Ratibořický biozázrak nesází jen na chov koz

19. října 2010, 13:05 - Zina Plchová
19. října 2010, 13:05

Kdysi se na tomto statku narodil, pak ale usedlost v roce 1948 znárodnili komunisti. Prý příliš neváhal, když na začátku 90. let dostal možnost získat majetek zpět. I přesto, že do té doby byly jeho doménou televizní antény.

Foto: Dvůr Ratibořice

Návrat do rodných Ratibořic v roce 1992 nebyl rozhodně jednoduchý. Polorozpadlý statek, zdevastované vybavení. Trvalo rok, než opravili alespoň pár místností, ve kterých se dalo bydlet. S chovem zvířat neměli manželé Dobrovolní, kteří do té doby žili v Praze, prakticky žádné zkušenosti. Náhodou zjistili, že v Čechách neexistuje velkochov koz a že na trhu chybí výrobky z kozího mléka. Než se ale definitivně rozhodli pro kozy, rozjeli se do světa. Zkušenosti nabrali v Holandsku, ve Francii, Itálii i na Sardínii, kde mají s chovem koz i zpracováním mléka zkušenosti. První dvě kozy si koupili v roce 1994. Na nich se učili, jak dojit, čím krmit i to, jak zpracovat mléko. Pan Dobrovolný vzpomíná, že si jeho žena koupila dvojitý hrnec, aby se mléko nepřipálilo, a v kuchyni zkoušela vyrábět první sýry a další výrobky.

Kozí mléko nejen pro chudé

Zatímco tehdy měli ke zpracování každý den zhruba 3 litry mléka, nyní jejich farma produkuje až 800 litrů denně. Po 18 letech práce chovají 700 koz, vyrábějí ucelené řady výrobků – mléko, jogurty, pomazánková másla a sýry. Jejich produkty najdete po celé republice v prodejnách zdravé výživy. S modrobílým logem uspěli také na poli designérském. Jsou držiteli cen Farma roku 2003, Česká biopotravina roku 2003 a Bio-obal roku 2001 a v roce 2008 získali také druhé místo v soutěži Biopotravina roku. Zájem nyní převyšuje kapacitu výroby.

Takto dobře se jim ale vždy nedařilo. Podle pana Dobrovolného na začátku rozváželi své výrobky do obchodů a pak je zkažené zase přiváželi domů. Lidé kozí mléko nebo jogurty nechtěli. Převažovalo přesvědčení, že kozí mléko je pro chudé, tedy méněcenné, a navíc tu byla charakteristická příchuť kozího mléka, která mnohým lidem vadila. Vhodným krmením zvířat a vhodným zpracováním se ale tato příchuť dá částečně potlačit. Na farmě v Ratibořicích jsou proto kozy umístěné ve stáji a pouze na určitou dobu mají přístup do výběhu.

Ekologická administrativa je zátěž

S nárůstem počtu zvířat bylo nutné investovat také do vybavení. V Ratibořicích koupili nejprve mobilní dojírnu, později ji vystřídalo moderní zařízení, kde se dá dojit naráz 30 koz. Přibyla také nová mlékárna za několik milionů korun, na kterou přispěla EU.

V roce 2000 začala farma s 170 hektary zemědělské půdy hospodařit podle pravidel ekologického zemědělství. Pana Dobrovolného ale nemile překvapilo, kolik administrativních úkonů bylo s tímto krokem spojeno a kolik pravidel musí znát a dodržovat. „Vypadá to, že předpisy jsou tvořené od stolu, podle představ vědeckých pracovníků, kteří s praktickou prací na zemědělské půdě nemají zkušenosti,“ stěžuje si pan Dobrovolný. Hlavně na začátku se české a evropské předpisy v některých oblastech neshodovaly a kontrolní organizace k tomu neměly jednotný výklad.

Téma: Česko prožívá BIOBOOM

Zemědělec nemá být závislý na jednom chovu

Nyní farma v Ratibořicích zaměstnává 11 lidí, převážně z okolí. O chod firmy s obratem v řádu milionů ročně se starají manželé Dobrovolní a jejich syn. Kromě koz mají na starosti i další projekty. V bio kvalitě totiž chovají desítky kusů ovcí masného plemene Suffolk a posledních pět let navíc pěstují levanduli. Z ní destilací získávají olej a hydrolát, které mají dezinfekční účinky. Podle pana Dobrovolného je to zatím spíš hobby. Levandulové květy se učí zpracovávat jako kdysi kozí mléko.

Proč se kromě koz pustil i do ovcí a levandule, vysvětluje majitel hospodářství jednoduše. Zemědělec by měl mít více podnikatelských záměrů. Může se stát cokoliv, může nastat v důsledku infekce hromadný úhyn zvířat a podnikatel, který by byl závislý jen na něm, jednoduše skončí.

Na farmu do Ratibořic jezdí ročně stovky lidí, hosty byli i ministři zemědělství. Nedávno tam zavítal i prezident Václav Klaus. Pan Dobrovolný to vnímá jako ocenění pro úspěšný podnik, který vybudoval s manželkou a synem prakticky z ničeho. On sám svůj úspěch přisuzuje štěstěně i dobrému nápadu, který zaplnil mezeru na trhu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít