Radek Neumann: Přátelství, jež vyšlo draho

02. srpna 2012, 09:09 - Radek Neumann
02. srpna 2012, 09:09

Když se po měsících příprav a nažhavování investorů na největší technologické IPO v historii ocitly akcie společnosti Facebook na burze, tábory investorů a expertů netrpělivě očekávaly další vývoj. Skeptici nakonec tahali za delší konec provazu a jediným, kdo na IPO skutečně vydělal, byl zakladatel Mark Zuckerberg a další investoři, kteří již akcie Facebooku drželi a s největší pravděpodobností se jich zbavili tak rychle, jak to jen šlo.

Při upisovací ceně 38 dolarů za akcii se tržní cena nyní nachází téměř o 50 procent níže, což je za necelé tři měsíce slušný pokles. Nejnovější hospodářské výsledky špatnou kondici Facebooku jen potvrzují. Analytici jsou nejednotní a cílové ceny se pohybují od 25 do 49 dolarů za akcii. Multimiliardový byznys postavený na potřebě lidí „být v kontaktu“ ve virtuálním světě se zatím neukázal jako schopný splnit očekávání investorů a analytiků na vývoj ziskovosti a dalších ekonomických ukazatelů.

Impozantní nárůst počtu uživatelů tohoto „harvardského projektu“, který nyní převyšuje 900 milionů, je paradoxně také hlavní brzdou růstu ekonomické výkonnosti firmy. Zvyšující se náklady na provoz systému nejsou zatím vykompenzovány růstem tržeb z placených služeb, navíc se po vstupu společnosti na burzu někteří významní inzerenti stáhli a Facebook stojí před otázkou, jak svůj sociální model zasadit do reality a funkční síť převést na profitabilní byznys.


Čtěte také:

Bance UBS prudce propadl zisk kvůli sázce na Facebook

Výsledky Facebooku předčily očekávání. Akcie ale výrazně padají

Akcie Facebooku se po zveřejnění výsledků rekordně propadly


I přes obrovský marketingový potenciál, dokud bude Facebook převážně místem pro virtuální přátelství dětí a adolescentů, je rozumné se jeho akciím i při současných výprodejových cenách zdaleka vyhnout.

Autor je analytikem Komerční banky

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít