Radka Pekelská: Chceme v podnikání více žen

02. listopadu 2010, 06:19 - Zina Plchová
02. listopadu 2010, 06:19

Takový projekt tu ještě nebyl. Úspěšné podnikatelky mluví o svých zkušenostech a navíc radí těm, které s podnikáním teprve začínají. Právě to je přitom klíčové. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat GE Money Bank, by totiž přes 40 procent českých žen začalo podnikat, pokud by se měly v období rozjezdu kam obrátit pro informace.

Foto: Jakub Stadler

Celý projekt věnující se podpoře žen v podnikání nese název Život nápadům a organizuje ho GE Money Bank. Garantem je desítka žen patronek, které jsou samy úspěšné v různých oborech. Od služeb přes pojišťovnictví a bankovnictví až po trh s realitami. Tyto ženy jsou zárukou nezávislosti projektu a inspirací pro ty, které na webových stránkách

www.zivotnapadum.cz budou odvahu k podnikání hledat.

Radka Pekelská, která je v GE Money ČR ředitelkou pro lidské zdroje, do projektu „zlákala“ například Helenu Kohoutovou, zakladatelku a ředitelku Agentury Helas, Martu Slánskou, zakladatelku a ředitelku Maxima Reality, nebo třeba Pavlínu Kalousovou, která řídí neziskové Fórum dárců. Vedle nich mohou ženy čerpat inspiraci i ze zkušeností dalších desítek žen, které se staly ambasadorkami projektu.

Jejich životní příběhy nejsou přitom jen procházkou růžovou zahradou. Některé velmi otevřeně přiznávají, jak na začátku svého podnikání prozkoumávaly – po cimrmanovsku – hlavně ty slepé cesty. Přesto se nevzdaly a našly si své pole působnosti.

Prostor k virtuálnímu setkávání

V projektu Život nápadům by ale nemělo jít jen o příběhy těch úspěšných. GE Money Bank chystá ještě do konce roku dva semináře, které by zájemkyně měly připravit i na praktický začátek podnikání včetně daňové nebo administrativní problematiky. Další aktivity pak mají pokračovat i příští rok.

Téma: Ženy v byznysu

Ženy nemusí spoléhat jen na osobní setkání s patronkami a ambasadorkami. Webové stránky projektu by se měly stát místem, kde budou začínající podnikatelky diskutovat a konzultovat své problémy s těmi zkušenějšími. Právě to si od projektu slibuje také Radka Pekelská, která poradnímu výboru předsedá. Ta do GE Money ČR přišla v červnu tohoto roku. „Překvapilo mě, kolik úspěšných žen se nyní do projektu hlásí a jsou ochotné těm ostatním pomáhat.

Práce s lidskými zdroji stojí za to

Sama Radka Pekelská by mohla začínajícím podnikatelkám radit například v tom, jak řídit své zaměstnance a jak je motivovat. Této práci se věnuje už víc než 10 let. Začalo to přitom nevinně. Radka se původně chtěla živit spíš obchodem, dostala ale šanci zúčastnit se tréninku v personalistice, a tak odjela na zkušenou do Velké Británie.

Řízení lidských zdrojů ji začalo bavit. V roce 1998 nastoupila do obchodního domu Tesco v Hradci Králové. Postupně stoupala na firemním žebříčku. Z hradeckého obchodního domu se za tři roky posunula na oblastní manažerku lidských zdrojů pro obchodní domy u nás i na Slovensku. O dva roky později se už dostala do vedení firmy a stala se i členkou představenstva. „Bylo to velmi náročné nejen proto, že tady ze začátku práci s lidskými zdroji moc lidí neznalo. Z 12 obchodních domů se firma postupně rozrostla na 200 obchodních domů a hypermarketů. Pořád jsme něco budovali, stavěli, navrhovali, připravovali novou strategii, ale je to oblast, která je dynamická, a to mě baví.“

Členkou vedení se Radka Pekelská stala i v GE Money ČR. „Když přijdete do týmu, který má ve vedení většinu mužů, a jste tam jediná žena, tak nemá cenu se stylizovat do mužského chování. Pokud jste si jistá tím, co děláte, musíte ty ostatní přesvědčit, že cesta, kterou navrhujete, je ta správná.

I volný čas je třeba naplánovat

V práci tráví Radka Pekelská zhruba 10 hodin denně. Pečlivě si plánuje i volný čas a do poslední minuty vybírá svou dovolenou. Ráda cvičí jógu, kterou sama taky vyučuje. Kromě toho se ve volném čase věnuje golfu, potápění i lyžování. „Spousta lidí netráví svůj volný čas kvalitně. Neodpočinou si, nevěnují se koníčkům. Osobně, i když ho mám málo, snažím se využít každou minutu a být taky s rodinou nebo přáteli.

Projekt Život nápadům je pro Radku Pekelskou novou a zajímavou zkušeností, která ji obohacuje i při práci ve společnosti GE Money ČR. „O tom, že chceme podporovat ženy, bylo v naší společnosti jasno, připojili jsme se tak k aktivitám dalších zahraničních poboček GE. Jak přesně by ale podpora měla vypadat, ukázal až průzkum, který jsme si nechali udělat. Ukázal, že více než 70 procent žen u nás se bojí rizika a neúspěchu. Kvůli nedostatku zkušeností se do podnikání nepustí až 62 procent žen. Přesně to teď nabízíme – pomocnou ruku a podporu všem ženám, které se rozhodly jít za svým úspěchem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít