Radek Palata: Evropa si nemůže dovolit útlocit

29. září 2015, 07:13 - Radek Palata
29. září 2015, 07:13

Shoda Evropské unie na azylových kvótách je počátkem řešení současné imigrační krize. Teprve ostatní opatření, především bezpečnostní, určí, zda migrace nevyvolá v Evropě hlubší politickou a sociální krizi.

Z tohoto pohledu by Evropu neměl omezovat lidskoprávní fundamentalismus. Samotné kvóty by neměly na uprchlíky působit jako pozvánka do ráje. Jejich účel je spíše opačný. O tom svědčí i jejich německý výklad. Země, kam dnes míří většina azylantů, hodlá s naplněním své kvóty brány země uprchlíkům uzavřít.

Od představitelů zemí unie jsme se zatím nedozvěděli, co se bude dít s odmítnutými žadateli o azyl. Bude zapotřebí respektovat univerzálnost lidských práv, ale ta se týká i práv občanů unijních zemí, která musejí jimi delegovaní politici rovněž hájit. Z tohoto pohledu se tedy nelze divit postupu zemí, které zajišťují především vlastní bezpečnost.

V politickém rachotu trochu zaniká, že migrační krize představuje v první řadě obrovský problém logistický. Jen v případě syrských uprchlíků jsou stovky tisíc osob v pohybu a miliony v uprchlických táborech. Ti musejí minimálně mít co jíst a pít a čím se chránit před nadcházející zimou. V tom by snad mohla pomoci miliarda eur přislíbená uprchlickým táborům v Turecku, Libanonu a Jordánsku. Ale musela by se proměnit ze slov v činy okamžitě, ne dopadnout jako mnohá velká, ale nakonec prázdná slova o rozvojové pomoci.

Důrazněji proti ekonomickým migrantům

Přes všechny ohledy na lidská práva a otevřenost evropského prostoru bude Evropa muset postupovat důrazněji vůči ekonomickým migrantům a těm, kteří nenaplní podmínky azylu. A na to je třeba si přiznat, že současná schengenská politika otevřených hranic je s řešením migrační krize neslučitelná. Nejde o návrat front na hranicích, kterých se obává evropský obchod. Ty byly beztak důsledkem celních, nikoli pasových kontrol. Ani stavění plotů na hranicích není samo o sobě rizikem unijnímu obchodu. Obojí může naopak účinně bránit chaosu, který může bolet mnohem více, jak je vidět na výpadcích dopravy mezi Rakouskem a Německem nebo Chorvatskem a Srbskem.

Od počátků Schengenu je na stole problematika zločinu, jemuž volný pohyb přes hranice usnadňuje práci. A na migrační krizi si zločin přichází na své. Europol už registruje na 30 tisíc pašeráků lidí.

Útlocitné obhájce lidských práv je dobré odkázat na příklad USA. Ty svou hranici s Mexikem stráží rozhodně odhodlaněji než Evropa Schengen, a přesto mají problémy, jaké si zatím neumíme představit. Kdo někdy žádal o vízum do USA, asi se divil, co všechno o něm chtěly americké úřady vědět. Do EU dnes proudí statisíce lidí, o kterých nevíme prakticky nic. Obnovení pasových kontrol napříč unií lze proto považovat za minimum toho, co se dá dělat. Jedna hranice Schengenu na vše rozhodně nestačí.


Čtěte také:

Téma: Migranti prověřují míru xenofobie v zemích Visegrádu

Migranti objevují novou cestu do Evropy. Přes Chorvatsko

Migranti můžou nastartovat druhý hospodářský zázrak, myslí si šéf Mercedesu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít