Radek Palata: Obama a Kennedyho smutek

29. ledna 2013, 12:56 - Radek Palata
29. ledna 2013, 12:56

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy prochází s počátkem jeho druhého funkčního období proměnami. Týká se to také americké diplomacie a bezpečnosti. Podle politického profilu tří hlavních nominovaných představitelů nastupuje spíše strategie uvolňování napětí v mezinárodních vztazích.

Prezident Obama se rozhodl nominovat nové ministry zahraničí a obrany a také nového ředitele CIA. Jejich schvalovací slyšení před Senátem probíhají v těchto dnech.

Klacek v záloze

V případě odcházející ministryně zahraničí Hillary Clintonové se už před čtyřmi lety její umístění do čela diplomacie považovalo za odměnu za to, že čestně ustoupila Obamovi z cesty v demokratických primárkách. Po její píli přichází profesionalita. Její nástupce, dlouholetý demokratický senátor John Kerry, se v Kongresu specializuje na zahraniční politiku; už jeho otec sám býval kariérním diplomatem. Vzhledem ke svému manželskému svazku s Theresou Heinzovou ale představuje také zájmy byznysu především v oblasti zemědělství a potravinářského průmyslu.

Jak by tedy mohla vypadat příští americká diplomacie? Bude hledat společný zájem tam, kde skutečně může být, pokud tomu nebrání nepřekonatelné antagonismy, zpravidla ideologické. Kvůli těm se v záloze ponechává pověstný klacek. Nad otázkou jeho užití by mohly mezi Kerrym a vojáky vznikat spory.

Hlavní rizika

Mezi americkými ministerstvy zahraničí a obrany dochází často ke sporům. A Pentagon od dob Vietnamu své působení v zahraniční politice stále rozšiřoval. Dnes se shodují na faktu, že zásadní oblast amerických zahraničních zájmů se přesouvá z Atlantiku do Asie a Tichomoří. Kerry však míní, že amerických základen a vojáků se tam už nachází dost a je třeba dát přednost obchodu a hledání vzájemného porozumění.

Kdo v této debatě získá navrch, není zcela zřejmé, nicméně Kerryho postoje se celkem blíží názorům nominovaného ministra obrany, republikána Chucka Hagela. Ten neváhal v Kongresu ostře vystupovat proti druhé válce s Irákem a v roce 2007 byl jedním ze tří republikánů, kteří v Senátu hlasovali pro ukončení irácké mise.

Co se týče nového šéfa CIA Johna Brennena, u toho je třeba si hlavně uvědomit, že nejde o politika, ale úředníka. V Bílém domě měl dosud jako poradce velký vliv na utváření názorů prezidenta Obamy. Z Brennenovy znalosti arabštiny a z jeho někdejšího vedení stanice CIA v Saúdské Arábii lze vytušit, jaká rizika nyní USA považují za prioritní.

Nový zahraničně-bezpečnostní tým prezidenta Obamy se ujímá práce v nelehkém období. Stále rychleji se může blížit vyhrocení vztahů na Blízkém východě vyvolané nejen íránskou otázkou, ale i střety zájmů mocností vyššího řádu. Napjatost situace ilustrují mimo jiné i mohutné manévry ruského námořnictva ve Středomoří, kam byli povoláni zástupci všech ruských flotil včetně zbrusu nové jaderné ponorky.

Nové myšlenky

Americký prezident John Kennedy v mezinárodních vztazích zažíval v šedesátých letech rovněž horké chvilky a byl to on, kdo si kdysi na adresu své diplomacie postěžoval: „Bundy (poradce pro národní bezpečnost) a já jsme v Bílém domě za jeden den udělali více než ti na ministerstvu zahraničí za šest měsíců. Nikdy tam nemají žádné myšlenky, nikdy nepřicházejí s ničím novým.“ Byrokracie od té doby jistě neubylo. Nyní dává prezident Obama najevo, že upřednostňuje schopnosti, aby si takto stýskat nemusel.


Čtěte také:

Trhy zajásaly. Amerika oddálila rozpočtovou krizi

Barack Obama začíná nové období

Vyřeší spor o dluh v USA „kouzelná“ bilionová mince? Obama to zatrhul


Autor je publicista

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít