Radek Palata: Nový republikánský Kongres může pomoci obchodu

11. listopadu 2014, 08:02 - Radek Palata
11. listopadu 2014, 08:02

Kongresové volby, v nichž republikáni před týdnem plně ovládli americké zákonodárství, otáčejí kormidlo světové mocnosti číslo jedna novým směrem. Od ledna, kdy posílená většina republikánů ve Sněmovně reprezentantů a čerstvá většina v Senátu přebírají pravomoci, lze očekávat významné změny v americké zahraniční, bezpečnostní i hospodářské politice.

To platí především ve vztahu k okolnímu světu, ale ani vnitřní politická scéna v Americe nebude klidná. K problémům ve světě, zejména pokud se týkají režimů nedemokratických nebo se Západem nespolupracujících, zaujímají republikáni vyhraněnější a nesmlouvavější postoje.

Obchodní dohody

Američtí zákonodárci mají oproti svým evropským kolegům a jejich politickým modelům mnohem významnější vliv právě na směřování zahraniční politiky. Proto může svět současnou změnu politické konstelace výrazně pocítit. Řešení aktuálních problémů na rozbouřeném Blízkém východě může do značné míry ovlivnit například nástup jestřába Johna McCaina do čela senátního obranného výboru.

Republikánská vláda nad oběma komorami Kongresu ovlivní i mnohem praktičtější sféru vztahů se světem, a to v oblasti obchodu a ekonomiky. Tato oblast nabízí asi nejširší platformu, na níž by exekutiva dosluhujícího demokratického prezidenta Obamy v závěrečných dvou letech mohla najít s republikánským Kongresem společnou řeč. V běhu jsou jednání o zónách volného obchodu s Evropou a Asií, která Obama tlačí i přes odpor ve své vlastní straně.

Protlačit silou

Na severoatlantické části obchodních dohod USA usilovně pracují, tu tichomořskou zatím komplikují neshody s Japonskem a odpor Číny, která do klubu nebyla přizvána. Obecně by tvorbu zón volného obchodu a hospodářské spolupráce měl na americké straně usnadnit lednový odchod vůdce demokratické většiny Harryho Reida z čela Senátu.

Reid tyto snahy prezidenta Obamy dosud celkem sveřepě blokoval. Republikáni, které v Senátu zřejmě povede Mitch McConnell z Kentucky, jsou volnému obchodu a omezování administrativních překážek obecně více nakloněni. Spolu s druhým republikánským kongresovým vůdcem Johnem Boehnerem hodlají nyní dát věcem řádný spád.

V domácí politice se bude shoda hledat těžko. Může se stát, že republikáni se soustředí na zničení Obamacare a zastavení reformy imigrační politiky. Ta měla legalizovat pobyt části nezákonných přistěhovalců a prezident ji hodlá prosadit i přes odpor Kongresu vlastní exekutivní silou. Obamovi může Kongres komplikovat práci, ale na druhé straně – prezident se za dva roky na rozdíl od budoucího republikánského kandidáta o přízeň voličů ucházet nebude.

Za vším jsou peníze

Politologové se po volbách pozastavují především nad vzrůstající polarizací americké politické scény. Příčinou jsou obrovské toky sponzorských peněz ve volebních kampaních. Politici kvůli tomu ztrácejí svou autonomii jako reprezentanti demokratické většiny voličů. Zatím to ještě dokáže řešit americká ústava svými „checks and balances“, ale i na ty už se snaží svět velkých peněz útočit.

Pro příklady, jak peníze, ať už přijdou z jakékoli světové strany, dokážou s politikou cvičit, ostatně nemusíme chodit daleko.


Čtěte také:

Stopka pro Obamu: Kongres patří republikánům

Obama a republikáni musejí hledat kompromisy

Mohlo by vás zajímat

Finance
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Auta
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale…
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Seat Arona je přizvednutá Ibiza. Má být levnější než Juke
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s displejem jako BMW řady 7
Technologie
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
WhatsApp začíná podporovat posílání jakýchkoli typů souborů do velikosti až 128 MB
DVB-T2 ode dneška i v Plzni a Liberci. Síť je již dostupná pro 69 % populace
Windows Store přijde o mobilní edici Evernotu, ale přivítá grafický nástroj Paint.NET
Google Talk je mrtvý. Nedožil se ani 12 let
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít