Řádově vyšší problém

03. září 2009, 16:28 - Eva Jarešová
03. září 2009, 16:28

Roman Janoušek má údajně ve Švýcarsku uloženy až dvě miliardy korun

V případu pražského podnikatele Romana Janouška se objevily nové informace. Švýcarský nedělník Le Matin Dimanche totiž zjistil, že tamní orgány činné v trestním řízení vyšetřují v souvislosti s osobou vlivného lobbisty, který je blízkým přítelem primátora Pavla Béma, pohyb na účtech ve výši asi dvou miliard korun. Dosud se spekulovalo o sumě pohybující se kolem dvou set milionů. Na věc jako první upozornila Mladá fronta Dnes (MfD).

Obezřetnost Podle švýcarského periodika vyšlo během vyšetřování najevo, že na více účtech by měl mít jednačtyřicetiletý podnikatel uloženo zhruba 120 milionů švýcarských franků. Dosud není potvrzené, že by celá suma patřila Janouškovi. Pokud se ale ukáže, že je to pravda, čekají ho pravděpodobně vážné potíže. Vysvětlit, odkud se peníze vzaly, nebude nic snadného. Muž přezdívaný lord Voldemort se dosud novinářským dotazům úspěšně vyhýbal zarytým mlčením. Je však otázkou, zda by podobná taktika byla možná i před alpskou justicí. Švýcarská prokuratura vyšetřuje podnikatele už několik měsíců. Požadovala po něm vysvětlení, odkud se vzalo zhruba 13 milionů švýcarských franků (zhruba 220 milionů korun), které byly uloženy v Kredietbank. Konto patří panamské společnosti Botanic Finance a Roman Janoušek k němu měl podpisové právo. Panamská firma byla založena předloni v květnu a její základní kapitál činí deset tisíc dolarů. Týdeník EURO navíc zjistil, že vazby společnosti sahají až do Ruska (EURO 33/2009). Údajně proto, že Janoušek nechtěl vysvětlit, odkud se částka vzala, švýcarské úřady sumu na účtu zmrazily. Nyní se podle Le Matin Dimanche zdá, že šlo pouze o „vrcholek ledovce“ a peněžní toky kromě Panamy vedou do Lichtenštejnska, na Kypr a do Velké Británie. Na jméno Romana Janouška prý švýcarští policisté narazili v souvislosti s vyšetřováním privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) z devadesátých let. Kauza je spojena se společností Appian Group. Právě při rozmotávání spletence finančních transakcí se podle Hospodářských novin Janouškovo jméno objevilo. Neexistují ale téměř žádné potvrzené informace, kvůli čemu je Janoušek ve Švýcarsku vlastně vyšetřován, což média vede k divokým a často nepřesným spekulacím. V souvislosti s Romanem Janouškem padala poslední dobou také jména dvou vysoce postavených úředníků pražského magistrátu. Jiří Toman a Peter Ďurica mají na starost odbory městského investora a obchodních aktivit. Tedy sektory, přes něž každoročně protečou miliardy korun. Před časem se spekulovalo, že oba pánové jsou na švýcarské konto, popřípadě konta Romana Janouška, napojeni a že ve Švýcarsku dochází k praní špinavých peněz. Jakoukoli vazbu mezi svými osobami a švýcarskými účty ale úředníci popřeli a vše zatím zůstává v rovině dohadů. V srpnu podezření projednávalo na podnět náměstkyně primátora Markéty Reedové také vedení pražského magistrátu. Poté, co úředníci prohlásili, že s Janouškovým kontem nemají nic společného, se Mariánské náměstí oficiálně věcí přestalo zabývat. Jak nedělník Le Matin Dimanche upozorňuje, při vyšetřování případu postupují místní orgány nadmíru citlivě. „Podnikatel Roman J. má blízko k vládě (míněno dnes již bývalému kabinetu Mirka Topolánka – pozn. red.) a úplně nejblíže k pražskému primátorovi Pavlu Bémovi, vlivnému členu důležité ODS,“ napsal list podle MfD.

Horký podzim Citlivě však nemusí znamenat zbaběle. V Česku, kde je Roman Janoušek vyšetřován také, je celkem pravděpodobné, že blížící se volby mají na záměrnou aktivitu či pasivitu policistů nezanedbatelný vliv. S podobným scénářem ale v alpské zemi pravděpodobně počítat nelze. A jakkoli je Janoušek mocný muž, spoléhat se na to, že s tímto vědomím budou ke kauze přistupovat i švýcarští policisté, asi nemůže. Jeho i českou politickou scénu může ještě čekat značně horký podzim. Bez ohledu na to, kdy přesně a zda vůbec se v Česku budou konat předčasné volby.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít