Rampula ven. Navzdory Nečasovi

28. května 2012, 11:44 - Petr Kolář
28. května 2012, 11:44

státní zastupitelství

Když se před několika měsíci poprvé objevila informace, že chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odvolat vrchního šéfa žalobců v Praze Vlastimila Rampulu, vyvolalo to v pražských politických a podnikatelských kruzích zděšení. Teprve po čtyřech měsících ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přání nejvyššího státního žalobce vyhověl a Rampulu v pátek odvolal. Byť tomu zprvu nebyl sám nakloněn a přestože si podle informací týdeníku Euro Rampulovo setrvání v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze přál i premiér Petr Nečas.
Nejvyšší žalobce Rampulovi vytýkal nedostatky a možné ovlivňování kauz s politickým přesahem, což Rampula vždy odmítal jako neopodstatněné. Po správním řízení Pospíšil v pátek jako hlavní důvod odvolání uvedl kauzu IPB. Podle červnového vydání Respektu totiž Rampula v dubnu 2008 telefonoval podřízené státní zástupkyni Dunajové, aby se ve věci IPB neodvolávala proti verdiktu pražského městského soudu. Až jako druhý důvod uvedl Pospíšil práci na nejzávažnějších hospodářských deliktech.
„Kdyby záleželo čistě na něm, Rampulu coby člena takzvané Justiční mafie by odvolal hned. Jenže se objevily výrazné politické tlaky, Rampulovo odvolání si nepřál ani premiér Nečas. Pak ale převážil třetí, pro Jiřího Pospíšila ještě podstatnější aspekt. Kdyby Rampula setrval, média by ministra rozcupovala,“ uvedl zdroj z Pospíšilova okolí.
Rampulův konec se dal tušit celý minulý týden, kdy Pospíšil obvolával jeho potenciální nástupce. Při telefonátu šéfce okresního státního zastupitelství Plzeň-sever Anně Maříkové omylem zavolal na služební telefon tamního zastupitelství a schůzku si sjednával s někým jiným. Po vysvětlení omylu Maříková odmítla. Nyní je podle Pospíšila ve hře až pět jmen, podle informací týdeníku Euro především šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pospíšil chce, aby byl funkcí nejprve někdo jen pověřen, kdyby se Rampula odvolal a vyhrál. Pak by totiž mohlo nastat dvojvládí jako v Ústí nad Labem.
Rampula se odvolá určitě. „Obrátím se na rozkladovou komisi ministra, ta má ovšem pro šéfa resortu jen doporučující charakter. Pokud budu neúspěšný, využiji možnosti vyřešení tohoto problému soudní cestou, protože neznám jediný prohřešek, kvůli kterému bych měl být odvolán,“ řekl Rampula týdeníku Euro.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít