Radek Palata: Čína se hledá v roli velmoci

29. května 2013, 10:48 - Radek Palata
29. května 2013, 10:48

Čínský premiér Li Kche-čchiang při své současné cestě po Asii a Evropě oproti africkému turné prezidenta Si Ťin-pchinga více odhalil strategické zájmy Číny, jíž od jara vládne nová generace vedení. Číny jiné, než jakou jsme znali dosud. Sebevědomé, suverénní, ambiciózní.

Budeme si muset zvykat. Svět bude nucen stále více respektovat a vnímat myšlenky asijské mocnosti. Dnes se glóbus dělí hlavně na ty, kteří peníze mají, a ty, kteří je spíše dluží. Na ty, kteří se nedokážou odpoutat od nostalgie po promrhaném rodinném jmění a výsadám, a ty smířenější, kteří se i s málem, jež z nich zbylo, srdnatě probíjejí každodenním životem. Mezi ty první, přiznejme si, patří Západ a zvláště pak starý kontinent. Těm druhým, zdá se, patří budoucnost.

Pozdě, ale dravě

Každý ale své výsady ztrácí jen nerad, a tak často nastávají velmi nepříjemné situace. Dějiny o tom vyprávějí bezpočtem válek, revolucí, spiknutí. Na povrchu Země nastává stále hustší tlačenice o místo na slunci. Tím hustší, čím více nás v některých částech světa přibývá, zatímco vývoj strojů a technologií letí vpřed. Pokud se za takové situace více než miliarda lidí zastupovaná jedinou vládou začne chovat dominantně, riziko konfliktních situací exponenciálně stoupá.

Mohla by se tak chovat Indie, ale její potenciál, historie ani filozofická podstata tomu nenahrávají. Podobný smířlivý postoj k životu zastávala předlouho také Čína, ale vidina bohatství, moci, lákadel průmyslové revoluce a konzumu její tradiční pohled na svět a vlastní místo v něm postupně mění. Následuje tak příklad ostatních ideově příbuzných asijských společností – Japonska a Koreje. Čím více s tím však váhala, tím dravěji dnes postupuje.

Chyb se ale může dopouštět každý. I zdánlivě vysoce uvědomělá a našlápnutá Čína. Především pokud propadne přílišnému okouzlení a euforii nad vlastními úspěchy. Tyto úspěchy totiž nejsou tak zcela její vlastní. Přispělo k nim mnohé další včetně řady vnějších faktorů.

Postupimský úder

Proč tak skeptické úvahy? Krátce a tvrdě řečeno, Čína si koleduje o vypovězení války. Premiér Li Kche-čchiang svým nedělním projevem v Postupimi udeřil na velmi choulostivé místo poválečného uspořádání ve východní Asii, když odtud uplatnil nároky nejen na Tchaj-wan, ale také na souostroví, jehož ústředním bodem je Okinawa s nejdůležitější americkou strategickou základnou v oblasti. Toto souostroví tvoří bránu do Tichého oceánu z mělkého uzavřeného Východočínského moře, kde Čína musí udržovat převážnou část svých námořních sil. A o to právě jde – o bránu, bez jejíhož otevření Čína chtě nechtě zůstane regionální, nikoli globální mocností.

Pokud Číňané vznášejí tyto požadavky právě nyní, činí tak zcela vypočítavě. Otázkou zůstává, zda též dostatečně uvážlivě. Svět má problémy, mocenští konkurenti Číny dokonce velké. Čína tedy kuje železo, dokud je žhavé.

Svět vedví

Peking by ale neměl zapomínat, že svět se od druhé světové války změnil a usiluje především o to, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo. Jestliže čínská vláda svou politikou dvojího systému ignoruje základní přání strůjců jejího skokového pokroku, vytváří bohužel příčinu trvajícího rozdělení světa na dva zcela protikladné ideologické tábory, což bývá hlavním důvodem k rozpoutání násilí.

Čína už si velmi dlouho nevyzkoušela postavení světové velmoci. Chybějí jí příslušné zkušenosti, těžko hledá způsob, jímž by se měla chovat. Navíc se zdá, že ji rychle vydělané peníze spíše kazí. Ostatně jako každého.

Autor je publicista


Čtěte také:

Londýnská City prorokuje kolaps Číny

Tchajwanci budou i letos trénovat odraz útoku z pevniny

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní…
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Technologie
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Intel uvádí procesory generace 8000. První čtyřjádra pro notebooky, Coffee Lake bude později
Král realtimových strategií se vrátí. Microsoft oznámil Age of Empires IV
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít