Ráj se vrací, bude peklo

07. března 2011, 10:04 - Jaromír Bartůněk
07. března 2011, 10:04

Ve Spojených státech a v menší míře i v Evropě se banky vrátily k nehoráznému odměňování svých zaměstnanců. Žádné další skrupule, tučné časy jsou zpátky! Po dvou letech umírněnosti – ovšem umírněnosti velmi relativní – nafoukal Wall Street objem příjmů pro své manažery a obchodníky raketovým tempem.

Foto: Profimedia

Podle průzkumu 25 největších finančních institucí Ameriky, který provedl list Wall Street Journal, vyplatily jen v New Yorku svým stratégům a traderům v průběhu loňského roku na fixních platech a bonusech 135 miliard dolarů, což je suma o 5,7 procenta vyšší než v roce 2009.

Další studie uskutečněná agenturou Reuters konstatovala, že pět největších amerických bank rozdělilo loni mezi své zaměstnance 119 miliard dolarů, tedy o 4 procenta víc než předloni. Například zaměstnanci Goldman Sachs obdrželi v průměru 431 tisíc dolarů, zatímco průměrný roční příjem newyorského zaměstnance činí 64 tisíc dolarů.

Špatným směrem

Zprávy z lůna Goldman Sachs vůbec působí jako špatné vtipy, v lepším případě jako povedené kanadské žertíky z drsné školy finančních thrillerů. Šéf této investiční banky Lloyd C. Blankfein si v únoru nechal svůj plat (600 tisíc dolarů ročního příjmu) více než ztrojnásobit na dva miliony a navíc získal za loňský rok bonus ve výši 12,6 milionu dolarů (nárůst o 40 procent).

Dnes, v čase znovuotevřených rohů hojnosti, by tohle osobní „bingo“ už snad nikoho nepřekvapilo. Jenže sám Blankfein loni v červnu prohlásil: „Goldman Sachs preferuje vyplácet bonusy na základě výsledků před vyplácením garantovaných částek a vysokých základních platů.“ A ještě koncem ledna 2011 deklamoval: „Základní plat je vždy garantován bez ohledu na výsledky, což je důvod, proč preferujeme nízké mzdy a vysoké bonusy.“ Dovysvětlil skoro filozoficky, byť po lopatě: „Myslíme, že svět se ubírá špatným směrem. Mít jistotu vysokého výdělku je kontraproduktivní a vede ke snížení výkonu.“ Měsíc se s měsícem sešel a všechno bylo jinak, opačně.

Evropané nejsou v odměnách pro finanční mágy tak extravagantní, ale kázat vodu a pít víno dovedou rovněž. Kejklíři finančních trhů jsou na starém kontinentě snad jen o chlup upřímnější a široká veřejnost zase o poznání zděšenější než na druhé straně Atlantiku. Když před britským parlamentem 11. ledna vystoupil generální ředitel Barclays Bank Bob Diamond s dnes již klasickým sloganem „Čas politování a omluv (bankéřů) musí skončit,“ vyvolalo to v ostrovním království zemětřesení nevole. Britové vystavení úsporné kúře Cameronova kabinetu utrpěli šok, přestože bonusy finančníků londýnské City by zcela určitě byly pod rozlišovací schopností Američanů: sedm až osm miliard eur.

Ale proč?

Chtějí snad finančníci brnkat lidem na nervy jen tak z plezíru? Samozřejmě že ne! Všechna drzá čela širších poplužních dvorů, veškeré „neslýchané provokace“ všech oligarchií dějin mívají velmi prostá, věcná, racionální a lidsky nevinná vysvětlení. Nikdo nehrne svět „špatným směrem“ schválně, z mravní upadlosti anebo z ďáblova vnuknutí. Svět nejsou pohádkové Dalskabáty, kde se Lucifer vzteká nad disidentským čertem: „On je rád, když jsou lidi rádi! A co peklo?“

Na první pohled jsou obrovské sumy pro traders obtížně vysvětlitelné. Kvalifikace, talent a „dobrý čich“ těchto obchodníků nemohou být dostatečným zdůvodněním; nefinanční sektory ekonomiky nebo neziskové (a nezbytné) sféry společenské reprodukce jsou nuceny zaměstnávat výsostně kvalifikované lidi, kteří však přesto v životě na svých výplatních páskách nespatří sedmimístná čísla. Navíc bez infrastruktury poskytované zaměstnavatelem a podpůrné práce sehraných týmů by přeplacením centurioni finančních transakcí velmi těžko dosáhli úspěšně uzavřených sázek v globálním kasinu.

Přesto jsou jejich příjmy logické. Mají obrovskou vyjednávací sílu, rozhodně větší než „lékařský stav“. Francouzský sociolog Olivier Godechot o nich sice pejorativně mluví jako o „vylupovačích akcionářů“, ale každý policajt ví, že zloděje dělá příležitost. A že konglomerát příležitostí je jen jiným názvem pro společenský systém. Systém je vždycky horší než lidé. Zazobaní finanční hráči jsou lidmi. Nepohybují se v mezerách systému, ale v jeho hlavních tepnách. Jinak činit nemohou, i kdyby chtěli.

Základem jejich vyjednávací síly je základ samotného systému: konkurence. „Trader“ finančního kapitalismu naší doby může kdykoli odejít ke konkurenci. A pobrat s sebou své technické dovednosti, adresář zákazníků, důležité informace a často i řadu svých kolegů. Žádný patent nemůže neprodyšně oplotit toto know-how a zadržet v určité firmě. Věrnost tržních operátorů má tržní – vysokou – cenu.

Banky musí platit „výpalné“. Proto pan Lloyd C. Blankfein (na snímku uprostřed) tak rychle zapomněl na svá ujišťování a okatě nešel příkladem ve skromnosti. Ještě než Goldman Sachs zvýšila základní platy svým zaměstnancům a manažerům, přistoupili k tomuto kroku konkurenti v UBS a Citigroup. Konkurenční systém volné soutěže tržních agentů se vrací z krize ke svým rajským parametrům, k předpeklí krize nové.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít