Radek Palata: Selhání Východního partnerství

15. prosince 2014, 11:55 - Radek Palata
15. prosince 2014, 11:55

Na Ukrajinu po půl roce znovu proudí ruský plyn. Ani Rusko zřejmě nechce před Vánoci hrotit ukrajinskou krizi do krajností. I Kreml už totiž musí více dbát na veřejné mínění. Technický průběh války na Ukrajině v předvánočním shonu mnoho Rusů zajímat nebude. Jenže už i čaj, věrný společník za tuhých ruských zim, je o pětinu dražší, o dárcích z dovozu ani nemluvě. Ruské slavnostní tabule budou oproti minulosti chudší o mnohé lahůdky.

Starší část populace určitě zavzpomíná na dobu před pádem komunismu, kdy se v krámech kupily jen haldy konzerv s olejovkami a pomalu nic víc. Jestli se něčeho ruští vládci obávají, pak právě podobných nálad veřejnosti. Ruská duše přehlédne skoro vše, ale když je hluboko do kapsy a život stojí za pendrek, bolí to. Přesvědčil se o tom i poslední sovětský vůdce Michail Gorbačov, když jeho politika přestavby řešila všechno možné, ale sovětské hospodářství postavit na nohy nedokázala.

To byla hlavní příčina událostí mezi 19. a 21. srpnem 1991, kdy byl Gorbačov izolován na Krymu, sesazen a k moci se začaly drát konzervativní komunistické kádry. Do cesty se jim ale poprvé po desítkách let postavil lid v ulicích podporující demokraticky smýšlejícího Borise Jelcina. Během dvou nocí bylo po svazu i komunismu.

Dnešní prezident Vladimir Putin tehdy leštil svou kariéru u KGB, takže má tyto události jistě v dobré paměti. Proto ví, čeho je třeba se bát. Rostoucí obavy naznačuje i pondělní vyjádření náměstka ministerstva zahraničí Rjabova, že skutečným cílem západních sankcí je vyvolat v Rusku převrat. Cíl to přitom jistě nebude, tak daleko západní ambice nesahají. Ale důsledek? To už je věc schopností ruského vedení. To zjevně svírá narůstající paranoia.

Evropská energetika potřebuje investice i ruské suroviny

Zjevné je, že Evropská unie, jejíž politiku Východního partnerství považuje Kreml za hlavní pramen zla a nespravedlnosti, se do budoucna bude muset obejít bez značné části energetických zdrojů z Ruska. Naznačují to ruské kontrakty s asijskými velmocemi i detailní opatření plynárenského státního gigantu Gazprom, který kromě zrušení plynovodu South Stream oznámil také úmysl neobnovovat stárnoucí infrastrukturu na Ukrajině, a tím do budoucna ukončit její roli tranzitní země.

To přináší unii nemalé finanční i politické náklady a ztráty. Evropská energetika potřebuje investice jako sůl, což Rusko moc dobře ví a s radostí Západu přitíží. Je proto otázkou, zda v unii děláme skutečně to, co bychom po zralé úvaze dělat měli. Nechtěli jsme přijmout do svých řad Turecko, a tak z této brány do muslimského světa Rusko nyní obratem vytváří nový ventil na plynovodech do značné části Evropy. Evropa teď bude na Turcích a dalších muslimských zemích závislejší, než si kdy přála být, což vzhledem k situaci v muslimském světě jednomu na klidu nepřidá.

Měli bychom si sebekriticky přiznat, že projekt Východního partnerství v současné podobě mnohem méně problémů řeší než přináší. Byl špatně připraven i předjednán a z diplomatického hlediska jde o naprosté selhání. Je třeba začít chyby napravovat.

Autor je publicista


Čtěte také:

Gazprom se přestane starat o plynové potrubí v Evropě

Ukrajinské domácnosti zaplatí za plyn až pětinásobek

Rusko po šesti měsících obnovilo dodávky plynu na Ukrajinu

Kdo odvrátí bankrot Ukrajiny? Jaceňuk chce oslovit zahraniční dárce

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít