se sazba DPH zvýší, a tak ceny stejně vzrostou.

Kdo má pravdu? S vysokou pravděpodobností jsou to tentokrát optimisté. Ve sféře komerčních nemovitostí lze u nás bez ohledu na vývoj v zahraničí počítat se stejným tempem výstavby jako dosud – ještě stále je tu prostor pro reálnou uživatelskou poptávku. Tu navíc akceleruje poptávka investorská: investiční fondy se na východní Evropu doslova vrhly. Bytová výstavba se sice pohybuje po trochu jiných drahách, ale ani tady se revoluce nejspíš konat nebude.

Co by ale skutečně mohlo s bytovou výstavbou zahýbat, to by byla radikálnější změna na poli deregulace nájmů. Ta už sice probíhá, ale její dopady nejsou příliš zřetelné. Jakýmsi velmi dietním echem postupného uvolňování nájemného je mírný, navíc selektivní pokles tržního nájemného.

Nicméně v příštím roce dojde k dalšímu vzestupu regulovaných nájmů, což by se už mohlo projevit více. A ve Štrasburku snad konečně dojde na žalobu soukromých majitelů domů pro porušování jejich vlastnických práv. Žalovaný – český stát – si mnoho nadějí na úspěch nemůže dělat, Polsko v podobném sporu už prohrálo. Co očekávaný rozsudek vyvolá, těžko odhadovat. Skutečností je, že jsou u nás stovky tisíc, někdy se dokonce mluví o jednom milionu nevyužívaných bytů.

Urychlení deregulace by tak nabídku bytů na trhu mohlo výrazně posílit a zamíchat s jejich cenami i výstavbou. Současný stav trhu s byty, který přežívající regulace zásadním způsobem pokřivuje, je navíc paradoxní. Její hlavní zastánci, tedy ČSSD a KSČM, přes řeči o ochraně „chudých“ totiž hrají do ruky hlavně hypotečním bankám, stavařům a realitkám. Kdyby se totiž stávající bytový fond začal bezezbytku využívat, možná by neměli tolik práce.

Urychlení deregulace může zvýšit nabídku bytů a zamíchat tak s jejich cenami.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít