Rampula ven. Navzdory Nečasovi

28. května 2012, 11:44 - Petr Kolář
28. května 2012, 11:44

státní zastupitelství

Když se před několika měsíci poprvé objevila informace, že chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odvolat vrchního šéfa žalobců v Praze Vlastimila Rampulu, vyvolalo to v pražských politických a podnikatelských kruzích zděšení. Teprve po čtyřech měsících ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přání nejvyššího státního žalobce vyhověl a Rampulu v pátek odvolal. Byť tomu zprvu nebyl sám nakloněn a přestože si podle informací týdeníku Euro Rampulovo setrvání v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze přál i premiér Petr Nečas.
Nejvyšší žalobce Rampulovi vytýkal nedostatky a možné ovlivňování kauz s politickým přesahem, což Rampula vždy odmítal jako neopodstatněné. Po správním řízení Pospíšil v pátek jako hlavní důvod odvolání uvedl kauzu IPB. Podle červnového vydání Respektu totiž Rampula v dubnu 2008 telefonoval podřízené státní zástupkyni Dunajové, aby se ve věci IPB neodvolávala proti verdiktu pražského městského soudu. Až jako druhý důvod uvedl Pospíšil práci na nejzávažnějších hospodářských deliktech.
„Kdyby záleželo čistě na něm, Rampulu coby člena takzvané Justiční mafie by odvolal hned. Jenže se objevily výrazné politické tlaky, Rampulovo odvolání si nepřál ani premiér Nečas. Pak ale převážil třetí, pro Jiřího Pospíšila ještě podstatnější aspekt. Kdyby Rampula setrval, média by ministra rozcupovala,“ uvedl zdroj z Pospíšilova okolí.
Rampulův konec se dal tušit celý minulý týden, kdy Pospíšil obvolával jeho potenciální nástupce. Při telefonátu šéfce okresního státního zastupitelství Plzeň-sever Anně Maříkové omylem zavolal na služební telefon tamního zastupitelství a schůzku si sjednával s někým jiným. Po vysvětlení omylu Maříková odmítla. Nyní je podle Pospíšila ve hře až pět jmen, podle informací týdeníku Euro především šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pospíšil chce, aby byl funkcí nejprve někdo jen pověřen, kdyby se Rampula odvolal a vyhrál. Pak by totiž mohlo nastat dvojvládí jako v Ústí nad Labem.
Rampula se odvolá určitě. „Obrátím se na rozkladovou komisi ministra, ta má ovšem pro šéfa resortu jen doporučující charakter. Pokud budu neúspěšný, využiji možnosti vyřešení tohoto problému soudní cestou, protože neznám jediný prohřešek, kvůli kterému bych měl být odvolán,“ řekl Rampula týdeníku Euro.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít