Radek Palata: Obama a Kennedyho smutek

29. ledna 2013, 12:56 - Radek Palata
29. ledna 2013, 12:56

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy prochází s počátkem jeho druhého funkčního období proměnami. Týká se to také americké diplomacie a bezpečnosti. Podle politického profilu tří hlavních nominovaných představitelů nastupuje spíše strategie uvolňování napětí v mezinárodních vztazích.

Prezident Obama se rozhodl nominovat nové ministry zahraničí a obrany a také nového ředitele CIA. Jejich schvalovací slyšení před Senátem probíhají v těchto dnech.

Klacek v záloze

V případě odcházející ministryně zahraničí Hillary Clintonové se už před čtyřmi lety její umístění do čela diplomacie považovalo za odměnu za to, že čestně ustoupila Obamovi z cesty v demokratických primárkách. Po její píli přichází profesionalita. Její nástupce, dlouholetý demokratický senátor John Kerry, se v Kongresu specializuje na zahraniční politiku; už jeho otec sám býval kariérním diplomatem. Vzhledem ke svému manželskému svazku s Theresou Heinzovou ale představuje také zájmy byznysu především v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu.

Jak by tedy mohla vypadat příští americká diplomacie? Bude hledat společný zájem tam, kde skutečně může být, pokud tomu nebrání nepřekonatelné antagonismy, zpravidla ideologické. Kvůli těm se v záloze ponechává pověstný klacek. Nad otázkou jeho užití by mohly mezi Kerrym a vojáky vznikat spory.

Hlavní rizika

Mezi americkými ministerstvy zahraničí a obrany dochází často ke sporům. A Pentagon od dob Vietnamu své působení v zahraniční politice stále rozšiřoval. Dnes se shodují na faktu, že zásadní oblast amerických zahraničních zájmů se přesouvá z Atlantiku do Asie a Tichomoří. Kerry však míní, že amerických základen a vojáků se tam už nachází dost a je třeba dát přednost obchodu a hledání vzájemného porozumění.

Kdo v této debatě získá navrch, není zcela zřejmé, nicméně Kerryho postoje se celkem blíží názorům nominovaného ministra obrany, republikána Chucka Hagela. Ten neváhal v Kongresu ostře vystupovat proti druhé válce s Irákem a v roce 2007 byl jedním ze tří republikánů, kteří v Senátu hlasovali pro ukončení irácké mise.

Co se týče nového šéfa CIA Johna Brennena, u toho je třeba si hlavně uvědomit, že nejde o politika, ale úředníka. V Bílém domě měl dosud jako poradce velký vliv na utváření názorů prezidenta Obamy. Z Brennenovy znalosti arabštiny a z jeho někdejšího vedení stanice CIA v Saúdské Arábii lze vytušit, jaká rizika nyní USA považují za prioritní.

Nový zahraničně-bezpečnostní tým prezidenta Obamy se ujímá práce v nelehkém období. Stále rychleji se může blížit vyhrocení vztahů na Blízkém východě vyvolané nejen íránskou otázkou, ale i střety zájmů mocností vyššího řádu. Napjatost situace ilustrují mimo jiné i mohutné manévry ruského námořnictva ve Středomoří, kam byli povoláni zástupci všech ruských flotil včetně zbrusu nové jaderné ponorky.

Nové myšlenky

Americký prezident John Kennedy v mezinárodních vztazích zažíval v šedesátých letech rovněž horké chvilky a byl to on, kdo si kdysi na adresu své diplomacie postěžoval: „Bundy (poradce pro národní bezpečnost) a já jsme v Bílém domě za jeden den udělali více než ti na ministerstvu zahraničí za šest měsíců. Nikdy tam nemají žádné myšlenky, nikdy nepřicházejí s ničím novým.“ Byrokracie od té doby jistě neubylo. Nyní dává prezident Obama najevo, že upřednostňuje schopnosti, aby si takto stýskat nemusel.


Čtěte také:

Trhy zajásaly. Amerika oddálila rozpočtovou krizi

Barack Obama začíná nové období

Vyřeší spor o dluh v USA „kouzelná“ bilionová mince? Obama to zatrhul


Autor je publicista

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít