Radek Palata: Pozdě, ale přece do Číny? Spíš jen pozdě

02. září 2015, 07:03 - Radek Palata
02. září 2015, 07:03

Česko se, alespoň v politickém smyslu, zjevně snaží o vybudování nadstandardních vztahů s Čínou. V čele těchto snah hrdě stojí sám prezident Miloš Zeman, ale ani vláda nezůstává pozadu. Vzhledem ke globální atmosféře, která v poslední době Čínu obklopuje, je však namístě položit otázku, zda to naše budování cest do Pekingu „pozdě, ale přece“ není přece jen příliš pozdě.

Boom čínského průmyslového rozvoje se přinejlepším blíží k vrcholu a nastává opatrnější, či spíše sestupný trend. Velká očekávání nástupu čínského spotřebního trhu provázejí právě nyní značné nejistoty na trzích kapitálových i komoditních. Kromě toho Čína nadále trpí starými problémy politického rázu, protože proměna společnosti dlouhodobě nedrží krok s hospodářským rozvojem. S tím souvisí i problémy ryze hospodářské, zejména obrovské vnitřní zadlužení odhadované nyní na 250 procent HDP.

Čína bude vždy perspektivním spotřebním trhem. Ale všichni vědí, že není nijak snadné se na tomto trhu uchytit, mimo jiné i z důvodů čistě politických. Pro naši malou zemi by proto mohlo být přinášení příliš velkých obětí českočínskému partnerství nejen riskantní, ale možná i zbytečné. Jinde, kde obchod plyne s proudem denního života bez ohledu na politiku, bychom si tím mohli značně uškodit.

Ze strany lidí, jako jsou Zeman, Grégr nebo Tvrdík, jde ve smyslu budování vztahů s Čínou často jen o prázdné politické řeči a velké oči bez materiální podstaty. Navíc někdy tento politický marketing připomíná rétoriku spíše podomních obchodníčků než reprezentantů hospodářsky vyspělé, sebevědomé demokratické země.

Zeman je dnes jako jediná západní hlava státu očekáván na slavnostní vojenské přehlídce v Pekingu k uctění výročí konce druhé světové války v Tichomoří. Už předtím v projevu k českým diplomatům zdůrazňoval svou náklonnost k Číně a Rusku, tedy zemím, které v posledních letech vytvářejí ucelený blok, jenž se hodlá řídit jinými pravidly než ten demokratický a tržní.

Zemanova slovní příchylnost k totalitním říším Východu vyvolává za současné bezpečnostní nejistoty jiskření ve vztazích se západními spojenci. Vazby Zemanova politického okolí na ruský Lukoil to jen podtrhují a vyvolávají otázku, nakolik prezident říká to, co chce, a nakolik to, co musí.
Málokdo pochybuje, že předpokladem úspěchu na uzavřených trzích Ruska a Číny může být často korupční chování. Nynější generace čínského vedení se snaží tento nešvar potlačovat. To je pro obchod dobrá zpráva, nicméně z politického hlediska představuje Čína stále značně vzdálený svět. Toho by si měl prezident Zeman v Pekingu všímat především. Když už tam tedy musí nutně být, ačkoli jeho prací by měla být hlavně politika, nikoli funkce obchodního cestujícího.

Autor je publicista


Čtěte také:

Zeman byl na rozdíl od jiných pozván, hájí cestu do Číny Sobotka

Lídři západních mocností bojkotují čínské oslavy. Přijede jen Zeman

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít