Rampula ven. Navzdory Nečasovi

28. května 2012, 11:44 - Petr Kolář
28. května 2012, 11:44

státní zastupitelství

Když se před několika měsíci poprvé objevila informace, že chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odvolat vrchního šéfa žalobců v Praze Vlastimila Rampulu, vyvolalo to v pražských politických a podnikatelských kruzích zděšení. Teprve po čtyřech měsících ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přání nejvyššího státního žalobce vyhověl a Rampulu v pátek odvolal. Byť tomu zprvu nebyl sám nakloněn a přestože si podle informací týdeníku Euro Rampulovo setrvání v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze přál i premiér Petr Nečas.
Nejvyšší žalobce Rampulovi vytýkal nedostatky a možné ovlivňování kauz s politickým přesahem, což Rampula vždy odmítal jako neopodstatněné. Po správním řízení Pospíšil v pátek jako hlavní důvod odvolání uvedl kauzu IPB. Podle červnového vydání Respektu totiž Rampula v dubnu 2008 telefonoval podřízené státní zástupkyni Dunajové, aby se ve věci IPB neodvolávala proti verdiktu pražského městského soudu. Až jako druhý důvod uvedl Pospíšil práci na nejzávažnějších hospodářských deliktech.
„Kdyby záleželo čistě na něm, Rampulu coby člena takzvané Justiční mafie by odvolal hned. Jenže se objevily výrazné politické tlaky, Rampulovo odvolání si nepřál ani premiér Nečas. Pak ale převážil třetí, pro Jiřího Pospíšila ještě podstatnější aspekt. Kdyby Rampula setrval, média by ministra rozcupovala,“ uvedl zdroj z Pospíšilova okolí.
Rampulův konec se dal tušit celý minulý týden, kdy Pospíšil obvolával jeho potenciální nástupce. Při telefonátu šéfce okresního státního zastupitelství Plzeň-sever Anně Maříkové omylem zavolal na služební telefon tamního zastupitelství a schůzku si sjednával s někým jiným. Po vysvětlení omylu Maříková odmítla. Nyní je podle Pospíšila ve hře až pět jmen, podle informací týdeníku Euro především šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pospíšil chce, aby byl funkcí nejprve někdo jen pověřen, kdyby se Rampula odvolal a vyhrál. Pak by totiž mohlo nastat dvojvládí jako v Ústí nad Labem.
Rampula se odvolá určitě. „Obrátím se na rozkladovou komisi ministra, ta má ovšem pro šéfa resortu jen doporučující charakter. Pokud budu neúspěšný, využiji možnosti vyřešení tohoto problému soudní cestou, protože neznám jediný prohřešek, kvůli kterému bych měl být odvolán,“ řekl Rampula týdeníku Euro.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít