Rakousko: vysoké daně investory neodrazují

24. května 2004, 00:00 - PETR GOLA
24. května 2004, 00:00

V RÁMCI EU PATŘÍ RAKOUSKO K ZEMÍM S VELKÝM VÝZNAMEM STÁTNÍHO VLASTNICTVÍDalší díl seriálu o daňových a všeobecně hospodářských poměrech členských zemí Evropské unie je věnován našim jižním sousedům.

V RÁMCI EU PATŘÍ RAKOUSKO K ZEMÍM S VELKÝM VÝZNAMEM STÁTNÍHO VLASTNICTVÍ

Další díl seriálu o daňových a všeobecně hospodářských poměrech členských zemí Evropské unie je věnován našim jižním sousedům.

Rakousko je v současnosti hospodářsky i politicky stabilním státem. Prosadit se na tomto vyspělém trhu je ovšem kvůli silné konkurenci a vysokým nákladům na zřízení i provoz firmy velmi těžké.

DANĚ Z PŘÍJMŮ

Daň z příjmů fyzických osob se v Rakousku vztahuje na několik druhů činností: příjmy ze zemědělství a lesního hospodaření, ze samostatné podnikatelské činnosti (obdoba naším OSVČ), ze závislé činnosti (zaměstnanci), příjmy z vykonávané živnosti, z pronájmu a ostatní mimořádné příjmy.

V Rakousku existuje progresivní zdanění příjmů (21,31 %, 41 a 50 %). Roční příjem do 3 640 eur je od daňové povinnosti osvobozen. Nejvyšší daňová sazba je uplatňována u částky překračující 29 070 eur. Při výpočtu daně se uplatňují odpočitatelné položky, které jsou zvlášť upraveny zákonem (patří sem například penzijní výdaje či výdaje za dopravu). Průměrné roční zdanění se díky odpočitatelným položkám většinou pohybuje okolo 20 %.

Lineární daň z příjmů právnických osob činí v Rakousku 34 %. Jestliže se zisk společnosti rozdělí mezi společníky, zatíží se ještě jednou 25% daní z kapitálových výnosů. V rámci přípravy daňové reformy se uvažuje o snížení daně z 34 % na 31 %.

DAŇ Z VÝNOSU KAPITÁLU

Daň z výnosu kapitálu je odváděna z těchto tuzemských výnosů: dividendy, úroky z obligací, podíly u společnosti s ručením omezeným, příjmů z účastnictví na podnikání jako tichý společník, výnosy z vkladů u bank a finančních institucí a ještě některé další. Daň je srážena a odvedena příslušnému finančnímu úřadu rovnou tím, kdo vyplácí stanovenou finanční odměnu za poskytnutí kapitálu. Odpadá tedy vyplnění daňového formuláře, protože to za poplatníka učiní banka, firma či jiná instituce.

Daňová sazba činí u výnosu z kapitálu v Rakousku 25 %. Zisky kapitálových společností, které se použijí k investování do společnosti, podléhají pouze zdanění ve výši 34 %. Když je ovšem zisk kapitálové společnosti rozdělen mezi podílníky, podléhá ještě zdanění z kapitálového výnosu (v tomto případě činí celkové zdanění 50,5 %).

OSTATNÍ DANĚ DPH se vybírá zpravidla za všechny služby a dodávky, které jsou poskytovány. Základní sazba v Rakousku činí 20 %, snížená 10 %. Pokud však roční obrat společnosti nedosáhne 22 802 eur, nemusí se žádná daň odvádět -nemůže se ovšem ani uplatňovat odečet vstupní DPH. Mezi další nejvýznamnější daně patří spotřební daň, která se vybírá jak na zboží v tuzemsku vyrobené, tak na zboží dovezené. Této dani podléhají tabákové výrobky, výrobky s obsahem lihu, pivo, šumivé víno, výrobky z ropy. Mimo to v Rakousku existují ještě další daňové položky, jako např. komunální daně, darovací a dědická daň, povinné příspěvky hospodářské komoře a celý systém poplatků. PENZIJNÍ SYSTÉM

V Rakousku funguje povinný průběžně financovaný penzijní systém. Pokrývá téměř 100 % ekonomicky aktivní populace. Je zajišťován samostatnými pojišťovacími subjekty sdruženými v Hlavním svazu rakouských nositelů sociálního pojištění. Do systému povinně přispívají zaměstnanci (10,25 % mzdy) i zaměstnavatelé. Systém je značně členitý podle profesí (samostatné pojišťovací systémy se vztahují na horníky, železničáře, státní zaměstnance.).

Nemalý význam mají v Rakousku zaměstnanecké fondy, které jsou garantovány kolektivními smlouvami. Příspěvky do nich platí pouze zaměstnavatelé a jsou daňově uznatelnou položkou. Fondy jsou vytvářeny ve formě akciových společností, vlastněných finančními institucemi, bankami a pojišťovnami, tedy nikoli zaměstnavateli. Penzijní dávky vyplacené v kombinaci zaměstnaneckých fondů a státem garantované penze dosahují přibližně 70 % mzdy dosahované před odchodem do důchodu.

V Rakousku je rozvinuto i komerční penzijní připojištění. Využívají ho však pouze vyšší příjmové skupiny. Tito občané jsou motivováni stanovením horní hranice pro placení státní penze.

Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek v Rakousku činí 41,8 hodin týdně, na zkrácený úvazek 22,0 hodin týdně. Na zkrácený pracovní úvazek pracuje 16,4 % žen a 7,1% mužů.

INVESTIČNÍ POLITIKA

V Rakousku nejsou tak výrazné investiční pobídky jako v jiných státech Evropské unie. Rozhodování o investicích však pozitivně ovlivňují další faktory - mezi ně patří zejména stabilní prostředí, relativně vysoká právní jistota, dobrá infrastruktura, výhody v logistice a bankovnictví, po založení firmy automatické členství v hospodářské komoře s možností využívat jejích služeb, kvalifikovaná pracovní síla a v neposlední řadě výhodná geografická poloha.

Mnohé zahraniční či mezinárodní firmy mají své sídlo ve Vídni a odsud expandují na trhy střední a východní Evropy. Zahraničním investorům pomáhá při vstupu na rakouský trh státní agentura pro podnikání ABA. Ve většině podnikatelských aktivit je dovoleno 100% zahraniční vlastnictví.

autor je publicista

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Nvidia nabízí levnější Shield TV. V balení však nemá gamepad
Jedna z nejlepších hororových her je teď zdarma. Stáhněte si Outlast
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít