Reagovat, hlavně pružně reagovat

22. května 2014, 12:00 - Miroslav Zámečník
22. května 2014, 12:00

Lídři, když už se vlastní aktivitou vmanévrují do nepříjemné situace, musejí se z ní také umět nějak „vysomáriť“, řečeno hovorovou slovenštinou. Tímhle termínem mimochodem se vzácnou přesností postihuje fakt, že bez ztráty květinky to prostě nejde. V tomto týdnu máme dva příklady potvrzující toto pravidlo. Jeden je na škále gigantů, druhý je malý, ale náš.

Poté, co se anexe Krymu s viditelnou asistencí neoznačených, avšak zjevně elitních ruských jednotek nesetkala na Západě s pozitivní odezvou, a poté, co řada špičkových západních byznysmenů odmítla přijet do jeho rodného „Pitěru“ na ekonomické fórum (jež samo o sobě má být ruskou odpovědí Davosu), potřeboval Vladimír Vladimírovič Putin silnou pointu. A jelikož závislost Evropy na ruském plynu je zhruba stejně velká jako závislost ruských státních financí na příjmech z vývozu plynu a ropy do Evropy, bylo třeba ukázat, že Rusko se nenechá dotlačit do kouta.

A ta příležitost se symbolickou pointou se našla v podobě extrémně dlouho vyjednávané dohody o dodávkách plynu z ruské Sibiře do Číny, kde podpisu „dealu“ mezi Gazpromem a čínskou státem kontrolovanou China National Petroleum Corp. (CNPC) asistovali přímo nejvyšší lídři obou zemí.

Na první pohled to vypadá, že Putinův signál vyslaný Západu nemohl být silnější. Je mimo jakoukoli pochybu, že Rusové dosáhnou diverzifikace odběratelů, k nimž se připojí nejen Čína, ale výstavbou terminálu na zkapalněný plyn ve Vladivostoku i celá pacifická oblast včetně Jižní Koreje a Japonska. Trhy sice vyhodnotily obchod vzestupem kurzu akcií Gazpromu, ale že by si tím Putin koupil volný manévrovací prostor? Seřaďme si fakta:

Za prvé, až začne plyn počínaje rokem 2018 do Číny proudit, bude HDP odběratele skoro sedmkrát větší než HDP dodavatele. Odběratel má už dnes dvakrát vyšší výdaje na obranu než dodavatel a k tomu zhruba desetkrát víc obyvatel. Z toho za 4000 kilometrů dlouhou společnou hranicí žije na čínské straně asi 15násobek počtu obyvatel východní Sibiře a Dálného východu.

Třicetiletá smlouva vypadá se 400 miliardami dolarů famózně, ale odběr západní Evropy a Turecka byl loni asi 160 miliard kubíků a čínská smlouva předpokládá špičkový roční objem kolem 38 miliard kubíků. Ceny nebudou lepší, než jaké Gazprom dostával v Evropě, a použije se obdobný výpočtový princip jako při současných kontraktech s evropskými odběrateli.

Navíc Rusko (Gazprom) musí investovat 55 miliard dolarů do prospekce, těžební infrastruktury a výstavby plynovodu na svém území. Číňané rádi půjčí (Gazprom chtěl zálohu 20 miliard dolarů), a na čínském území ponesou náklady výstavby, ale člověk se nemůže zbavit dojmu, že to budou oni, a ne Putin, kdo bude nakonec tahat za tlustší konec.

Pozoruhodně hbitý příklad „vysomárenia“ se podařil Andreji Babišovi, který okamžitě poté, co nápady jeho úředníků z ministerstva financí na to, jak překopat odečitatelné položky, slevy a výdajové paušály živnostníků narazily, upustil od obrany a vyjednal na koaliční radě „kompromis“. Jeho podstatou je, že vše zůstává při starém, akorát dvoumilionový strop pro uplatnění výdajových paušálů se bude vztahovat i na ty, kteří mají paušál 80 procent. Náš pan ministr snad musel být na studentské brigádě v nějakém VEB Plasten u.Elasten, tak to bylo pružné! Ausgezeichnet!

Tahle strategie je velmi dobře hratelná, dokud není nevyhnutelně nutné daňové poplatníky skutečně zatížit nějakou vyšší daní, a do krve bránit pozice ministerstva. Pak už praxe z mládí nefunguje.


Více komentářů od autora se dočtete zde:

Kalouskův gambit aneb Fiskální pakt ve sněmovně

El excremento del diablo checo

Země velkých lánů a malých kruhových bazénů


Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pouštní supersport Zaroq Sand Racer 500 GT jde do výroby.…
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Technologie
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít