Radek Palata: Hledání společné cesty nebude snadné

24. února 2014, 10:18 - Radek Palata
24. února 2014, 10:18

Podnikatelé a bankéři musí hledět na dění na Ukrajině s hrůzou. Nastává tam nejen krize národní myšlenky, ale také bohapustá krize byrokratická. Revoluční hnutí na kyjevském Majdanu vyústilo v krveprolití, jež se stalo bodem zlomu. Ale za jakých obětí a s jakými riziky!

Jestliže jsme za časů prezidenta Viktora Janukovyče nezřídka pohlíželi na dění v kyjevském parlamentu jako na cirkus, tak nyní by nám měl tuhnout úsměv na rtech, protože parlament se proměnil v arénu gladiátorů. Ta si osobuje právo na vše, prezidentská exekutiva to ale popírá. Zákon je přitom snad jasný. Návrat k ústavě z roku 2004 byl spravedlivě odhlasován a prezident by měl vzít na vědomí, že už není carem, ba ani gubernátorem. Ukrajina by si ale měla také uvědomit, že byrokratické spory ji neuživí. Tendence k separatismu, ať na Krymu nebo jinde na jihu a východě, jsou jen důkazem toho, že určitá část byrokracie je ochotna za své osobní výhody obětovat osud celé země i historické dědictví. Anebo, což by bylo snad ještě horší, řešit dluhovou krizi prostým zánikem dlužního státu.

Majdan se během měsíců protestů zjevně radikalizoval. Problémy korupce a nepotismu při nejlepší vůli nelze řešit ze dne na den. Zároveň odhodlání proti nim bojovat svědčí o hloubce problémů na Ukrajině.

Evropa se po převratných víkendových událostech může ptát: Je tohle skutečně ta země, kterou jsme chtěli vítat v evropské náruči? V tuto chvíli určitě není. Ale máme v Evropě své vlastní problémy a z nich plynoucí důvody, proč o Ukrajinu projevovat zájem. Unie se dohodami z Maastrichtu a Lisabonu vydala na cestu finanční zodpovědnosti. Hospodářská krize 2008 ji však z této cesty strhla. Z ECB se stala tiskárna na peníze, ačkoli se při jejím založení přísahalo, že každý členský stát měnové unie bude hospodařit na svůj účet. Evropa národů se mění v prach, zatím stále vítězí federalismus.

Z vývoje na Ukrajině je za této situace jasné, že je třeba ji do budoucna co nejvíce zapojit do unijních struktur. Dalších padesát milionů hlav pomůže rozložit naše vlastní budoucí rizika, nehledě na obecně vysoký a nevyužitý ekonomický potenciál země. Chtějme ale Ukrajinu jen vcelku, nechcemeli mít za svými citlivými zády válku nebo separatismus. Obojí by stálo přinejmenším spoustu peněz, jichž se už teď v unii nedostává.

Evropská unie a struktury, které jí předcházely, vznikly po zkušenostech se světovými válkami právě proto, aby podobným konfliktům bránily. Stály a stojí na solidaritě, kterou však lze projevovat jen při vzájemné zodpovědnosti. Tento požadavek bude v unii po poněkud rozvolněných letech bezesporu sílit. A takovému prostředí se bude muset Ukrajina přizpůsobit. To je hlavní výzva pro budoucí vedení země vzešlé z radikálního euromajdanu.

Autor je publicista


Čtěte také:

Ukrajinské otazníky: vztah k Rusku, ambiciózní politici i pouliční bojovníci

Privátní ZOO nebo římské ruiny. Ukrajinci „obdivují“ paláce Janukovyče

Janukovyč byl zadržen, zní v Kyjevě. Šéf rozvědky však zprávu zpochybnil

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít