Rampula ven. Navzdory Nečasovi

28. května 2012, 11:44 - Petr Kolář
28. května 2012, 11:44

státní zastupitelství

Když se před několika měsíci poprvé objevila informace, že chce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odvolat vrchního šéfa žalobců v Praze Vlastimila Rampulu, vyvolalo to v pražských politických a podnikatelských kruzích zděšení. Teprve po čtyřech měsících ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil přání nejvyššího státního žalobce vyhověl a Rampulu v pátek odvolal. Byť tomu zprvu nebyl sám nakloněn a přestože si podle informací týdeníku Euro Rampulovo setrvání v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze přál i premiér Petr Nečas.
Nejvyšší žalobce Rampulovi vytýkal nedostatky a možné ovlivňování kauz s politickým přesahem, což Rampula vždy odmítal jako neopodstatněné. Po správním řízení Pospíšil v pátek jako hlavní důvod odvolání uvedl kauzu IPB. Podle červnového vydání Respektu totiž Rampula v dubnu 2008 telefonoval podřízené státní zástupkyni Dunajové, aby se ve věci IPB neodvolávala proti verdiktu pražského městského soudu. Až jako druhý důvod uvedl Pospíšil práci na nejzávažnějších hospodářských deliktech.
„Kdyby záleželo čistě na něm, Rampulu coby člena takzvané Justiční mafie by odvolal hned. Jenže se objevily výrazné politické tlaky, Rampulovo odvolání si nepřál ani premiér Nečas. Pak ale převážil třetí, pro Jiřího Pospíšila ještě podstatnější aspekt. Kdyby Rampula setrval, média by ministra rozcupovala,“ uvedl zdroj z Pospíšilova okolí.
Rampulův konec se dal tušit celý minulý týden, kdy Pospíšil obvolával jeho potenciální nástupce. Při telefonátu šéfce okresního státního zastupitelství Plzeň-sever Anně Maříkové omylem zavolal na služební telefon tamního zastupitelství a schůzku si sjednával s někým jiným. Po vysvětlení omylu Maříková odmítla. Nyní je podle Pospíšila ve hře až pět jmen, podle informací týdeníku Euro především šéfka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová. Pospíšil chce, aby byl funkcí nejprve někdo jen pověřen, kdyby se Rampula odvolal a vyhrál. Pak by totiž mohlo nastat dvojvládí jako v Ústí nad Labem.
Rampula se odvolá určitě. „Obrátím se na rozkladovou komisi ministra, ta má ovšem pro šéfa resortu jen doporučující charakter. Pokud budu neúspěšný, využiji možnosti vyřešení tohoto problému soudní cestou, protože neznám jediný prohřešek, kvůli kterému bych měl být odvolán,“ řekl Rampula týdeníku Euro.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Microsoft bude vyplácet solidní odměny za nalezené díry nejen ve Windows
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít