Radek Palata: Migrační krize jako trest za nevšímavost

07. září 2015, 17:27 - Radek Palata
07. září 2015, 17:27

V Praze proběhl v pátek mimořádný summit premiérů středoevropského uskupení V4, který se snažil hledat řešení vyhrocující se migrační krize v Evropě. Žádný zázračný recept na něm nevznikl, ani nemohl. V podstatě se nic nemění, přetrvává odmítavé stanovisko k migračním kvótám diktovaným Bruselem a bohatšími členskými státy Evropské unie.

Azylová politika nikdy není, nebyla a nebude otázkou stěhování národů. S tím máme sice v historii také zkušenosti, ale z bezpečnostního hlediska jde o problém na zcela jiné úrovni. I z vyjádření NATO, že do migrační krize v Evropě rozhodně nehodlá nijak zasahovat, je zřejmé, že žádné stěhování národů nebude. Jinak řečeno, politických azylantů lze přijímat řádově tisíce, nikoli statisíce a miliony. Vše ostatní je třeba řešit za hranicemi EU.

Z migrantů snažících se dostat do blahobytné Evropy přes Středozemní moře a Balkán tvoří Syřané vyhnaní z domovů občanskou válkou asi třetinu. To je důležité si uvědomit při jejich odlišování od migrantů ekonomických mířících k nám především z Afriky, které bychom měli za současné migrační krize nemilosrdně vracet zpět.

Pro 11 milionů Syřanů vyhnaných konfliktem z domovů bychom pak měli dělat rozhodně více tam, kde se jich dosud značná většina ukrývá – ať uvnitř hranic jejich země nebo v jejím blízkém okolí. Je zcela skandální a hrubou chybou, že mezinárodní společenství včetně zemí EU nedokáže těmto lidem připraveným o domovy a z valné části i živobytí poskytnout alespoň tolik humanitární pomoci, aby nehladověli. O podpoře v boji proti diktatuře, vůči níž povstali, ani nemluvě.

Fakta úřadů OSN, jako jsou UNHCR, WFP a FAO, jasně hovoří o naší nevšímavosti, která se nám vrací v migrační krizi. OSN počátkem července oznámila překročení čtyřmilionové hranice v počtu syrských uprchlíků za hranicemi Sýrie, předevšim v Turecku, Libanonu, Jordánsku a Egyptě. Ale především také to, že nemá dostatek peněz, aby těmto lidem dala alespoň najíst.

Drtivé většině těchto uprchlíků byla OSN od července nucena snížit potravinové příděly na polovinu, a to ani předtím nebyly nijak závratné. Například v ne zrovna bohatém a početném Libanonu dostane nyní syrský uprchlík, kterých je tam přes milion, od OSN 14 dolarů na osobu a měsíc. Přitom v Libanonu činí hranice chudoby kolem čtyř dolarů na den.
Neméně tragická je situace sedmi milionů vysídlenců uvnitř Sýrie, kde úrodné oblasti ovládá Islámský stát.

Pokud se tedy v posledních měsících zvedá silná vlna syrských uprchlíků, je nasnadě, proč se tak děje. Je proto s podivem slýchat politiky, například potravinářského oligarchu Andreje Babiše, že je třeba kopat na hranicích Unie zákopy. Přitom by to měl být právě on, kdo by si měl uvědomovat, co z člověka válka a hlad dělá. Jestli dáme Syřanům na Blízkém východě alespoň najíst, nebudeme pro ně muset v Evropě stavět nová města. Vyjde nás to levněji a oni budou mít mnohem větší naději vrátit se někdy domů.

Autor je publicista


Čtěte také:

Brusel navyšuje uprchlické kvóty. Česko má přijmout skoro tři tisíce lidí

Visegrád o uprchlících se blíží. Francie označila přístup spojenců za skandální

Podepsán kačer Donald. Klausovu výzvu proti migrantům zaplavili trollové

Tusk: Státy EU by si měly přerozdělit alespoň sto tisíc uprchlíků

Do Německa přijíždějí tisíce migrantů, Merkelová čelí kritice

Česko přestane zadržovat Syřany, uvolní jim cestu do Německa

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít