Radka Pekelská: Chceme v podnikání více žen

02. listopadu 2010, 06:19 - Zina Plchová
02. listopadu 2010, 06:19

Takový projekt tu ještě nebyl. Úspěšné podnikatelky mluví o svých zkušenostech a navíc radí těm, které s podnikáním teprve začínají. Právě to je přitom klíčové. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat GE Money Bank, by totiž přes 40 procent českých žen začalo podnikat, pokud by se měly v období rozjezdu kam obrátit pro informace.

Foto: Jakub Stadler

Celý projekt věnující se podpoře žen v podnikání nese název Život nápadům a organizuje ho GE Money Bank. Garantem je desítka žen patronek, které jsou samy úspěšné v různých oborech. Od služeb přes pojišťovnictví a bankovnictví až po trh s realitami. Tyto ženy jsou zárukou nezávislosti projektu a inspirací pro ty, které na webových stránkách

www.zivotnapadum.cz budou odvahu k podnikání hledat.

Radka Pekelská, která je v GE Money ČR ředitelkou pro lidské zdroje, do projektu „zlákala“ například Helenu Kohoutovou, zakladatelku a ředitelku Agentury Helas, Martu Slánskou, zakladatelku a ředitelku Maxima Reality, nebo třeba Pavlínu Kalousovou, která řídí neziskové Fórum dárců. Vedle nich mohou ženy čerpat inspiraci i ze zkušeností dalších desítek žen, které se staly ambasadorkami projektu.

Jejich životní příběhy nejsou přitom jen procházkou růžovou zahradou. Některé velmi otevřeně přiznávají, jak na začátku svého podnikání prozkoumávaly – po cimrmanovsku – hlavně ty slepé cesty. Přesto se nevzdaly a našly si své pole působnosti.

Prostor k virtuálnímu setkávání

V projektu Život nápadům by ale nemělo jít jen o příběhy těch úspěšných. GE Money Bank chystá ještě do konce roku dva semináře, které by zájemkyně měly připravit i na praktický začátek podnikání včetně daňové nebo administrativní problematiky. Další aktivity pak mají pokračovat i příští rok.

Téma: Ženy v byznysu

Ženy nemusí spoléhat jen na osobní setkání s patronkami a ambasadorkami. Webové stránky projektu by se měly stát místem, kde budou začínající podnikatelky diskutovat a konzultovat své problémy s těmi zkušenějšími. Právě to si od projektu slibuje také Radka Pekelská, která poradnímu výboru předsedá. Ta do GE Money ČR přišla v červnu tohoto roku. „Překvapilo mě, kolik úspěšných žen se nyní do projektu hlásí a jsou ochotné těm ostatním pomáhat.

Práce s lidskými zdroji stojí za to

Sama Radka Pekelská by mohla začínajícím podnikatelkám radit například v tom, jak řídit své zaměstnance a jak je motivovat. Této práci se věnuje už víc než 10 let. Začalo to přitom nevinně. Radka se původně chtěla živit spíš obchodem, dostala ale šanci zúčastnit se tréninku v personalistice, a tak odjela na zkušenou do Velké Británie.

Řízení lidských zdrojů ji začalo bavit. V roce 1998 nastoupila do obchodního domu Tesco v Hradci Králové. Postupně stoupala na firemním žebříčku. Z hradeckého obchodního domu se za tři roky posunula na oblastní manažerku lidských zdrojů pro obchodní domy u nás i na Slovensku. O dva roky později se už dostala do vedení firmy a stala se i členkou představenstva. „Bylo to velmi náročné nejen proto, že tady ze začátku práci s lidskými zdroji moc lidí neznalo. Z 12 obchodních domů se firma postupně rozrostla na 200 obchodních domů a hypermarketů. Pořád jsme něco budovali, stavěli, navrhovali, připravovali novou strategii, ale je to oblast, která je dynamická, a to mě baví.“

Členkou vedení se Radka Pekelská stala i v GE Money ČR. „Když přijdete do týmu, který má ve vedení většinu mužů, a jste tam jediná žena, tak nemá cenu se stylizovat do mužského chování. Pokud jste si jistá tím, co děláte, musíte ty ostatní přesvědčit, že cesta, kterou navrhujete, je ta správná.

I volný čas je třeba naplánovat

V práci tráví Radka Pekelská zhruba 10 hodin denně. Pečlivě si plánuje i volný čas a do poslední minuty vybírá svou dovolenou. Ráda cvičí jógu, kterou sama taky vyučuje. Kromě toho se ve volném čase věnuje golfu, potápění i lyžování. „Spousta lidí netráví svůj volný čas kvalitně. Neodpočinou si, nevěnují se koníčkům. Osobně, i když ho mám málo, snažím se využít každou minutu a být taky s rodinou nebo přáteli.

Projekt Život nápadům je pro Radku Pekelskou novou a zajímavou zkušeností, která ji obohacuje i při práci ve společnosti GE Money ČR. „O tom, že chceme podporovat ženy, bylo v naší společnosti jasno, připojili jsme se tak k aktivitám dalších zahraničních poboček GE. Jak přesně by ale podpora měla vypadat, ukázal až průzkum, který jsme si nechali udělat. Ukázal, že více než 70 procent žen u nás se bojí rizika a neúspěchu. Kvůli nedostatku zkušeností se do podnikání nepustí až 62 procent žen. Přesně to teď nabízíme – pomocnou ruku a podporu všem ženám, které se rozhodly jít za svým úspěchem.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít