Radek Palata: Nezavírejme si dveře do Ruska

26. června 2014, 14:59 - Radek Palata
26. června 2014, 14:59

Na vrcholném summitu Evropské unie budou přijata rozhodnutí pro střední Evropu velmi důležitá. Lze očekávat podpis asociační dohody s Ukrajinou a projednání alternativ k dodávkám ruského zemního plynu. Na něm je náš region nyní takřka bezvýhradně závislý.

Obojí spolu velmi souvisí. Ukrajina vzhledem ke svému rozhodnutí připojit se k evropskému integračnímu procesu vyvolala nenávist Ruska, jehož státní plynárenský monopol Gazprom 16. června ukončil dodávky plynu ukrajinským spotřebitelům kvůli neshodám na ceně a hrazení pohledávek.

Tranzit plynu přes Ukrajinu do zbytku Evropy zatím pokračuje. Otázkou je, jak dlouho to vydrží. Narušení dodávek může snadno vést k eskalaci válečného konfliktu Kyjeva s proruským jihovýchodem země. Nemusí k tomu dojít teď v létě, ale třeba na podzim, kdy už bude pozdě na jakákoli opatření.

To by ostatně odpovídalo ruským způsobům. Vzpomeňme na krize v dodávkách ruského plynu přes Ukrajinu v letech 2006 a 2009 – vždy uprostřed zimy. Tehdy Rusko stejně jako dnes bezostyšně využilo závislosti východní a střední Evropy na svém plynu jako prostředku k prosazování politických cílů.

Kdyby byl Gazprom soukromou společností obchodovanou na akciových trzích, jistě by jako politická zbraň nefungoval. Také by pak možná lépe plnil své byznysové povinnosti a nemusel by ke skrývání svých potíží zneužívat politiku státu, což ostatně platí i obráceně.

S tím však v Evropské unii málo naděláme. Proto i s ohledem na ostatní vnitřní poměry v Rusku bychom měli svou energetickou politiku, která je na něm příliš závislá, co nejvíce diversifikovat. Dodavateli konvenčních paliv počínaje a rozvojem vlastních, nejlépe obnovitelných nebo šetrných zdrojů energií.

Mnohé jsme zanedbali, když se tváří v tvář nové ruské energetické krizi ocitáme prakticky tam, kde jsme byli před pěti a osmi lety. Nové plynovody vyhýbající se Rusku jsme nevystavěli, slibné terminály pro dovoz zkapalněného plynu dosud nejsou funkční náhradou. Katarský ani americký břidlicový plyn nás v případě krize ve vztazích s Ruskem nezahřejí. Rozhodně ne v letošní zimě, nejdříve až v té příští.

Přitom jsme se se svou politikou východního partnerství hrajeme s Ruskem vabank. Tohle vážně někdo nedomyslel. Jistěže je Rusko závislé na našich penězích za ropu a plyn. Ale určitě bez nich vydrží déle a s menšími škodami než velká část Evropy bez ruských dodávek energií.

Za stávající situace nám nezbývá než s Ruskem jednat jako s rovnocenným partnerem. Všechna ostatní opatření v oblasti energetiky jsou během na střední a dlouhé trati. Můžeme teď sice plnit zásobníky po okraj a vyjednávat o navýšení dodávek z neruských zdrojů, ale do zimy nemůžeme výpadek z Ruska plně nahradit.

Když jsme se nepoučili poprvé ani podruhé, napotřetí by to už byla učiněná hloupost a lehkovážnost. Přesto mnoho možností, jak nahradit ruský zemní plyn, není. Polsko a Británie sice experimentují s břidlicovým plynem, ale to ještě nějakou dobu potrvá. A nebude ho nijak závratné množství.

Írán, druhá největší zásobárna plynu v našem okolí, ještě dlouhá léta spotřebuje více, než je schopen těžit, nebo dokonce vyvážet. Plynovody od Malé Asie, Kaspiku a Kavkazu budou v poměru cena/výkon drahé, což je hlavní důvod, proč se o hodně mluví, ale málo se staví. Severní Afrika a Sahel, potenciálně slibné nové zdroje energií, se utápějí v krvi konfliktů stejně jako tradiční partneři na Blízkém východě.

Pokud tedy ruský prezident Putin v dubnu oznámil, že přikládá investicím v Arktidě strategickou důležitost prvního řádu, protože odhadované množství zásob uhlovodíkových paliv v arktickém šelfu Ruska činí 1,6 trilionu tun, zhruba čtvrtinu všech šelfových ložisek ropy na světě, pak bychom do budoucna k udržování vztahů s Moskvou neměli klást nepřekonatelné překážky.

Možná nás to nevyjde nejlevněji, ovšem stabilita a spolehlivost dodávek energií by v tomto případě měly dostat přednost. Podobně můžeme uvažovat o Norsku, Grónsku nebo Kanadě. Na experimenty by nám pak mělo zbýt více času i prostoru.


Čtěte také:

Ruský Gazprom jedná o vstupu na Hongkongskou burzu

Ukrajina nezaplatila a přišla o ruský plyn

Šéf NATO: Rusko financuje odpůrce břidlicového plynu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Ministr Ťok hraje mrtvého brouka. O přínosu měření na…
Volkswagen T-Roc dostal konečně údaje o motorech a v Německu už i ceny
Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo je nejšílenější kombi na světě
Pět dobrých, ale nesmírně rizikových ojetin, které vás mohou stáhnout z kůže
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším motorem. U nás nebude
Technologie
Nabíjet budeme i oblečení. Levi’s ušil chytrou bundu s technologií od Googlu
K Windows 10 ve verzích 1703 a 1607 míří malé opravné balíčky
Nová konzole od Atari bude herní PC s Linuxem a procesorem AMD. Máme první fotky
Microsoft spolu s Facebookem propojil Evropu a USA superrychlým podmořským kabelem
Nadella potvrdil, že byl proti akvizici Nokie. Nevěřil, že je potřeba třetí mobilní ekosystém
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít