Realitní houpačka a bytový paradox

16. července 2007, 00:00 - PETR BÝM
16. července 2007, 00:00

Jak bude zítra vypadat realitní trh? Každý tvrdí něco jiného. Kupujte reality, jsou v kurzu všude ve světě, říkají jedni. Pozor, na Západě dochází k propadu cen i výnosů komerčních nemovitostí, oponují jiní. A třetí tvrdí, že na východ Evropy skutečný realitní boom teprve čeká.

Jenže navrhovaná reforma negativně ovlivní celý český realitní trh, upozorňují experti. S byty je to ještě horší. Kupujte, zvýší se DPH na stavební práce, zní jeden hlas. Nepospíchejte, většina nových bytů bude spadat do kategorie sociálního bydlení, volají odjinud. Ale další dodá: po reformě se sazba DPH zvýší, a tak ceny stejně vzrostou.

Kdo má pravdu? S vysokou pravděpodobností jsou to tentokrát optimisté. Ve sféře komerčních nemovitostí lze u nás bez ohledu na vývoj v zahraničí počítat se stejným tempem výstavby jako dosud – ještě stále je tu prostor pro reálnou uživatelskou poptávku. Tu navíc akceleruje poptávka investorská: investiční fondy se na východní Evropu doslova vrhly. Bytová výstavba se sice pohybuje po trochu jiných drahách, ale ani tady se revoluce nejspíš konat nebude.

Co by ale skutečně mohlo s bytovou výstavbou zahýbat, to by byla radikálnější změna na poli deregulace nájmů. Ta už sice probíhá, ale její dopady nejsou příliš zřetelné. Jakýmsi velmi dietním echem postupného uvolňování nájemného je mírný, navíc selektivní pokles tržního nájemného.

Nicméně v příštím roce dojde k dalšímu vzestupu regulovaných nájmů, což by se už mohlo projevit více. A ve Štrasburku snad konečně dojde na žalobu soukromých majitelů domů pro porušování jejich vlastnických práv. Žalovaný – český stát – si mnoho nadějí na úspěch nemůže dělat, Polsko v podobném sporu už prohrálo. Co očekávaný rozsudek vyvolá, těžko odhadovat. Skutečností je, že jsou u nás stovky tisíc, někdy se dokonce mluví o jednom milionu nevyužívaných bytů.

Urychlení deregulace by tak nabídku bytů na trhu mohlo výrazně posílit a zamíchat s jejich cenami i výstavbou. Současný stav trhu s byty, který přežívající regulace zásadním způsobem pokřivuje, je navíc paradoxní. Její hlavní zastánci, tedy ČSSD a KSČM, přes řeči o ochraně „chudých“ totiž hrají do ruky hlavně hypotečním bankám, stavařům a realitkám. Kdyby se totiž stávající bytový fond začal bezezbytku využívat, možná by neměli tolik práce.

Urychlení deregulace může zvýšit nabídku bytů a zamíchat tak s jejich cenami.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít