Realitní akcie ještě nejsou bezpečné

25. května 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
25. května 2009, 00:00

Pozor na nebezpečný optimismus u realitních titulů. Krátkodobý výkyv vzhůru není ještě obratem k dlouhodobému trendu. K tomu nastoupí ze všech titulů pražského SPAD až poslední v řadě, a doloží tím konec krize. Stane se tak ale nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Autor: Jan Třeštík

Pražská burza má možná už nejhorší za sebou, ale přesto pozor na lákavé výkyvy v cenách, a to zvlášť u realitních titulů. U nich krize začala a velmi pravděpodobně u nich i skončí. Pražský parket obchoduje na svém hlavním trhu s akciemi dvou developerských firem, a to Orco Property Group a ECM Real Estate. Oba se stále drží se svými cenami daleko od období před vypuknutím finanční krize a stabilní změnu k lepšímu nelze čekat. A to přesto, že posledních několik týdnů se může zdát, že právě ony jsou cestou k zisku. Akcie developerské společnosti ECM totiž například od 7. dubna do 7. května posílily o více než 80 procent. Avšak z nízkého základu se dobře dělají vysoké růsty. Titul je stále na polovině své loňské květnové ceny. Stejně tak akcie společnosti Orco za měsíc přidaly zhruba 70 procent, meziročně jsou ale s cenou níže o 86 procent. Jde vesměs o spekulativní krátkodobé obchody živené informacemi o vstupu kapitálových partnerů do obou firem či záměrné tlačení ceny nahoru při nízkých objemech obchodů.

Letos rok nelze u obou realitních akcií čekat, že by se jejich ceny vyvíjely tak, aby bylo pro rozumné investory dobré je koupit do svého portfolia. Někteří analytici jim prognózují ještě hluboký pokles ceny, jiní dokonce odchod z hlavního trhu burzy. V tom druhém bodě je řeč především o společnosti ECM, jejíž objem obchodů v průměru od počátku roku jen stěží dosahuje dvou milionů korun denně, což je jedna z podmínek pro udržení v bázi indexu PX. V každém případě světlejší zítřky pro ně nastanou nejdříve ve druhé polovině příštího roku.

Růst v setrvalém poklesu

Vývoj akcií společnosti Orco a ECM za poslední rok v podstatě kopíruje vývoj titulů ze stejného sektoru v USA. Orco se meziročně propadlo z více než 1400 korun na současné zhruba dvě stovky za akcii a ECM z více než 800 korun na zhruba 330 korun. „Lze předpokládat, že vývoj titulů by se měl pohybovat stejným směrem jako ve světě. Domovskou burzou Orca je Paříž, a to ovlivňuje značně cenotvorbu i u nás,“ upozorňuje analytik Capital Partners Josef Stoulil.

Jaký tedy je očekávaný vývoj na burzách v Evropě a USA, které nejvíce ovlivňují pražský parket? Například analytický tým obchodníka s cennými papíry Atlantik FT ve své poslední analýze označuje současný růst na akciovém trhu jako „krátkodobý růst v celkově klesajícím trendu trhu“ a upozorňuje, že tedy nejde o začátek nového býčího trendu. „Problémy americké ekonomiky jsou stále vážné a je třeba počítat s dalším nárůstem nezaměstnanosti, poklesem spotřebitelské poptávky i dalším propadem cen nemovitostí,“ říká Milan Vaníček, analytik Atlantik FT. Současný medvědí trh v USA trvá přibližně jeden a půl roku, což je podle něj relativně velmi krátká doba ve srovnání s předchozími recesemi, kdy klesající trend přetrvával dvaaž čtyři roky.

Holding ECM s PPF

Významným faktorem, který může pomoci stabilizovat nemovitostní trh, je vstup kapitálově silných partnerů. Stalo se tak u společnosti ECM Group a rýsuje se u Orca. Mluvčí PPF Alexej Bechtin, stejně jako generální ředitel a majitel ECM Milan Janků už potvrdili že skupina PPF vytvoří s ECM společný realitní holding. Má patřit mezi největší ve střední Evropě a budou do něho patřit kromě jiného investiční realitní portfolio PPF, developerské projekty PPF v Česku, Rusku, Rumunsku, Číně, společnost Domus Eventis, podíl ve stavitelské skupině PSJ a maloobchodní řetězec pod značkou Carrefour na Slovensku. Majoritním vlastníkem holdingu by měla být PPF, ale řídit by jej měl Janků. Aktiva holdingu mají přesáhnout 30 miliard korun.

Hospodářské výsledky ECM za rok 2008 skončily pod očekáváním. Firma realizovala ztrátu ve výši 92,1 milionu eur (2,5 miliardy korun), což je téměř dvojnásobně horší, než se očekávalo. Předloni činil čistý zisk firmy 25,6 milionu eur (691 milionů korun).

Spása miliardáře Barracka

VÝVOJ AKCIÍ ECM A ORCO NA BURZE

ECM

ORCO

cena 15. 5. 2009

332 Kč

198 Kč

nejvyšší cena za rok

196 Kč

89 Kč

nejnižší cena za rok

804 Kč

1351 Kč

změna za poslední týden

  1. 20,4 %
  1. 6,3 %

změna za poslední měsíc

58,4 %

39,5 %

změna za poslední rok

-60,7 %

-86,3 %

změna za rok 2009

24,4 %

12,2 %

Pramen: Česká spořitelna

O vstupu silného partnera začala jednat i společnost Orco. Informace o zahájení jednání Orca o navýšení kapitálu s firmou Colony Capital miliardáře Thomase Barracka je stará zhruba tři týdny. Pro zakladatele a šéfa developerské firmy Jeana-Francoise Otta je to zřejmě spása v poslední chvíli. Představenstvo realitní firmy Orco jedná s americkou investiční společností o navýše
ní základního kapitálu nejprve zhruba o 25 milionů eur. Dalších 140 milionů eur by poskytla ke konci soudní ochrany Orca před věřiteli, tedy nejdříve v září. Ani finanční injekce investora ale podle analytika Atlantik FT Patricka Vyroubala nemusí stačit, protože bude představovat zhruba jen 13 procent dluhu firmy, který činí 1,6 miliardy eur.

Zda bude kapitálová síla Orca dostatečná, bude záviset také na výsledku jednání s věřiteli, tedy především na tom, zda se developerovi podaří prodloužit splatnost současných úvěrů. Orco se v roce 2008 propadlo do ztráty 391 milionů eur. V roce 2007 měla společnost čistý zisk 87,5 milionu eur.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Intel oficiálně představuje Coffee Lake. Parametry, ceny a novinky nových procesorů
Star Trek: Discovery si můžete vychutnat na Netflixu, a to i s klingonskými titulky
Doporučené PC sestavy: Poradíme, jaké komponenty vybrat
3D obraz jako z videohry. Canon vyvinul technologii, která vás při fotbalu dostane přímo na hřiště
Skype for Business nebude mít dlouhý život. Nahradí ho mladší Teams
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít