Article, show

Radek Palata: Před čísly se neschová ani ústava

15. ledna 2014, 11:10 - Radek Palata
15. ledna 2014, 11:10

Egypťané hlasují o nové ústavě. Jejím přijetím by se země po krátkém revolučním období arabského jara v podstatě vrátila do vyjetých kolejí silné státní moci garantované vojenskou silou.

Egypt už jednu novou ústavu přijal před rokem po svržení Husního Mubaraka. Její autory, z valné míry islamisty z Muslimského bratrstva, však vojáci po masových demonstracích v červenci vyhnali z úřadů a platnost ústavy pozastavili.

Exprezidenta Mursího čeká soud, stovky jeho muslimských bratří se ocitly ve vězení. Co naplat, že zvítězili v demokratických volbách. Jejich oponenti proti nim využili stejnou zbraň jako dříve oni proti Mubarakovi. Hlas ulice.

Z přípravy nové ústavy islamisty prakticky vyloučili, což je patrné na jejím liberálním ladění, odhlédneme-li od hospodářských témat. Demokracie v Egyptě dostala na frak, ale můžeme my v Evropě jako proponenti demokratických principů něco namítat?

Na to už jsme ztratili morální kredit. Když jsme nebyli ochotni důrazně hájit bezbranné demonstranty za svobodu demokraticky zvoleného prezidenta před střelbou vojáků, pak bychom nyní měli mlčet docela. Pragmaticky řečeno, moc si tím neuškodíme.

Ostatně přivřeme-li obě oči, demokracie v Egyptě nedostává na frak zase až tolik. Klíčové součásti nové ústavy demokratický charakter mají. Parlament může odvolat hlavu státu, přinejmenším na papíře se ctí svoboda vyznání i rovnoprávnost žen. Ve světě islámu věc ojedinělá. Egypt, zdá se, s novou ústavou vykračuje k vytvoření moderní společnosti odpoutávající se od tradic, které nejsou pro život v dnešním světě příliš praktické.

Staré, zejména sociální, problémy plynoucí z rychlého růstu populace ovšem nikam neodcházejí. V ústavě se odrážejí v zachování silné role státu jako garanta uspokojení základních životních potřeb. Tím se sice navazuje na islámské tradice, ovšem při vyloučení náboženských autorit ze světské moci.

Řeč čísel je neúprosná a ani ústava se před ní neschová. Nebude snadné ji dodržovat, pokud hlásá masivní sociální výdaje za účelem „dosažení sociální spravedlnosti“. Garantuje i zajištění výživy všem obyvatelům a penze umožňující důstojný život. Desetina HDP má s platností od fiskálního roku 2016/2017 mířit na zdravotní péči, školství a vědu.

Mezinárodní finančníci nad takovými zákony lomí rukama. Zdá se však, že Egypt se jinou cestou vydat nemůže, pokud se chce vyhnout zničujícímu společenskému chaosu. Ten demokraticky zvolení islamisté během arabského jara dokázali na čas uklidnit, ale státní pokladna po nich zela prázdnotou a nebylo naděje, že by ji vbrzku dokázali zázračně naplnit. Jednoduché to nebudou mít ani jejich nástupci, ať to bude kdokoli. Zatím se bohužel zdá, že stabilitu jsou v Egyptě schopni navodit a udržovat zase jenom generálové.

Autor je publicista


Čtěte také:

Egypťané hlasují o směřování země. Nová ústava má zajistit rychlé volby

Egypt směřuje k Rusku, ve hře jsou zbraně

The New York Times: Kerry v Egyptě tápe

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít