Radek Palata: Britské volby vyhrála kvalita

12. května 2015, 07:09 - Radek Palata
12. května 2015, 07:09

Kandidáti Konzervativní strany v britských volbách natrhli všem trika. Díky většinovému volebnímu systému se jim velmi vyplatilo, že se tábor soupeřů ideově roztříštil. Takže i když pro ně hlasovala jen zhruba třetina voličů, získali zcela nečekaně pohodlnou většinu v parlamentu. O čem tento výsledek, který žádné předvolební průzkumy neočekávaly, vypovídá?

V prvé řadě o kvalitě konzervativních kandidátů včetně lídra Davida Camerona, kterého královna Alžběta opět pověřila vést vládu, jejíž jádro prakticky nemuselo doznat změn.

V druhé řadě o férovosti a srozumitelnosti politiky Konzervativní strany. David Cameron to na závěr napjaté povolební noci vysvětlil sám, když mluvil o pozitivní reakci na pozitivní kampaň. Věčně opoziční, posledních pět let však koaliční Liberální demokraté oproti tomu zplakali nad výdělkem. Zažili nejhorší volební neúspěch v dějinách strany a ztratili 49 mandátů v dolní komoře. Zbylo jim pouhých osm křesel. Důvod? Vyhřívali se na mocenském slunci v dosavadní koalici a zaplatili za to tím, že jim voliči dávali za vinu nepopulární kroky spojené s hospodářskou politikou po finanční krizi. Jejich volební program byl méně čitelný a v rámci stranické ideologie nebyl schopen plně reagovat na starosti voličů z denního života jako například na příliš otevřený trh práce, který s příchodem cizinců sráží mzdy rodilých Britů.

Skotská vlna

Ovšem ani tohle, ani podobná palčivá témata sama o sobě nestačila. To bylo ostatně vidět na velkém zvýšení popularity bezmála xenofobní Strany nezávislého Spojeného království, které se však nepřetavilo ve výrazný volební úspěch. I když pro UKIP hlasovalo skoro 13 procent voličů, v souboji s ostatními ve volebních obvodech zvítězil pouze jediný kandidát, a to ani nešlo o předsedu strany Nigela Farageho. Přestože nepoměr mezi získanými hlasy a křesly je nápadný, volání UKIP po změně většinového systému na proporcionální nepochybně zanikne v prázdnotě stejně jako obdobný liberální návrh v roce 2011.

Britové zjevně více oceňují, že většinový systém je schopen volbami politickou scénu skutečně pročistit a ponechává po nich vládní moc stabilnější. Naše věčné politické krize od voleb k volbám Britové moc neznají, nemluvě o tom, že počet politických stran a hnutí v přepočtu na obyvatele je tam rozumnější než u nás.

Samostatnou kapitolou britských voleb je nástup Skotské národní strany a s ním spojený debakl labouristů. Všechny skotské mandáty kromě tří získala SNP, o ten zbytek se podělily hlavní strany. Přitom ve Skotsku byla dosud stabilně populární právě Labour Party. Věrnost jejich předsedy Eda Milibanda Spojenému království tam ale udělala své, vezmemeli v úvahu trvající národní euforii ze zářijového referenda o samostatnosti. Mnoho z padesáti nových mandátů SNP patřívalo labouristům.

Skotský lev teď asi bude ve Westminsteru hodně řvát, ale bude osamocen. Hlavní strany mu brzy dají najevo, že svůj řev by si měl užívat hlavně na své straně hranice, k čemuž mu dají široký prostor, ovšem ve stále pevné kleci.

Referendum jako hračka

Jeden z klíčových předvolebních slibů, tedy referendum o setrvání Británie ve strukturách EU, konzervativci určitě využijí k nátlaku na unijní reformy a k pokusu o úpravu podmínek členství, například pokud jde o volný pohyb pracovních sil. Ale nejen k tomu. Téma referenda nepochybně vydatně využijí jako náplň práce ti, kdo se nyní na přímé moci v Británii podílet nebudou. Od Skotů přes liberály až po UKIP. V tom jim asi konzervativci nechají volnou ruku, protože kdo si hraje, nezlobí.

Autor je publicista


Čtěte také:

Britská vláda nabírá obrysy, ministryní pro energetiku se stane Amber Ruddová

Británie uspořádá referendum o vystoupení z EU, potvrdil Cameron

Britský ministr financí má vyjednávat s EU, čeká rozsáhlé ústupky

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít